Hlavní navigace

Budou i české televize recipročně žádat stažení ze slovenských kabelovek?

15. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
15. 6. 2009

Rozhodný postup slovenských vysílatelů vůči českým kabelovým společnostem, který odstartovala televize Joj, se může podepsat i na nabídkách slovenských operátorů. Ti totiž často vysílají české programy jen na základě tiché tolerance některých vysílatelů případně jejich nevědomosti. Jak jsme už psali, slovenská televize Joj zaslala českým kabelovým operátorům dopis, ve kterém požaduje stažení svého programu z českých nabídek protože nemůže udělit souhlas na vysílání akvizičních pořadů, které nakupuje jen pro území Slovenské republiky.

VÍCE INFORMACÍ: JOJ požaduje okamžité stažení z českých kabelovek

Podobnou situaci pamatují i slovenští kabeloví operátoři v případě televize Nova z roku 2002 a pak i 2003. Nova tehdy ostře protestovala proti jakémukoliv vysílání ve slovenských kabelovkách, výjimkou měl být pouze přeshraniční přesah terestrického signálu. Jenže na některých místech, zejména v Bratislavě, kde k přesahu dochází, některé společnosti na čele s UPC Slovensko vyřadily Novu preventivně protože jde o ekonomicky nejlukrativnější oblast. Právě v Bratislavě a na západním Slovensku byla sledovanost Novy poměrně vysoká (podle deníčkových průzkumů až do výše 10 procent diváků), a mohla tedy nevhodně konkurovat sesterské Markíze nebo dříve Jojce.

Kromě Novy musely kabelové společnosti vyřadit i německý sportovní kanál DSF, který odmítl udělit souhlas k šíření, ačkoliv jde o nekódovaný satelitní program s celoevropským dosahem.

ANALÝZA: Přijdou čeští diváci o možnost sledování slovenských stanic?

Na Slovensku tak teď legálně vysílají jen dva kanály veřejnoprávní České televize ČT 1, ČT 2, která umožňuje jejich šíření za hranicemi na základě dohody s evropskou vysílací unii EBU. Zpravodajský kanál ČT 24 mnoho operátorů neposkytuje, i když může. Šíření kanálu ČT 4 odmítá sama Česká televize.

ebf - partner 1

K TÉMATU: České televize by uvítaly vyjmutí slovenských kanálů z kabelovek

Souhlas k vysílání kabelovkám kdysi udělila i TV Prima, ale jen na ty části svého programu, které přímo produkuje. Zatím není jasné, zda Prima tento souhlas reviduje, nicméně její generální ředitel Marek Singer na dubnovém kulatém stolu serveru Digizone.cz připustil, že české a slovenské televize mají zájem si navzájem vyčistit prostor na obou trzích. Aniž bych se opakoval, mám stejný názor jako můj kolega (z Novy). Existuje zde i snaha o spolupráci se slovenskými televizemi, abychom si navzájem vyčistili prostor, aby Joj nevysílala v Čechách a pod. Neuvažujeme o legalizaci vysílání našich programů na Slovensku, a není pro nás aktuální ani odpojovaná reklama na slovenském trhu, uvedl tehdy Singer. Kabeloví operátoři na Slovensku zatím Primu vysílají bez výraznějších omezení, tedy včetně programových akvizicí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).