Hlavní navigace

BonusWeb: S kůží na trh

5. 6. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společnost Mobil Media dodržela slovo a herní server BonusWeb skutečně počínaje pondělkem spustil placenou verzi BonusWeb Profi. Míra vynaloženého úsilí naznačuje, že tentokráte to již není hra jako v případě dobrovolných mikroplateb, a požadovaných 500 korun vám nikdo neodpustí. Jaké jsou jeho šance uspět?

„Není (…) žádnou novinkou, že internetová reklama nedokáže pokrýt všechny potřebné náklady na chod profesionálního herního serveru, u nás ani v zahraničí. A tak se sečtělí provozovatelé herních webů ohlížejí po dalších zdrojích příjmu, jimiž by bylo možné chod stránek financovat,“ napsal 26.4.2002 Zděněk Polách, šéfredaktor internetových projektů Mobil Media, v článku Světové herní weby zpoplatňují obsah, ve kterém seznamoval čtenáře největšího českého internetového herního magazínu BonusWeb s důvody, které jeho vydavatele povedou k tomu, aby od 1.6.2002 zavedl placenou variantu BonusWeb Profi.

A věru. Vydávat časopis o počítačových hrách – ať už papírový nebo digitální – není v České republice žádný med. Placené reklamy je v nich jako šafránu, protože kvůli vysoké míře softwarového pirátství v této oblasti nemá ani jeden z několika českých dovozců počítačových her peníze na žádné výjimečné komerční exhibice. K tomu si tu a tam připočtěte nějakého prodejce levného hardwaru, Generation X limonád a předplacených mobilních karet a máte takřka kompletní výčet. Pokud tedy magazíny právě neprodělávají, nejedná se o žádné vydavatelské terno jako spíše o investici do budoucna (až počítačové hry dojdou „společenského uznání“).

Tento krok byl nepochybně inspirován počínáním herních serverů GameSpot a IGN. Zděněk Polách uvedl: „Novinkou v herní branži je radikální řešení, s nímž přichází jeden z největších a nejvýznamnějších světových herních magazínů, americký GameSpot. Ten 1. června začne provozovat dvě varianty svých zpráv – GameSpot BASIC a GameSpot COMPLETE. Jak už z názvu vyplývá, varianta BASIC bude free (…). Varianta COMPLETE vám potom otevře přístup ke kompletnímu obsahu GameSpotu včetně všech archivů, downloadů a služeb s přidanou hodnotou.“ V českých podmínkách má však tato filosofie dle mého tři základní úskalí:

1. BonusWeb není GameSpot

GameSpot je v oboru počítačových her považován za magazín s velkým „M“. Nečtou jej pouze nadšenci, ale hlavně byznysmani. Vedle informací o připravovaných novinkách zde najdete rovněž zprávy o akciích, obchodech, propouštění apod. Tvůrci počítačových her se doslova předhánějí, aby redakci vnutili beta verze, exkluzivní obrázky či horké aktuality (mírně nadneseno). Je tomu tedy přesně opačně než u drtivé většiny ostatních serverů. Díky tomu se můžete spolehnout, že zde denně najdete jeden nebo dva jedinečné materiály. Za jeho archiv se vyplatí zaplatit, protože se jedná o zdaleka nejobsáhlejší a nejucelenější databázi v daném odvětví.

2. Exkluzivita nikoho nezajímá

Na českém Internetu má provozování herního serveru zcela jiný rozměr. Nejedná se o oborové časopisy, ale spíše fanziny. Většina zpravodajství pochází z nepřímých zdrojů, protože Česká republika je s velikostí svého trhu mimo rozlišovací schopnost vydavatelů počítačových her. Přestože BonusWebu je nutno určitou míru exkluzivních informací přiznat (většinou pocházejících od dvou tří významnějších českých tvůrců), je otázkou, zda se mezi čtenáři najde dostatek lidí, kteří po nich budou toužit do té míry, že nevydrží čekat, až se zadarmo objeví na některém jiném herním serveru. Osobně o tom pochybuji.

3. Uživatelé nejsou připraveni

V zahraničí je řada služeb orientována na rychlejší přístup ke stahovaným souborům (vysokorychlostní download). Nicméně vzhledem k pokračujícím obstrukcím Českého Telecomu ohledně zavádění ADSL apod. lze říci, že je většina českých uživatelů z obliga. A i kdyby nebyla. Sám mám doma pevnou linku, resp. kabelovou přípojku (128/96 kbit/s) a stejně si dvakrát rozmyslím, než stáhnu cokoli nad 50 MB. A pak se tak děje většinou v noci, kdy je mi v podstatě jedno, zdali data tečou z amerického nebo českého serveru, protože mě to žádným způsobem nezdržuje od práce.

Udělal jsem si včera namátkovou anketu mezi provozovatele velkých amerických herních serverů. Většina odpovědí koresponduje s vyjádřením Briana Claira, vydavatele prestižního Adrenaline Vault: „I'm not prepared to give details, hovewer I will say that we will not be following in the footsteps of either IGN or GameSpot, as we feel that their models don't offer readers anything of added value. If we do offer some kind of premium content in the future, it will be something above what we offer to readers now.“ Takže ani oni si nejsou jisti, zda by tento krok ustáli a co by vlastně měli čtenářům nabídnout.

Hlavní zbraní BonusWebu může být skutečnost, že je v češtině. Pokud se podíváte na tuzemské žebříčky prodejnosti počítačových her, zjistíte, že domácí tituly se pravidelně umisťují lépe, než by odpovídalo jejich kvalitě. Spousta lidí prostě neumí dostatečně dobře anglicky, a i ti, kteří umí, dají často přednost počítačové hře v rodném slovanském jazyce, protože je to jednoduše pohodlnější. JENŽE… Opišme kruh zpět k úskalí 2.: Kolik lidí neumí anglicky a současně je ochotno platit za informace neobchodní povahy, které může dostat s mírným zpožděním jinde a zadarmo?

ebf - tip do článku - debata

A pak je zde samozřejmě otázka ceny. Roční přístup na GameSpot stojí (zatím) 640 korun. Za BonusWeb zaplatím 500 korun. Ještě hůře pak vychází přepočítání na paritu kupní síly. (Na druhou stranu je třeba brát v úvahu, že kvůli rozdílné velkosti trhu na jeden anglický článek připadá více předplatitelů než na český.) Největším tahákem tak zřejmě bude plná hra za poloviční cenu nabízená k programu BonusWeb Profi+ a sleva do internetového obchodu GameStore. Avšak přes výše zmíněné pochybnosti projektu fandím. Jak říká Patrick Zandl, někdo musel jít s kůží na trh a nikdo lepší než BonusWeb to být nemůže – má k tomu většinu předpokladů.


Autor je občasným přispěvatelem games.tiscali.cz, což je ovšem z hlediska článku irelevantní, protože argumenty v něm obsažené jsou obecné. – Mirek Zeman

Domníváte se, že bude zavedení placené verze BonusWebu úspěšné?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).