Hlavní navigace

BBC spustí na jaře 2008 bezplatnou satelitní platformu Freesat

3. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Logo satelitní digitální platformy DVB-S Autor: 115393
3. 5. 2007

Britská veřejnoprávní korporace BBC může spustit ve spolupráci s provozovatelem komerčních kanálů ITV vlastní bezplatnou satelitní platformu Freesat. Záměr vytvořit službu, která by konkurovala zavedené placené satelitní platformě Sky, minulý týden schválila Dozorčí rada BBC. Součástí platformy ale zřejmě nebudou stanice Channel Four a Channel Five, které jsou součástí satelitní služby Sky Digital od BSkyB.

BBC plánuje, že Freesat včetně programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) zahájí vysílání už na jaře příštího roku. Podmínkou pro přístup ke službě bude platba koncesionářského poplatku, žádné další zpoplatnění ale BBC a ITV nechystají. Channel Four a Channel Five sice odpovídají svým charakterem veřejné službě a vyjímaly by se spíše v paketu Freesat než v placeném Sky Digital, mají ale podepsané kontrakty s BSkyB. Channel Four se přesto nebrání diskusím o pozdějším vstupu do platformy Freesat.

Freesat má fungovat na stejném principu jako otevřená pozemní digitální platforma Freeview. BBC už kvůli ní zahájila jednání s výrobci satelitních digitálních přijímačů schopných přijímat vysílání ve standardním i vysokém rozlišení obrazu. Celkově by měl Freesat nabídnout až 300 volně dostupných satelitních programů včetně HDTV. Rozhodli jsme se provozovat paket Freesat, abychom pomohli přechodu na zemské digitální televizní vysílání, prohlásil generální ředitel BBC Mark Thompson.

ebf - tip - debata

Freesat má být podle Thompsona doplňkovou službou pro ty britské koncesionáře, kteří platí televizní poplatek, ale nemají přístup k zemské digitální televizi a službě Freeview. Dokud nepokryjeme pozemními vysílači všechny regiony, které dnes nemají signál DVB-T, bude Freesat nekódovaný a volně dostupný pro všechny diváky ve Spojeném království, uvedl generální ředitel BBC. Programy BBC bylo možné dříve sledovat i prostřednictvím dekodérů k satelitní službě Sky Digital, aniž by divák musel platit nějaké další poplatky kromě koncesí (dnes lze takto sledovat Channel Four a Channel Five).

Pro sledování paketu Freesat budou diváci časem potřebovat dekodér od BBC pro HD/MPEG-4. Vysílání bude nekódované až do úplné analogové tmy na britských ostrovech. Poté zřejmě BBC a ITV paket zakódují a začnou vydávat vlastní dekódovací karty.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).