Hlavní navigace

Bojíte se Googlu, že vás bude šmírovat na ulici?

9. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Street View od Googlu je perfektní věc. Technologický gigant zmapuje nějaké město a vy si ho pak můžete prohlížet v pohodlí pokoje. Někomu ovšem mapování měst vadí kvůli porušení soukromí.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Panoramatické fotky zajímavých míst nejsou rozhodně novinkou. Před Google Street View (což je aplikace na mapách Googlu) tu byl třeba projekt Norc, na kterém se Pražané s rozmazanými obličeji mohou poznávat ještě dnes. Jakmile ale začal Prahu mapovat Google, zvedla se bouře nevole – přece nás ten Google nebude fotit na ulicích? Jako by nestačilo, že o nás ví skoro všechno. Tedy to, co samo zadáme…

Já osobně se na Street View z Prahy těším, bude to asi trochu něco jiného, než výše zmíněný Norc. Pražané se na blozích a v diskuzích chlubí, že viděli Google auto, jak snímkuje pražské ulice. Někteří se bojí, aby náhodou nebyly „vyfoceni“ v nějaké nedůstojné pozici (všichni si pamatujeme na aférku se zlodějem nebo močícím opilcem). Trochu zapomínají na to, že jejich soukromí už tak ohrožují tisíce permanentně pracujících kamer, ať už státních nebo soukromých. Kamery v obchodech, policejní kamery, kamery bezpečnostních agentur, kamery sledující dopravní situaci – to všechno je také snímá a mnohdy nikdo netuší, co se děje s nasbíraným materiálem.

Měli bychom si uvědomit, že při procházce Prahou nás snímají desítky, možná stovky kamer. Co je proti tomu jeden průjezd auta od Googlu? Můžeme namítat, že se snímky Googlu se mohou dít nějaké nepravosti, někdo je může zneužít. Možná. Ale kamery obchodních domů a snad i kamery policie se dají zneužít mnohem pravděpodobněji.

Content tip EARLY

Na téma policejních kamer je dobré přečíst si článek na iDNESu, který problematiku policejních kamer objasňuje a definuje jasný rozdíl mezi kamerami policejními a těmi ostatními. O těch ostatních totiž občan musí vědět, pro policejní kamery to neplatí. Takže v praxi můžete být sledováni celou cestou do práce, aniž byste o tom měli nejmenší ponětí. Jak jsou záběry policejních kamer dostupné, koneckonců dokladují snad stovky nejrůznějších „uniklých“ videí, které se dají přehrávat na Internetu. Ano, i policisté jsou lidé, a když už se video nebo fotka nedostane ven oficiální cestou (do médií), tak ho policista ochotně poskytne kamarádovi výměnou za pozvání na panáčka.

Na každém projektu si pesimista najde věc, kterou bude kritizovat. Pokud budeme Street View brát jako nástroj na prohlížení zajímavých míst na světě, neměl by být problém. Když někam cestujete, prohlédnete si cestu do hotelu. Jde tedy o službu, která může například trochu pomoci cestovnímu ruchu. Praha bude na Street View k prohlížení prý do konce roku. Počkejme si tedy na zveřejnění obrázků, věřím tomu, že se určitě ozve dost lidí, kterým se něco nebude líbit. Tak to prostě je a nedá se s tím nic dělat.

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).