Hlavní navigace

Běžte si povídat do Messengeru. Facebook maže chat z mobilního webu

Autor: Facebook
Jan Beránek

Už opravdu a bez výjimek. Největší sociální síť se snaží nahnat co nejvíce uživatelů do své chatovací aplikace. I proti jejich vůli.

S chatovací aplikací Messenger má Facebook letos velké plány. Už se v ní pomalu zabydlují boti různých firem a osm stovek milionů uživatelů se hodí i pro prodej reklamy. I o tom americký kolos letos uvažuje

Uživatelů ale není nikdy dost. Facebook proto začíná nutit ty, kteří dosud používají chat na mobilním webu (m.facebook.com), aby si místo toho stáhli a instalovali aplikaci Messengeru. S informací přišel server TechCrunch, podle kterého se některým uživatelům začalo zobrazovat toto upozornění:

Podle dostupných informací se výzva zobrazuje zatím jen na telefonech se systémem Android a po krátké chvíli uživatele přesměruje na stránku aplikace Messengeru v Google Play. Instalace není povinná – ale dá se očekávat, že chatování na mobilní webové verzi Facebooku brzy přestane fungovat.

Celé to připomíná krok z roku 2014, kdy Facebook začal nutit uživatele, aby místo chatování v hlavní mobilní aplikaci Facebooku přešli do Messengeru. A přesto, že se to řadě lidí nelíbilo, od svého úmyslu neustoupil. 

A teď se začne vydělávat

Mark Zuckerberg chce ale zpeněžit i svou další komunikační aplikaci WhatsApp. Tam na to ale musí jít trochu chytřeji, protože v této síti reklama být nemá. A tak to zkouší přes byznys. 

V polovině ledna už WhatsApp zrušil svůj symbolický poplatek za používání služby a zkouší se nové cesty. "Začneme testovat nástroje, které umožní uživatelům WhatsApp komunikovat s firmami a organizacemi – pokud ovšem budou mít o komunikaci zájem. Může to znamenat komunikaci s bankou o tom, zda nedávná transakce nebyla podvodná, nebo s leteckou společností o zpoždění letu. Dnes tyto zprávy dostáváme jinými kanály – přes textové zprávy nebo telefonáty. Chceme otestovat nové nástroje, které by usnadnily jejich předávání přes WhatsApp, aniž by uživatele otravovaly reklamy a spam,“ popsala své záměry služba pod vedením zakladatele Jana Kouma.

EBA_24.5.

Kolem Facebooku a jeho služeb se teď děje plno věcí. Obecně jde o to, že doba experimentů končí a začíná se vydělávat. Za první tři měsíce letošního roku přiteklo do firemní pokladny 5,38 miliardy dolarů s tím, že čistý zisk z toho byl 1,51 miliardy. Pro srovnání, loňský začátek roku vypadal v číslech třikrát menší – 509 milionů. 

Novinky tak nesou výsledky. I proto se teď „facebookizuje“ obrázková sociální síť Instagram, která přechází od klasického průběžného řazení příspěvků k algoritmu, který funguje podobně jako ten facebookový. Zároveň začal Instagram omezovat přístup ke svému API. Jinými slovy – postupně osekává služby třetích stran a směřuje k větší kontrole a uzavřenosti. 

Našli jste v článku chybu?
8. 6. 2016 8:43

Je to pár měsíců, co jsem Messenger i aplikaci FB z mobilu odinstaloval, protože mi nehorázně zpomalovaly celý telefon. Teď používám FB (včetně chatu) buď v Opeře (zatím mi přechod na Messenger nevnucuje) nebo v aplikaci Metro (FB, Messenger a Twitter v jednom). Doufám, že aspoň v tom Metru to zůstane zachováno, abych nemusel znovu do telefonu instalovat ty nenažrané aplikace, které snad svižně fungují jen na špičkových telefonech za 20 tisíc.

7. 6. 2016 21:10
Cornholio (neregistrovaný)

Behem posledniho mesice mne mobilni verze upozornovala na Messenger appku. Vzdy jsem odmitl. Posledni tyden se vsak jiz do zprav na mobilnim fb nedostanu. Byl jsem (do)nucen nainstalovat Messenger. Je sice hezke, ze umi posilat sms, volat a dalsi veci. Osobne je ale nevyuziji. Tudiz mam v telefonu "zbytecnou" aplikaci jen kvuli fb zpravam. Nehlede na to, ze i po vypnuti zabira cca 90mb ram :/