Hlavní navigace

BBC obhajovala řešení svojí internetové "videopůjčovny"

31. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
31. 10. 2007

Veřejnoprávní rozhlasová a televizní organizace v Británii čelí kritice současného řešení svého archivu pořadů na internetu. BBC nabízí od letošního léta v testovacím provozu novinku iPlayer, která umožňuje britským diváků přístup k odvysílaným pořadům z uplynulého týdne. Zatím této služby ale mohou využít pouze uživatelé s operačního systému Windows XP. V rozhovoru pro server Silicon.com řešení obhajoval Ashley Highfield, šéf Oddělení budoucích médií a technologií v BBC.

Je kritika služby iPlayer, jak pro její svázanost s Windows, tak se systémem digitální ochrany práv (DRM), oprávněná? zeptal se Highfielda server Silicon.com. Ten odvětil: Ne, není. Chápal bych ji, kdybychom chtěli spustit iPlayer pouze pro Windows XP, ale to nikdy nebylo naším cílem. Při vytváření nových služeb dbáme na to, aby byly dostupné co největšímu dílu počítačového vesmíru. PC v něm zabírá největší část, a proto jsme tady začali. Ale už na Vánoce nabídneme streamovací řešení pro uživatelé platforem Mac a Linux. To jsme měli v plánu už od začátku, ale možná jsme to dost nezdůraznili.

Služba iPlayer v současném provedení nabízí divákům možnost stáhnout si k sobě domů vybrané pořady odvysílané na všech programech BBC odvysílaných v uplynulém týdnu. V nabídce jsou mj. nejrůznější zábavné pořady a seriály. Přístup k videu na internetu nemají Britové nijak dodatečně zpoplatněný.

Cloud23

Internetovou videopůjčovnu chce v Česku nově nabídnout také Česká televize (ČT). Současný bezplatný archiv především zpravodajských a publicistických pořadů plánuje rozšířit o placenou část s exkluzivnějším obsahem. Pořady mají stát od devíti korun výše a uživatelé je budou mít po stažení k dispozici po dobu tří dnů. Technologické řešení ČT zatím nespecifikovala. Bezplatný archiv pořadů ale nabízí ve formátech Windows Media Video a Real Video.

Koncesionářský poplatek za rozhlas a televizi je v Británii 11 liber 29 pencí (437 korun) měsíčně. Majitelé černobílých přijímačů platí pouze třetinu, tj. v přepočtu 146 korun. V České republice platí lidé s televizory a rozhlasovými přijímači za stejnou službu v součtu 165 korun, od Nového roku to bude při zdražení televizního poplatku na 135 korun už 180 korun měsíčně.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).