Hlavní navigace

MAFRA vstupuje do Železného Novy

8. 2. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve světle posledních zpráv o chystaném vstupu vydavatelství MAFRA do internetového portálu Centrum a státem vlastněných Českých Drah zcela zanikly tanečky tohoto mediálního kolosu kolem kampeličky české kultury, televize Nova Vladimíra Železného. Kdo seje bouři, sklízí vítr, takže komu zvoní hrana?

Nešlo nezpozorovat, jak mazanou taktikou si Mafra získává půdu pro laciný nákup vytouženého sousta. Podvratné články ve vlajkovém Dnešním deníku podkopávají důvěru pracujícího lidu v úspěchy herolda české verze mediálního kapitalismu natolik očividně, že nelze než nepochybovat: Mafra tlačí cenu Novy dolů tak, aby se TV Nova stala její snadnou kořistí. Jak jinak si lze vysvětlit nehezké články ostouzející Novu z dohod s ODS i ČSSD a neustálý zájem o dění okolo této televize?

Zdaž spíte, synové národa Žižkova, Dvořákova a Koženého? Nevšímáte si věcí tak očividných, když se hrabivé skopčácké pařáty natahují po ladném krku Esmeraldině? Za Komerse jste povstali, jak velký tedy bude váš protest za tu naši skutečně českou televizi?

Petr SčuchlíkOldřich Bojler se nemýlili, když nás varovali před plíživým přízrakem přicházejícím z Cinema Broadway. Což jsme jim ale naslouchali ve chvíli osudné, když se kolos utrhl z řetězu, promazáván hradní klikou zpřevodovanou čtyřkoalicí?

Tady někde by parodie měla skončit, než se mi omylem některého z čtenářů podaří přesvědčit, že výše uvedené je myšleno vážně. Zaspekulovali jsme si, dost bylo legrace.

BRAND

Přesto oba články mají svoje racionální jádro. Je nepochybné, že pokud Mafra hodlá zaútočit na pozici portálového hráče, nevyhne se vybudování portálové služby zastřešující její zpravodajské zázemí. Pokud se rozhlédnete po českém Internetu, mnoho portálů, které by Mafře nedělaly ostudu, nenajdete, takže spekulace si vybírá své oběti z omezeného okruhu. Zatímco Atlas má svého partnera v Microsoftu a MSN a Seznam v rozpačité investici Spraye/Lycosu, Centrum nemá takto vyhraněného partnera s ambicí přesahující šekovou knížku. Takové spekulaci se nelze nevyhnout.

Já k takové spekulaci nemohu jinak přispět, než si vesele zaspekulovat (a ráno za to chytnout pár facek od svého šéfa). Pokud Mafra bude mít ambice stát se portálovým hráčem, nejspíše dá tuto svoji ambici najevo nějakým činem a nikoli planým tlacháním a bezduchými spekulacemi. Má-li tedy Mafra v úmyslu zakoupit v české internetové samoobsluze Centrum či TV Nova, je někde v německém Pasově přichystána nákupní taška a v šekové knížce už pomalu zasychá inkoust. Na koho sázíte vy?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).