Hlavní navigace

Britské kanály BBC, ITV a další s horším pokrytím ze satelitu Astra 1N v Česku

Pokud se vám zdá, že v poslední době došlo u atraktivních britských kanálů BBC, ITV, Channel 4 a dalších k poklesu kvality signálu z družice Astra 1N, máte pravdu. Satelitní operátor SES, který je jeho vlastníkem, omezil vyzařování směrem na východ, tedy i do České republiky. Vyplývá to z informací, jež se objevily na fórech zabývající se příjmem digitální televize.

K TÉMATU: Roky čekání jsou u konce. Britská invaze skončila

Operátor SES sice tento krok oficiálně nekomunikoval, ovšem omezení příjmu těchto programů v Evropě je pochopitelné. Například britská BBC má vysílací práva omezená pouze na území Velké Británie, Irska a zemí Beneluxu. Příjem na dalším území by byl pro ni nežádoucí. A právě u BBC je vidět omezení vyzařovacího diagramu družice Astra 1N nejvíce. Server DigiZone.cz si na parabole o průměru 85 cm ověřil, že ve večerních hodinách klesá možnost příjmu programů BBC HD a BBC One HD na nulu, podobně je tomu i u kanálů z rodiny Channel 4 v SD kvalitě.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Britské TV ukazují, jak se dělá televize – zdarma, v HD a na malou parabolu!

Omezení vyzařovacího diagramu směrem do Evropy se nelze divit. Broadcasteři nabízející své programy na družici Astra 1N vysílají řadu pořadů, u nichž není žádoucí, aby byly sledovány v Evropě. Například BBC přináší aktuálně přenosy Formule 1 v HD kvalitě, o víkendu tu pak startuje první ročník soutěže The Voice UK. Komerční ITV pro změnu chystá další řadu formátu Británie má talent. Prostřednictvím tohoto satelitu budou šířeny v HD nekódovaně i události jako jsou olympijské hry v Londýně nebo fotbalové Euro. Přesto, že se kvalita signálu u nás viditelně zhoršila, programy je stále možné sledovat, což platí především pro jejich SD verze.

Našli jste v článku chybu?