Hlavní navigace

BBC přichází s dalšími HD kanály, část z nich bude možné sledovat i u nás

9. 12. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Britská veřejnoprávní televize nabídne o těchto Vánocích řadu speciálů původní tvorby včetně populárního seriálu Sherlock, ale i americké filmové trháky posledních let

V HD kvalitě nově dalších pět kanálů

Ani prosinec nebyl na novinky v oblasti mediální sféry jak u nás, tak i v Evropě chudý. Největší událostí v tomto směru byl pro naše čtenáře pravděpodobně start nekódovaných německých HD kanálů ze satelitu Astra na pozici 19,2 stupně východně, který připadl oficiálně na čtvrtek 5. prosince. Jen o několik dní později tu ale máme neméně významnou a pravděpodobně ještě významnější událost. Na 10. prosince ohlásila start svých zbývajících kanálů ve vysokém rozlišení i „veřejnoprávní matka“ BBC. Sledování těchto stanic bude možné za určitých podmínek i v České republice, k podrobnostem se ještě dostaneme později. Půjde o stanice CBBC, CBeebies, BBC Three, BBC Four a BBC News.

Doposud vysílaly v HD kvalitě „pouze“ stanice BBC One a BBC Two. Oficiálně ke startu těchto stanic ještě nedošlo, nicméně už v tuto chvíli jsou dostupné z pozice 28,2 stupně východně v nekódované podobě. Elektronický programový průvodce (EPG) je pochopitelně samozřejmostí, ale nebudete-li mít k dispozici linuxový box například s funkcí „Cross EPG“, uvidíte na svém přijímači pouze aktuální a následující pořad, víc nic. Půjde de facto o simulcast s programy v klasickém rozlišení. Divák tedy uvidí to samé co na SD verzích, je s vyšší kvalitou obrazu. Týdně by se k němu mělo dostat přibližně 250 hodin HD obsahu. BBC přišla se stanicemi o něco dříve, původně tento krok plánovala na začátek roku 2014.

Ukázka z vysílání kanálu CBBC HD, které je možné například v Praze zachytit bezproblémově na parabolu s průměrem 85 cm.
Autor: repro foto CBBC (Lukáš Polák, DigiZone.cz)

Ukázka z vysílání kanálu CBBC HD, které je možné například v Praze zachytit bezproblémově na parabolu s průměrem 85 cm.

Podstatné a poměrně špatné zprávy

V souvislosti se startem nových HD kanálů BBC je třeba upozornit na to, že ne všechny s parabolami běžných rozměrů zachytíte. Pokud jste například ze středních Čech a máte „talíř“ přibližně okolo 90 centimetrů, mohli jste si poměrně rychle zvyknout na kanály BBC One HD a BBC Two HD. Nově budete moci sledovat i CBBC HD a BBC Three HD. Oba programy jsou šířeny přes družici Astra 1N, která svým signálem zasahuje příznivě především Čechy. S parabolami běžných rozměrů naopak nemůžete počítat se sledováním kanálů CBeebies HD, BBC Four HD a BBC News HD. Ty jsou v rámci experimentálního (a později i běžného) provozu dostupné na družici Astra 2F.

A ani pro majitele parabol běžných rozměrů špatné zprávy nekončí. Kanály CBBC HD a BBC Three HD, stejně jako BBC One HD a BBC Two HD, se v zatím blíže nespecifikovaném horizontu přestěhují na v září vypuštěný satelit Astra 2E. Jeho příjem s běžnými „talíři“ bude v České republice prakticky nemožný a budete potřebovat parabolu přibližně o průměru dva metry. A kdo si takového macka pořídí, že? Vzhledem k tomu, že termín překlopení vysílání z družice Astra 1N, která se později přesune na pozici 19,2 stupně východně, na Astru 2E nebyl prozatím oznámen, doufejme alespoň v to, že se z kvalitní britské tvorby můžeme v jednu chvíli těšit stejně jako britský divák alespoň během vánočních svátků.

