Hlavní navigace

Budoucnost a cíle pozemního vysílání v DVB-T2/HEVC

5. 8. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vinou absence informací o novém standardu vysílání se z něho zbytečně stalo dilema, kterému u nás většina diváků a potenciálních zákazníků příslušné elektroniky ne zcela rozumí.

S plánovaným přechodem na nový standard DVB-T2/HEVC (H.265), který byl vynucen odebráním značné části frekvencí (spektra) pro služby operátorů mobilních komunikací (tzv. 1. a 2. digitální dividenda – odebrání frekvencí z původních 470–865 MHz na 470–790 MHz se nazývá první digitální dividendou a v současné době je v chodu druhá digitální dividenda, která dále omezí pásmo na 470–694 MHz), se již zmenšil a dále zmenšuje současný prostor pro vysílání lineární pozemní televize v nynější podobě.

Pomocí nového standardu DVB-T2/HEVC (H.265), který značně komprimuje a tím zmenšuje velikost dat pro vysílání, se bez ztráty kvality podaří víceméně zachovat množství programů, které na tomto standardu vysílají, i s možností vysílání ve vysokém a navíc ještě i Ultra HD rozlišení.


Autor: Čestmír Polák

Takto se během let snižují nároky na přenos signálů pomocí nových kompresních standardů. Tím se eliminuje ztráta části spektra pro zachování pozemního vysílání

Tato operace si také vynutí investice jak na vysílací, tak na přijímací straně. Jedná se o některé nové vysílače, které bude nutné vybavit novou technologií, a samotného diváka, který bude nucen obměnit své stávající zařízení pro příjem.

Takto si představují velcí hráči vývoj technologií terestrické platformy v dalších letech

Diváci s televizory, které neumožňují příjem v novém standardu, si budou muset (pokud budou chtít sledovat pozemní programy) koupit buď nový televizor, nebo dokoupit set-top box. Nic však nebude řešeno najednou, bude se nějakou dobu vysílat souběžně v novém i stávajícím standardu – jde o tzv. duální vysílání. To divákům umožní se během této přechodné doby rozhodnout, zda si koupí nový televizor, nebo budou situaci řešit dokoupením set-top boxu, vybaveným pro příjem DVB-T2/HEVC standardu. Mezi tím totiž značné množství televizorů dokončí svoji životní pouť a obměna zařízení projde v těchto případech bez vynaložení nákladů na divácké straně.

Jedna síť DVB-T2/HEVC je podle dokumentu Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou vláda projednala na konci července, schopna pojmout v různém rozlišení množství programů, které ukazuje tabulka. České Radiokomunikace ale tak optimistické nejsou. U SD rozlišení udávají maximálně 22 kanálů, u HD kvality osm a u 4K vysílání pouhé dva. Záleží na tom, zda bude pro vysílání preferována kvalita před kvantitou.

Jak jsou podle typu příjmu sledovány jednotlivé platformy v Evropské unii. Výzkum byl proveden v roce 2013

Jak poznáte ten „správný“ přijímač?

Kdo bude chtít mít stoprocentní jistotu, že televizní přijímač nebo set-top box bude nejen schopen přijímat a zpracovat signál v DVB-T2/HEVC, musí si ještě několik měsíců počkat. České Radiokomunikace připravují testy přijímačů prodávaných na našem trhu. Výrobci, kteří budou chtít získat certifikát s garancí, že jejich výrobek odpovídá novému standardu, poskytnou své výrobky na test. Kladné osvědčení bude znamenat, že mohou používat na své výrobky speciální samolepku. Tato samolepka jednotně uvede, které zařízení je plně kompatibilní s novými standardy používanými v České republice – DVB-T2 a HEVC (High Efficiency Video Coding).

V Německu se již používá samolepka s tímto logem u přijímačů s novým standardem tunerů DVB-T2/HEVC, které jsou certifikovány pro německý trh. Teoreticky by měly dobře fungovat i u nás. Problém však může nastat se zobrazením české diakritiky v menu apod.

