Hlavní navigace

Brno čeká „digitální šok“: Česká televize se stěhuje na jiný vysílací kanál

30. 11. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Mnoho televizních diváků v Brně, odkázaných na pozemní příjem digitálního signálu České televize, může v noci na zítřek dočasně přijít o všechny čtyři programy veřejnoprávní televize. Digitální vysílání ČT na dvou brněnských vysílačích Hády a Barvičova totiž o půlnoci na úterý přejde na nový vysílací kanál (z původního 25 na nový 29). Diváci, kteří si v úterý na set-top-boxu nebo integrovaném digitálním televizoru nespustí automatické vyhledávání televizních programů, vysílání České televize nenaladí. Nemusejí ale propadat panice.

Od úterý jedině na kanálu 29

Česká televize zahajuje o půlnoci na úterý 1. prosince zemské digitální vysílání z vysílačů Kojál a Děvín na jižní Moravě. Signál všech čtyř programů ČT bude možné naladit na vysílacím kanálu 29, který Český telekomunikační úřad (ČTÚ) určil za definitivní kanál pro digitální vysílání ČT v oblasti jižní Moravy. Ve stejnou dobu na něj musí přejít i dva již fungující digitální vysílače ČT v Brně: Hády a Barvičova. Z nich dosud ČT vysílá na kanálu 25, který je ale pouze dočasný a od úterý na něm diváci už signál veřejnoprávní digitální sítě nenaladí.

Pro mnoho diváků v Brně a blízkém okolí to může být šok: pokud si totiž na set-top-boxu nebo integrovaném digitálním televizoru v úterý ráno nespustí automatické vyhledávání programů, díky němuž se jim načte „nová“ programová nabídka, programy ČT budou hledat marně. Vysílače Hády a Barvičova totiž vytvoří společně s Kojálem a Děvínem velkou jednofrekvenční síť. Technický plán přechodu (TPP) určuje, že tyto dva brněnské vysílače jsou v jednofrekvenční síti společně s Kojálem. Je jenom logické, že je přeladíme zároveň se spuštěním digitálního vysílání z Kojálu, říká vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš.

Mux 1 - pokrytí Brno Kojál

Mapa předpokládaného pokrytí digitálního vysílání České televize z vysílače Kojál. Kliknutím lze obrázek zvětšit. (Zdroj: Česká televize)

ROZHOVOR K TÉMATU: Pavel Hanuš, Rudolf Pop: Spuštění Kojálu bude posledním digitálním oříškem

Nejdříve dojde k vypnutí analogové ČT 2 na Kojálu

Vysílač Brno - Kojál

Ještě předtím, než digitální vysílání České televize na jižní Moravě přejde na kanál 29, bude muset hlavní jihomoravský vysílač Kojál ukončit analogové vysílání programu ČT 2. Ten totiž využívá právě kanál 29, a na jednom kanále není možné současně vysílat analogové i digitální televizní programy. Aby toto vypínání nebylo tak jednoduché, ČT na Kojálu vlastně opustí původní vysílací kanál analogového programu ČT 1. Protože se však vypínání analogové Jedničky na Kojálu váže na termíny vypínání analogového vysílání Novy a Primy (a k tomu má dojít až v červnu 2011), musela veřejnoprávní televize, podobně jako u jiných velkých vysílačů, prohodit vysílací kanály ČT 1 a ČT 2, a teprve potom vypnout analogovou Dvojku.

Podobně jako na Kojálu došlo k prohození vysílacích kanálů analogové Jedničky a Dvojky také na brněnském městském vysílači v Barvičově ulici. Z regionu nám přišly připomínky, vzhledem k nastavení společných antén, že tam je většinově používán kombinovaný příjem z brněnského vysílače Barvičova a z Kojálu. A v tom momentě, kdybychom prohodili vysílací kanály obou analogových programů ČT jenom na Kojále, bychom se dostali do stavu, kdy by na některých společných televizních anténách byl jenom jeden analogový program ČT dvakrát. To by bylo nepříznivé, vysvětlil pro DigiZone.cz Pavel Hanuš.

ČTĚTE TAKÉ: Kde všude už naladíte digitální vysílání České televize?

Start digitálního vysílání z Kojálu nebude jednoduchý

Prohazování vysílacích kanálů analogových programů České televize nebude jedinou komplikací, která bude provázet start digitálního vysílání ČT na celé jižní Moravě. Protože to bude poprvé, kdy některá z digitálních televizních sítí v České republice využije jeden vysílací kanál pro čtyři vysílače velkého výkonu v těsné blízkosti, dohodla se ČT s Českými Radiokomunikacemi na postupném náběhu nového režimu. Až do ranního vysílání, tedy do pěti nebo šesti hodin, bude možné ladit jednofrekvenční síť v rámci všech lokalit, z nichž budeme vysílat. Sami víme, že to bude technologicky náročné, přiznává technický ředitel ČT Rudolf Pop.

