Hlavní navigace

Británie nevylučuje pozemní testy 3DTV. Přístup by byl zadarmo

11. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 322915
11. 2. 2010

Zemské digitální televizní vysílání v 3D verzi by mohla v dohledné době vyzkoušet Británie. Šéf britské národní digitální platformy Freeview Ilse Howling prohlásil, že jeho tým je 3D vysíláním nadšen a sleduje přípravy pro letošní start satelitní distribuce trojrozměrně vysílajících televizních stanic. Se zájmem sledujeme zvýšenou poptávku spotřebitelů a funkčnost této technologie. Je to další z možných cest pro DVB-T, citoval Howlinga server Broadbandtvnew­s.com.

K TÉMATU: Na český trh míří 3D televizory. Bude na nich ale co sledovat?

MMF24

Podle společnosti Zetacast by zkomprimovaný 3D signál mohl zabrat 1,4 až 1,8 krát větší šířku pásma než televizní programy přenášené v 2D verzi. Firma to uvedla loni v prosinci ve své zprávě pro britského regulátora audiovizuálního vysílání Ofcom. Do roku 2020 by podle této společnosti mohla kombinace nového kompresního algoritmu a sofistikovanější kodéry mohly snížit datový tok 3D televizních programů až na polovinu oproti dnešní kapacitě full HD programů 1080p – 6,5 Mbit/s.

Je příliš brzy na to říci, kdy se 3D vysílání objeví v DVB-T, ale v období do pěti let to nevylučuji, řekl šéf britské bezplatné pozemní digitální platformy Freeview. Stejná platforma už dnes provozuje první pilotní multiplex pro zemské digitální televizní vysílání v normě DVB-T2, určený pro pozemní šíření televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).