Hlavní navigace

Přijdou čeští diváci o možnost sledování slovenských stanic?

15. 6. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Slovenská komerční televize Joj zaslala 5. června společnostem provozujícím kabelovou televizi v Česku dopis, ve kterém je žádá o vyřazení této stanice, respektive programů společnosti MAC TV, s.r.o., tedy i filmového kanálu Joj Plus, z jejich nabídky. Tento krok může odstartovat řetězovou reakci, na jejímž konci může být odstranění téměř všech slovenských kanálů ze sítí firem, které podnikají v oblasti kabelové televize. Na vyřazení slovenských televizí má zájem i česká komerční jednička - Nova.

Dopisem to nezačalo

Ač se může někomu zdát, že dopis, který zaslala společnost MAC TV, s.r.o., provozovatel televizí Joj a Joj Plus, českým kabelovkám jako blesk z čistého nebe, není tomu tak. Čtenáři DigiZone.cz si možná vzpomenou např. na článek Markíza i Trojka od STV přidání na karty Trade&Technology odmítají. Loni společnost Trade&Technology, nyní TradeTec, zástupce české části satelitní platformy Skylink, testovala stanici Markíza. Jakmile však byla oslovena tato televize s dotazem, zda její program budou moci sledovat i diváci v Česku, mluvčí Oľga Dúbravská něco takového rezolutně odmítla: TV Markíza neudělila a ani neudělí souhlas žádnému operátorovi na vysílání její programové služby na území České republiky. Již z tohoto vyjádření tedy bylo jasné, že ani české kabelové sítě nemají povolení od Markízy a využívají pouze možnosti tzv. přeshraničního překryvu, kdy si mohly firmy do sítě zařadit programy, které se jim podaří zachytit právě touto cestou. Mluvčí Markízy tehdy DigiZone.cz také řekla, že stanice už požádala o vyřazení z nabídek Asociaci kabelových operátorů v Čechách.

Petr Dvořák 500

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Ředitel Novy slovenské stanice v českých kabelovkách nechce

Poměrně obsáhle se v dubnu k problematice šíření slovenských stanic v českých kabelových sítích vyjádřil na zatím posledním Kulatém stole serveru DigiZone.cz ředitel televize Nova Petr Dvořák, který se ukázal jako značný odpůrce této možnosti. Markíza nemůže vysílat v Česku, protože nevlastní práva na vysílání na tomto území. Proto už v minulém roce požádala o vyjmutí z nabídky všech kabelových operátorů. Ani Nova na Slovensku nevysílá, nepřejeme si být v žádné slovenské kabelovce, a mimo terestrický přesah nás není možné naladit. Myslím, že stejná situace by měla být i tady v Čechách, uvedl Dvořák. Podle něho je největší problém na straně majitelů práv, kteří si nepřejí, aby televize vysílaly na jiném teritoriu než na tom, pro které zakoupily práva. Proto předpokládám, že postupně se budou intenzivně zabývat i tímto problémem, dodal. Aniž bych se opakoval, mám stejný názor jako můj kolega. Existuje zde i snaha o spolupráci se slovenskými televizemi, abychom si navzájem vyčistili prostor, aby Joj nevysílala v Čechách apod., dodal ke slovům Petra Dvořáka z Novy jeho kolega z Primy Marek Singer. Podobně tuto situaci viděla také šéfka Barrandova Janka Vozárová.

Odstartuje televize JOJ „odslovenštění“ českých kabelovek?

Slovenská televize Joj zaslala 5. června českým kabelovým a satelitním operátorům dopis, ve kterém je žádá o urychlené stažení z nabídek, protože nedisponuje vysílacími právy pro území České republiky. Joj upozorňuje české kabelovky na ustanovení autorského zákona, podle kterého nemůže být program vysílán v nabídce jakéhokoliv operátora bez souhlasu vysílatele. V České republice jsme neudělili žádné společnosti, tedy ani Vám, souhlas pro retranslaci TV Joj. Protože se jedná o území mimo Slovenskou republiku, ani žádný souhlas nemůžeme udělit. Brání tomu smlouvy se zahraničními distributory, které upravují právo naši společnosti vysílat programy jen v rámci TV Joj na území Slovenské republiky, uvedl vedoucí oddělení retranslace TV Joj Miroslav Havlíček. Pokud má operátor na území České republiky ve své nabídce TV Joj, televize ho žádá, aby ukončil šíření jejího signálu do 30 dnů od doručení tohoto dopisu. Pokud by operátoři tento požadavek nerespektovali, hrozí televizi Joj podle dopisu značné peněžité sankce ze strany distributorů pořadů. Kopii dopisu obdržela i česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Mluvčí stanice Tatiana Tóthová dále pro DigiZone.cz uvedla, že TV Joj bude postupovat vůči českým kabelovkám ve smyslu tohoto dopisu.

Petr Opletal 500

Určitě ani generální ředitel kabelové společnosti RIO Media Petr Opletal by neměl radost, kdyby slovenské televize zmizely z českých kabelových sítí. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

MM AI t

Telefónica O2 by slovenské stanice vyřadila, RIO Media chce jednat

V souvislosti s tímto problémem naše redakce oslovila také několik operátorů, aby se k němu vyjádřili. Jmenovitě šlo o španělského operátora Telefónica O2, který je provozovatelem IPTV služby O2TV, kabelovou a satelitní společnost UPC Česká republika a jako třetí kabelového a IPTV operátora RIO Media. Poměrně překvapivě se k celé věci staví Telefónica, která by v případě, že by se slovenské televize ozvaly a vyřazení požadovaly, neměla s tímto problém. Telefónica nemá zájem odporovat vůli svých dodavatelů. To se dotýká jakýchkoli televizních kanálů, nejen těch slovenských. Jestliže obdržíme v budoucnu od kohokoli z nich výzvu, budeme na ni adekvátně reagovat, uvedl mluvčí operátora Martin Žabka a dodal, že společnost obdržela dokonce od TV Joj i dopis, o kterém se zmiňujeme výše, a to přesto, že tuto stanici v nabídce vůbec nemá. Bereme ho na vědomí a s distribucí TV Joj v O2TV nepočítáme, dodal.

Dopis od slovenské komerční dvojky obdržela také společnost RIO Media. Ta by se podle slov generálního ředitele Petra Opletala tohoto kanálu vzdávala jen nerada, posuďte sami: Dopis jsme obdrželi rovněž, nyní analyzujeme situaci za jednotlivé firmy ve skupině a další postup bude na základě případného bilaterálního jednání s MAC TV, s.r.o. Vzhledem k blízkosti některých našich sítí k hranicím se SR ale přijímáme Joj terestrickým přesahem. Díky jednotnému zpracování a distribuci signálu do integrované sítě pak tyto kanály jsou distribuovány jednotně spolu s ostatními programy. Nerad bych toto citlivé téma řešil přes média. Co se týká společnosti UPC Česká republika, ta se prostřednictvím svého tiskového mluvčího Františka Maliny k problému nevyjádřila. Je však jasné, že vyřazení slovenských stanic z nabídek českých kabelových operátorů by pro ně bylo velkou ranou. Většinou se totiž nacházejí v základních balíčcích, kde jsou slovenské programy velkým lákadlem a bez nich by ztratily na atraktivitě. Kromě nich už jsou zde pak většinou jen nové digitální stanice. Ty je možné zachytit terestricky v DVB-T zdarma.

Myslíte si, že nakonec dojde k vyřazení slovenských stanic z českých kabelových sítí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).