České logo bude navrženo tak, aby usnadnilo zákazníkům rozhodnutí o koupi, protože příslušné zařízení bude splňovat výše uvedené minimální specifikace.

Marcel Procházka k tématu DVB-T2

V nedávném rozhovoru pro DigiZone na problematiku testování reagoval Marcel Procházka, který se v Českých Radiokomunikacích zabývá otázkami regulace a podílí se na rozvoji nových technologií – TV, OTT služeb nebo digitalizaci rozhlasového vysílání. Jeho aktuálně nejfrekventovanějším tématem je přechod terestrického vysílání z DVB-T na DVB-T2. K problému certifikace se vyjádřil takto:

Bohužel jsme zjistili, že významná část prodávaných přijímačů pro DVB-T2/HEVC řádně nefunguje. I když certifikační proces zatím neběží, jsme v kontaktu se všemi významnými výrobci televizorů a úzce s nimi spolupracujeme, aby vše fungovalo, jak má. Od září chceme začít ověřovat kompatibilitu televizorů a set-top boxů. Každý výrobce si k nám bude moci dát ověřit svůj přístroj, a když úspěšně projde, dostane patřičný protokol a nálepku a bude zařazen do databáze kompatibilních přijímačů. Testovat budeme primárně kompatibilitu přijímačů s D-bookem, což je dokument popisující minimální požadavky na televizní přijímače, který vydává Český telekomunikační úřad.

České Radiokomunikace budou muset nakoupit měřící zařízení a najmout techniky, kteří budou měření provádět. Ale samotné osvědčení by nemělo být drahé, mělo by de facto jen pokrýt nezbytné náklady.


Autor: Čestmír Polák

Marcel Procházka

Rádi bychom připravili certifikační proces, na který by mohl posléze navázat stát. Vládní strategie předpokládá, že certifikaci televizních přijímačů by měl zajistit právě stát. Proces posuzování kompatibility už připravujeme, a pokud bude mít stát zájem v procesu nadále pokračovat, rádi ho státu přenecháme. České Radiokomunikace mají rozsáhlé know-how k formátu DVB-T2/HEVC, vždyť déle než rok provozujeme experimentální vysílání v tomto standardu. Máme rozsáhlé zkušenosti nejen s vysíláním, ale i s problematikou příjmu. Na denní bázi komunikujeme s výrobci přijímačů, víme, na které oblasti je potřeba se zaměřit a kde by mohly případně nastat problémy. Také jsme se inspirovali zahraničními zkušenostmi, certifikační proces probíhá v Německu, Itálii, chystá se na Slovensku.
Některé modelové řady pro loňský rok fungovaly lépe než ty pro letošek. Nejčastější problém souvisí s prokládaným řádkováním, s jehož zpracováním mají televizory často problém. To je až devadesát procent všech potíží, které mají televizory se zpracováním kodeku HEVC.

V nedávné anketě na našem webu se čtenáři vyjádřili, jak budou s přechodem na nový standard během přechodového období situaci řešit. Jak to dopadlo, se podívejte sami.

BRAND23 Workshop

Anketa sice přesně nevypovídá o náladě celé populace, protože byla uveřejněna na odborném webu, ale hrubé trendy kupujících jsou celkem vypovídající.

Srovnání rozlišení různých formátů

Srovnání rozlišení v SD 720 × 480, v HD 1280 × 720, ve Full HD 1920 × 1080 a v Ultra HD 3840 × 2160

Mimo programů České televize v HD rozlišení a některých regionálek v SD budou po zavedení standardu DVB-T2/HEVC další programy již zakódovány a pravděpodobně i zpoplatněny. O zpoplatnění svých kanálů budou rozhodovat pouze jejich majitelé.

Kolik byste byli ochotni platit za jeden HD program měsíčně podle vlastního výběru a kolik za všechny?

Našeho externího spolupracovníka Čestmíra Poláka bohužel dohnaly dlouhodobé zdravotní obtíže a ze zdravotních důvodů se rozhodl dočasně ukončit spolupráci s naším serverem. Přejeme mu hodně sil do dalšího boje, děkujeme za minulou spolupráci a těšíme se na budoucí!

Redakce

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).