Hlavní navigace

Bitcoiny dnes slaví „pizza day“. První rychlá bitcoinová večeře byla za 10 tisíc

22. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jsou to čtyři roky, co se programátor Laszlo Hanyecz rozhodl zaplatit za pizzu bitcoinem. První nákup virtuální měnou rozjel kolotoč, který má dnes miliardovou hodnotu.

Dvaadvacátého května roku 2010 měl jeden bitcoin hodnotu 0.003 amerického centu, a tím pádem se nabídka za pořízení a dovezení dvou italských klasik vyšplhala na deset tisíc bitcoinů. Z pohledu dnešního kurzu (510 dolarů za jeden bitcoin) to byla pravděpodobně nejdražší pizza v historii. 

„Tou dobou ještě neměl bitcoin žádnou hodnotu, a tak myšlenka, že by šly vytěžené peníze za něco vyměnit, byla neskutečně cool. Nikdo netušil, že to bude nakonec tak velká věc,“ tvrdí dvaatřicetiletý programátor Laszlo Hanyecz deníku New York Times

Každopádně tím začal nástup Bitcoinu jakožto dominantní virtuální měny současného světa. Dnes funguje po celém světě, pomáhá státům unikat inflaci, umožňuje lidem v chudých zemích Asie nebo Afriky posílat peníze na dálku svým rodinám bez banky a přitáhla i investiční žraloky. 

Celé jedno procento bitcoinového trhu vlastní totiž dvojčata Winklevossova, která mají kromě rodičovské zálohy ještě 65 milionů dolarů ze soudní tahanice o Facebook s Markem Zuckerbergem. „Nikdy jsme neprodali jediný Bitcoin, začali jsme je kupovat po malých částkách a bereme to jako běh na dlouhou trať,“ tvrdí NYT Tyler Winklevoss.

Potenciál virtuální měna má. Během čtyř let se vyrojily internetové směnárny po celém světě, první bankomaty a obchody, které mince, jež necinkají, přijímají, se objevují už i v Česku. Kromě kaváren je to třeba i na DámeJídlo.cz

Nejdivočejší byl pro Bitcoin loňský rok, kdy se s ním seznámila i široká veřejnost. Především ale díky jeho rekordním výkyvům. Jeho hodnota totiž během roku vystoupala přes tisíc dolarů, aby pak dokázala velmi rychle padat, až se ustálila kolem současných pěti set dolarů. 

Cesta k důvěře je lemována průšvihy

S popularitou přišly i běžné problémy každé začínající měny. Finanční trh vzal Bitcoin za svůj celkem rychle, komplikace ale přichází průběžně v jednotlivých státech. Narazil hlavně v Číně, kde vláda bankám zakázala s novými penězi obchodovat. 

S novým rokem přišla i první krize důvěry. Virtuální a v podstatě anonymní měnu si totiž oblíbilo podsvětí a byla jedním z populárních platidel na již uzavřeném serveru Silk Road, kde se daly běžně pořídit i drogy nebo zbraně. FBI během zátahu zabavila skoro 30 tisíc Bitcoinů.

V únoru zkrachovala největší světová směnárna Mt. Gox. „Šlo z velké části o nekompetentnost provozovatelů,“ vysvětluje problémy burzy český vývojář Marek Palatinus, zakladatel serveru Bitcoin.cz a dodává, že jde vlastně o dobrou zprávu. 

ebf - tip do článku - debata

Na základě ní totiž už menší bitcoinové burzy začínají žádat o finanční audity a dostávají se do pozice důvěryhodných podnikatelů. „Po pádu Mt. Goxu si myslím firmy začnou více uvědomovat, že se musí seriózně samoregulovat,“ dodává Palatinus. 

Mladá měna si už prostě žije svým životem, a proto si dneska dáme k obědu pizzu. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).