Hlavní navigace

Budoucnost DVB-T2 vysílání podle Digital Broadcasting: Zadarmo a ve všech regionech

4. 2. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Karel Choc
Budoucnost televizního vysílání ve formátu DVB-T2 představila specializovaným technikům společnost Digital Broadcasting. Na jejím semináři vystoupili také zástupci TV Nova nebo ČTÚ.

Na čtvrtečním semináři o přechodu na DVB-T2, který pořádala společnost Digital Broadcasting, představil operátor přechodové DVB-T2 sítě 13 přesné termíny vypínání jednotlivých vysílačů i menších dokrývačů

Vlastní prezentaci měl i zástupce helpdesku operátora, o anténních rozvodech poreferoval Jakub Melín ze společnosti DVB servis a o spolupráci s Digital Broadcasting se rozhovořil technický ředitel televize Nova nebo zástupce Českého telekomunikačního úřadu.


Autor: Karel Choc

Martin Roztočil

Celou koncepci odborných seminářů sestavil ředitel vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting Martin Roztočil, který za primární komunikační kanál vůči technikům doporučil dále zmiňovaný helpdesk.

Další pražský seminář je naplánován na tuto středu, tedy 6. února, kdy proběhnou ve stejném hotelu ještě další dva semináře, opět jeden dopoledne a druhý odpoledne. Do konferenčních prostor brněnské Fakultní nemocnice se prezentující přesunou ve čtvrtek 7. března. I pro zájemce z Brna jsou naplánovány dva semináře v rámci daného dne, jeden se uskuteční před obědem a druhý po obědě. Všechny tyto semináře, pražské i brněnské, jsou ale v tomto okamžiku beznadějně zaplněny. 

Zástupci Digital Broadcasting se nebrání vypsání dalších termínů a případným zájemcům o nové termíny doporučují využít registračního formuláře, na který odkazuje web operátora. Podle případného počtu přihlášených zváží operátor přípravu dalších seminářů. 

Možnými místy jejich konání ale s největší pravděpodobností zůstanou stejné lokality jako dosud, tedy pražský hotel DC Rezidence a brněnská Fakultní nemocnice. Účastníci zaregistrovaní prostřednic­tvím zmiňovaného webového formuláře mají účast na semináři zdarma.


Autor: Karel Choc

Avizovaný web Multiplex24.cz

Roztočil avizoval také chystaný redesign webu Multiplex4.cz, který bude přejmenován na Multiplex24.cz. Přesné datum změny, jejíž součástí by mělo být i přejmenování mailové domény, bude oznámeno prostřednictvím stávajícho webu operátora. 

DB: ve čtvrtek dojde k výluce na Plzeňsku

Zástupce helpdesku pořádající společnosti Digital Broadcasting Daniel Kramarz Kramarz avizoval mimo jiné čtvrteční výluku vysílání Digital Broadcasting na Plzeňsku. 

Poprosil přítomné techniky o spolupráci při přelaďování na finální sítě DVB-T2. Ke změnám by mělo dojít vždy v ranních hodinách a ve finální DVB-T2 síti 24 by se mohly měnit i sady SFN vysílačů.


Autor: Karel Choc

Daniel Kramarz

Helpdesk společnosti Digital Broadcasting bude technikům k dispozici de facto nonstop a společnost se snaží celý proces přechodu na DVB-T2 dotčeným technikům patřičně komunikovat a intenzivně s nimi spolupracovat.

V následné diskusi pak Kramarz označil za dočasný třeba vysílač na Liberecku. Snažíme se najít lokality co nejblíže historickým vysílačům, aby si diváci nemuseli pořizovat vícero antén. Někdy se tomu ale bohužel nevyhneme, vysvětlil Kramarz.

ČTÚ: Závady bývají obvykle na straně diváka…

Dalším hostem byl Jaromír Javůrek z odboru kontroly a ochrany spotřebitele Českého telekomunikačního úřadu, který shrnul počet diváckých stížností na rušení televizního DVB-T2 signálu. 

Od března 2017 obdržel Český telekomunikační úřad 67 podnětů k šetření na rušení DVB-T2 příjmu a do konce letošního ledna úřad uzavřel 58 případů a žádný z nich nebyl vyhodnocen jako oprávněný. V 36 případech šlo o závadu na zařízení stěžovatele, v sedmi případech způsobil výpadek nedostatečný signál a patnáct stížností stáhli jejich autoři.

