Hlavní navigace

Bude německá Wikipedie částečně moderovaná?

24. 8. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Palčivý problém s častým vandalismem a znehodnocováním článků nepravdivými informaci se němečtí wikipedisté rozhodli řešit zavedením větší kontroly. Každá editace neprověřených uživatelů (kteří jsou na Wikipedii teprve krátkou dobu či zcela bez registrace) budou muset projít kontrolou některým ze zkušenějších wikipedistů. Předmětem diskuse je, jaká verze článku se bude návštěvníkům zobrazovat v mezidobí od editace k jejímu schválení. Pravděpodobně to bude i nadále ta nejčerstvější, u které však…

Palčivý problém s častým vandalismem a znehodnocováním článků nepravdivými informaci se němečtí wikipedisté rozhodli řešit zavedením větší kontroly. Každá editace neprověřených uživatelů (kteří jsou na Wikipedii teprve krátkou dobu či zcela bez registrace) budou muset projít kontrolou některým ze zkušenějších wikipedistů. Předmětem diskuse je, jaká verze článku se bude návštěvníkům zobrazovat v mezidobí od editace k jejímu schválení. Pravděpodobně to bude i nadále ta nejčerstvější, u které však bude uvedena informace o její možné chybnosti a odkaz na poslední ověřenou verzi.

Polemiky o míře svobody přispívání na Wikipedii probíhají již delší dobu. Někteří lidé se obávají, že jakékoliv restrikce mohou zpomalit rozvoj této internetové encyklopedie a odradit nové autory. Pokud by německý experiment vyšel, mohl by se stát modelem pro další jazykové verze Wikipedie. Zejména pro ty s vysokým počtem a kvalitou hesel, jelikož jejich hlavním problémem čím dál tím více není potřeba zlepšování obsahu, ale spíše jeho udržování. (Google Blogoscoped)

Autor článku

Autor je bývalým redaktorem Lupa.cz, nyní pracuje jako konzultant v BCG. Vystudoval ekonomii a právo. Občas bloguje: jilm.cz a často tweetuje: @jilm.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).