Hlavní navigace

Obsah iDNES bude za peníze

Mirek Zeman

Zdá se, že spekulace Petra Stuchlíka o směřování serveru iDNES k portálu začíná nabývat konkrétnějších rozměrů. Nejdříve přibyl katalog a vyhledávač a nyní jej transformace na portál čeká oficiálně. Vyjma toho rovněž chystá "natvrdo" zpoplatnění některých služeb prostřednictvím mikroplateb.

Zpravodajský server iDNES by se s trochou nadsázky dal přirovnat k dinosaurovi – rozběhl se počátkem roku 1998 a od té doby uhání jedním směrem a snaží se svým tělem vyplnit každou skulinu, která by snad čtenáře (často internetové laiky, kteří odkaz nalezli na „nevirtuálních“ stránkách deníku Mladá fronta DNES) mohla zlákat k návštěvě jiného serveru. A pokud instinktivně vycítí, že nějakou službu nemůže nabídnout v dostatečném rozsahu či kvalitě, jednoduše ji koupí. Současná pozice iDNES je do značné míry dána výsadním postavením vydavatelského domu MAFRA, který se na českém trhu opírá především o komerční úspěch již zmíněné MFD, na jejíž účty směřuje přibližně 60 procent reklamních příjmů celostátních deníků. Není proto divu, že iDNES kráčí v jeho stopách a chystá na nás dvě novinky.

Jistě není žádným překvapením, že iDNES v horizontu několika měsíců plánuje transformaci na regulérní internetový portál. Nestane se tak ovšem partnerstvím s Centrem (viz spekulace 2001: Koupí MAFRA Centrum? Petra Stuchlíka) nebo dokonce Seznamem (viz spekulace Marka Antoše Fincentrum mění stáj). Žádná ze spekulací však nebyla v tomto případě zcela „mimo mísu“, protože MAFRA dle svého vlastního tvrzení se všemi subjekty na trhu jednala, nakonec ovšem dospěla k závěru, že nejlevnější bude zajistit si vše potřebné vlastními silami. Pokud si vzpomínáte, zdaleka nejnadějněji vypadala před přibližně rokem spolupráce s Českým Telecomem, který tehdy – dle mého soudu poněkud iracionálně – otevřel svou náruč projektu Quick, který i přes masivní reklamní kampaně zatím příliš nepředvedl.

Vytvoření portálu by teoreticky mohlo být lékem na nynější „patovou“ situaci, ve které se iDNES nachází – bez ladu a skladu zde najdete zastoupené všechny možné i nemožné služby a oblasti, které však už nejsou použitelné jako zpravodajský server a ještě nejsou použitelné jako internetový portál (viz nepřehledná horní lišta s 30 položkami). V rámci plánované „portálizace“ by se ovšem měla udát především poměrně zásadní změna designu, která bude začínat u zrušení některých neefektivních částí, pokračovat přidáním nových služeb a končit větším vzájemným provázáním „zpravodajských ostrovů“. Zatím se však zdá, že spíše než s konkurenčními servery svede iDNES bitvu se svými čtenáři, kteří jej přes veškerou snahu nevnímají coby portál, ale spíše jako zpravy.idnes.cz a „nějaké další služby“.

Druhou novinkou z pod pokličky iDNES je zavedení mikroplateb, což by nepochybně mohl být impuls k jejich zdomácnění i na počítačích „běžných uživatelů“. iDNES má na tomto poli jisté zkušenosti s provozováním věrnostního systému Dukáty (jež nápadně připomíná Fazole), který měl čtenáře nalákat do hloubi zpravodajského webu a patrně se nesetkal s očekávaným úspěchem (získaný kredit je možno proměňovat výhradně za slevy v „přilehlém“ obchodě ShopCenter). Tentokráte by však měl přijít ke slovu skutečný mikroplatební systém, který se zatím vybírá – otázkou zůstáva z čeho, protože na českém Internetu existují v podstatě pouze dva: I Like Q a Monex, přičemž Monex je určen pro B2B. iDNES však počítá s tím, že bude mikroplatby za nejrůznější služby především inkasovat.

EBF17

Na mikroplatební systém by mělo být navázáno kupříkladu zpřístupnění archivu a dalších služeb, které iDNES z právní podstaty nemůže nabízet zadarmo, virtuální měnou nicméně bude možno pravděpodobně zaplatit i za zboží v elektronických obchodech a další služby. Pro provozovatele internetových médií jistě dobrá zpráva, protože konečně někdo vyzkouší, zda jsou za některé věci uživatelé „natvrdo“ schopni zaplatit. Je to poměrně ošemetná otázka – první mikroplatební systémy se objevily přibližně před čtyřmi lety ve Spojených státech a žádný z nich se neujmul. Tehdy to ovšem do značné míry bylo způsobeno skutečností, že o malé částky v podstatě nikdo nestál (NASDAQ jen kvetl apod.). Nyní je situace poněkud jiná a právě podpora stran serverů typu iDNES by mohla mikroplatbám výrazně pomoci.

Celá záležitost se zpoplatněním obsahu „natvrdo“ však z mého pohledu naráží na poměrně zajímavý „sociologický“ aspekt. Vycházíme-li z předpokladu, že 1 Q = 1 haléř, pak 10.000 Q = 100 korun. 100 korun je v dnešní době v podstatě zanedbatelná částka, kterou vyděláte za jednu či dvě hodiny a koupíte si za ni oběd v levné restauraci. Jenže zkuste si podobnou částku nastřádat prostřednictvím I Like Q – budete trávit čas na serverech, které vás nudí a vyplňovat ankety, které vás nezajímají. Nashromáždění 10.000 Q vám tak reálně zabere x hodin času, takže pokud se nad tím zamyslíte, tak mikroplatby v této podobě jsou vlastně jedním z bezkonkurenčně nejdražších platidel – a to už si dvakrát rozmyslíte, než někomu za nějakou službu zaplatíte větší než malý obnos.

Našli jste v článku chybu?
27. 7. 2001 8:33
PaJaSoft (neregistrovaný)
Souhlasim... - hrozne jsem se bavil, kdyz PR managerka www.mojebanka.cz argumentovala svetovosti, vyspelou technologii a ja nevim cim jeste tak, ze rekla, ze system je bezpecny, protoze se pouziva PKI... - jak toto souvisi s bezpecnosti systemu mi jeste nikdo nikdy nevysvetlil...'-)BTW s tim Oracle - tento argument by asi napr. u armady tezko obstal, tim chci rici, ze reseni existuje, pravda, musi se patricne zaplatit, takze nam tu pane Rafaj nepodsouvejte, ze neco nejde. Koupili jste si jednodu…
26. 7. 2001 19:10
Patrick Zandl (neregistrovaný)
Tak to ti závidím, že ti udělali nové bezpečnostní heslo. Mne odmítli s tím, že si mám založit nový účet a Q ze starého účtu (bez bezpečnostního hesla nejdou převést) si mám utratit na serverech, kde stačí normální heslo. Myslím, že to je na Q pro uživatele naprosto maximální nedomyšlenost. A nedomyšlenost také je, že někomu to změní a někomu to nezmění...