  • Parametry příjmu CBBC HD a BBC Three HD (parabola v Praze alespoň cca. 85 cm): Astra 1N (28,2 stupňů východně), 10847/V, SR 23000, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK, kódování žádné (FTA). Na transpondéru jsou také kanály BBC One HD a BBC Two HD.
  • Parametry příjmu CBeebies HD, BBC Four HD a BBC News HD (s běžnou velikostí paraboly nezachytitelné): Astra 2F (28,2 stupňů východně), 11023/H, SR 23000, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK, kódování žádné (FTA)

Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

 Příjem kanálů BBC je potřeba ve většině případů realizovat s většími parabolami. Pokud navíc sledujete pouze programy Skylinku a jiné družice nezachytíte, nebudete moci sledovat ani britské stanice.

Kdy bude v Česku dostupná BBC World News HD?

Dlouhodobě očekávanou událostí je příchod zpravodajského kanálu BBC World News v HD verzi do Evropy. Prozatím si musí diváci na starém kontinentu vystačit pouze s ruskou RT HD a nedávno spuštěnou tagesschau24 HD. Druhá stanice však nabízí v nativním HD pouze vybrané pořady (opravdu jich není moc). Rekonstrukce vysílacích prostor práva probíhá. Svou pouť po Evropě už začal také kanál CNN HD, ani ten ale na satelitu v klasickém pásmu nevysílá a tudíž je tato stanice de facto nedostupná. Radovat se z ní tak mohou zatím například pouze předplatitelé německého operátora Kabel Deutschland. Do rozšiřování svého vysílání (jak programově, tak i teritoriálně) dlouhodobě investuje Euronews.

Výše uvedené ale neznamená, že HD verze kanálu BBC World News vůbec neexistuje. Po přestěhování do nového vysílacího centra v samém centru Londýna (DigiZone.cz o této události informoval letos v lednu) je i tento program připraven pro vysoké rozlišení, a dokonce už v něm skutečně vysílá. Jenže… Těšit se z něj mohou zatím předplatitelé některých služeb v Asii, například v Jižní Koreji, Thajsku nebo Indonésii. O tom, že se stanice BBC World News HD rozšíří časem i do Evropy, ale nemůže být pochyb. V současné době vysílá tento program ve více než 200 zemích a teritoriích po celém světě pro více než 350 milionů domácností a je dostupný na všech významných satelitech.

Tip Root školení

Vánoce na BBC ve znamení dramatu i filmových trháků

Opravdovou nadílkou by měla být pro televizní diváky vánoční nabídka pořadů britského veřejnoprávního média. Ostatně, od BBC (a také komerční ITV) pravidelně nakupuje i Česká televize. Mezi nejznámější kusy současnosti patří pochopitelně především seriál Sherlock, jehož třetí řada se objeví na BBC One v lednu. Už tento měsíc ale diváci uvidí jeho speciál. Prosinec bude pochopitelně především ve znamení původních dramat a také speciálů některých tradičních pořadů, jako je například Strictly Come Dancing. V České republice se lokální verze vysílá pod názvem StarDance a provádí jí Marek Eben s Terezou Kostkovou. Bližší informace o vánoční nabídce BBC, jsou k dispozici v této tiskové zprávě.

Na druhou stranu nebudou chybět ani filmové blocbustery. Jmenovat můžeme mimo jiné Toy Story 3, Cars 2 (Auta 2), Kung Fu Panda: The Kaboom of Doom (Kung Fu Panda 2), Gnomeo and Juliet (Gnomeo a Julie), Pirates Of The Caribbean: On Stranger Tides (Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna), Little Fockers (Fotři jsou lotři) a Megamind (Megamysl). Z vyjmenovaných snímků tedy vyplývá, že půjde o produkci z posledních několika let, která bude určena především pro děti, ale také jejich rodiče. Výjimkou jsou pouze Fotři jsou lotři s Robertem de Nirem a Benem Stillerem, které si pustí pravděpodobně dospělejší diváci a platit to bude bezpochyby i u Pirátů z Karibiku, jež zrovna nejsou „pohádkou pro nejmenší“.

Anketa

Vítáte spuštění nových HD kanálů od BBC?

50 %
5 %
45 %
Odpovědělo 210 čtenářů.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.