Vypnutí analogové ČT 2 na Kojálu zase přinutilo ČT řešit otázku náhradního signálu pro analogové dokrývače tohoto programu, které byly závislé právě na vysílání z Kojálu. V naprosté většině případů budou tyto dokrývače přijímat analogový signál Dvojky z jiného vysílače, ale zhruba u pětiny z nich zůstane primárním zdrojem signálu Kojál. Tyto dokrývače přijmou digitální signál ČT, převedou Dvojku do analogové podoby a v té ji budou šířit dál ke koncovým uživatelům – divákům. Z necelých padesáti dokrývačů ČT 2 se u deseti lokalit bude přeladění řešit až po zahájení digitálního vysílání z Kojálu, protože nelze sehnat primární zdroj analogového signálu ČT 2 z jiného vysílače, přiblížil Rudolf Pop.

Mux 1 - pokrytí Mikulov Děvín

Mapa předpokládaného pokrytí digitálního vysílání České televize z vysílače Děvín, odkud už dříve začal digitálně vysílat multiplex 2 s komerčními televizemi Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, R1 a TV Barrandov. Kliknutím lze obrázek zvětšit. (Zdroj: Česká televize)

NAPSALI JSME: Digitální manévry na jižní Moravě: Česká televize „zamíchá“ vysílači

Tři analogové dokrývače definitivně skončí

Přelaďování analogových dokrývačů, které budou nadále závislé na signálu z vysílače Kojál, by mělo podle technického ředitele ČT trvat maximálně pět dní. Ve třech případech ale ČT analogové dokrývače definitivně vypne, protože podle výsledků měření pokrytí televizním signálem v daných lokalitách už nejsou potřeba. Půjde o dokrývač ČT 1 v Brně na Biskupském gymnáziu v Barvičově ulici na kanálu 37 (pozor, nejde o velký vysílač Barvičova, na něm bude analogové vysílání ČT 1 pokračovat!), a dokrývače ČT 2 v Horním Poříčí u Blanska na kanálu 49 a v obci Rozhraní u Svitav, na železniční trati mezi Brnem a Českou Třebovou (kanál 51).

Pokud by se ukázalo, že jsou v těchto místech se signálem problémy, je možné provoz těchto vykrývačů operativně obnovit, slibuje Pavel Hanuš. Všechny ostatní analogové dokrývače může Česká televize provozovat až do listopadu 2011, tedy ještě plné dva roky. Hanuš ale předvídá, že tak dlouho ČT souběžné analogové a digitální vysílání financovat nebude. Ekonomická krize se negativně dotkla i veřejnoprávní televize, klesl počet inzerentů i výnosy z prodeje reklamních časů na ČT, z nichž Kavčí hory financují přechod na digitální vysílání (podrobněji o tom hovoří Pavel Hanuš a Rudolf Pop v rozhovoru pro DigiZone.cz, který vyjde zítra).

Vysílač Mikulov - Děvín

Vysílač Děvín u Mikulova, odkud v noci na zítřek začne digitálně vysílat Česká televize (Foto: David Kříž)

KL23 hlasovani

MAPY POKRYTÍ: Jaké televizní programy naladíte digitálně na jižní Moravě

Nastane problém se společnými anténami?

Přechod digitálního vysílání České televize na nový vysílací kanál v Brně může způsobit problémy těm brněnským domácnostem, které jsou odkázány na společné televizní antény (STA) a dosud nepřijímaly vedle digitálního vysílání i analogový signál ČT 2 z Kojálu. V těchto případech si diváci sami neporadí, a budou muset počkat, dokud majitel nebo správce domu nezajistí úpravu STA pro příjem digitálního vysílání na 29. kanále. Většinou půjde o jednoduchý zásah: přidání kanálové vložky pro tento konkrétní kanál. I tak se ale diváci musí připravit na několikahodinový, a v některých případech i několikadenní výpadek příjmu digitálních programů ČT.

Pokud byly rekonstruovány antény STA pro příjem kanálu 25, nepůjde teď o žádnou kompletní rekonstrukci, ujišťuje vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Jedinou změnou by mohlo být buď přeladění kanálu, nebo výměna kanálové vložky. I tak si někteří brněnští anténáři stěžují, že výměna vysílacího kanálu veřejnoprávního multiplexu v Brně přichází ve vůbec nejnevhodnější dobu: tři týdny před Vánoci, které bývají tradiční baštou televizní sledovanosti a diváci chtějí mít veškeré problémy s příjmem hlavních televizních stanic vyřešeny.

Napadlo by vás přeladit set-top-box, pokud by vám z nabídky televizních programů náhle zmizelo několik televizních stanic?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).