Jaromír Javůrek

Uvedený poměr odpovídá zkušenostem z Javůrkovy praxe, kterou vykonává už padesát let. Stížností na rušení televizního příjmu byly zhruba v polovině případů způsobeny závadou zařízení na straně diváka, uvedl Javůrek. V případě televizního vysílání není divák v pozici spotřebitele, ale funguje v režimu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

Český telekomunikační úřad předpokládá, že k zajištění vzájemné kompatibility provozu LTE 700 a 800 MHz a příjmu digitálního televizního vysílání postačí u postižených diváků výměna stávajících filtrů, případně jejich aplikace. V každém případě by LTE terminál neměl být umístěn v blízkosti televizního přijímače.

Aktuálně ČTÚ připravuje podmínky pro vypsání aukce na kmitočty uvolněné přechodem na DVB-T2 standard, její součástí bude dvouměsíční zkušební provoz na odrušení. V podmínkách aukce bude též informační povinnost LTE operátorů vůči divákům a místním samosprávám. Aukce by měla být vypsána ještě během letošního roku.

Žádné DVB-T2 antény neexistují

Servisní technik Jakub Melín ze společnosti DVB servis, který se společností Digital Broadcasting během přechodu na DVB-T2 intenzivně spolupracuje, věnoval část své přednášky vhodným anténám pro příjem DVB-T2 vysílání. Všechny antény pro pásmo UHF, které pokrývají i kanály 21 až 48, jsou podle něj využitelné pro DVB-T2.

Neexistuje naopak žádná zvláštní DVB-T2 anténa, stejně jako podle Melína neexistuje speciální anténa pro 3D, HEVC nebo UltraHD vysílání – jedná se pouze o marketingová označení. Často naopak platí, že čím více zbytečných log na balení antény je a čím více barevná a plastová je samotná anténa, tím méně kvalitními technickými parametry disponuje, uvedl Melín.


Autor: Karel Choc

Jakub Melín

Právě kvalitní anténa je podle něj základem stabilního příjmu, a doporučuje proto využít kvalitní antény od renomovaných výrobců s dostatečným ziskem na začátku UHF pásma. V některých případech je pak nutná i výměna nekvalitních antén, typicky těch s vestavěnými zesilovači. Tu by v ideálním případě měl provádět profesionál s měřicím přístrojem, který dokáže kvalitu příjmu přesně stanovit a vybrat i optimální anténu pro dané místo příjmu.

Přenosový vůz v Ultra HD? Nejdřív za tři roky…

V úvodní přednášce představil technický ředitel televizní skupiny Nova Josef Uher mimo jiné i technické detaily dvou nedávno postavených přenosových vozů. Podrobnější informace nejen o přenosových vozech televize Nova si můžete přečíst v přiložené prezentaci. Nova je v současnosti nejvýznamnějším zákazníkem společnosti Digital Broadcasting a podle některých náznaků se bude jejich spolupráce i nadále prohlubovat.

V následné diskusi pak zazněl dotaz na Ultra HD rozlišení 4K, kterým zatím ani jeden z představovaných přenosových vozů nedisponuje. Podle Uhera je životnost vozu stanovená na patnáct let, tento termín se ale vztahuje pouze na samotný podvozek a karoserii.


Autor: Karel Choc

Josef Uher

Životnost televizního vybavení, kterým jsou naše přenosové vozy vybavené, je pak oproti samotnému podvozku zhruba poloviční a samozřejmě se počítá s jejím upgradem, potvrdil ve své odpovědi Uher. Otázka případného přechodu odbavovacího zařízení v představovaných přenosových vozech na 4K rozlišení přijde na řadu za nějaké tři až čtyři roky, upřesnil Uher s tím, že bude záležet na poptávce ze strany produkce.

MMF23 tip3

Představované přenosové vozy jsou dva, ten větší z nich dokáže využít až osmnáct kamer. Všechny by měly projít premiérovým nasazením během finále pěvecké soutěže The Voice Česko Slovensko, který Nova vysílá společně se slovenskou komerční televizí Markíza. První díl uvidí diváci v neděli 10. února.

ČTĚTE TAKÉ: Digital Broadcasting chtějí DVB-T2 udržet primárně jako bezplatnou platformu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).