Hlavní navigace

Bytový co-working Techsquat se pouští do Asie. Otevřel se v Singapuru

17. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Projekt, který propojuje nejen společnou práci, ale i bydlení, se po Praze a Ostravě po třech letech rozrůstá do dalšího města.

Před třemi lety se otevřel první Techsquat v Brně na Veveří a Michal Kašpárek ho nazval „klášterem pro podnikavé geeky“. Koncept čtyřpokojového bytu zabydleného navzájem se doplňujícími profesemi okoukal Jan Kolář při své návštěvě hippie komunity v Holandsku. 

Během tří let se celý projekt rozrostl i do Prahy a dohromady prošlo Techsquaty kolem pětadvaceti lidí, kteří se podíleli nebo ještě podílí na práci pro Bileto, Skypicker nebo Good Data. 

„Otevření bytu v Praze přineslo nové možnosti, kdokoliv z Brna může přespávat v Praze a naopak,“ tvrdí Kolář. Teď se ale otevírá další prostor, tentokrát v Singapuru. Od něj očekává zakladatel kromě střechy nad hlavou i jednodušší přístup na čínský a asijský trh.

KL22 hlasovani

„Měli jsme v plánu otevírat spíše v Ostravě, než v Asii. Přespávala u nás ale v rámci Airbnb Aslinn Chen ze Singapuru, a ta nám hned po návratu domů psala, že to chce rozjet i u nich,“ dodává Kolář. Na jih Malajského poloostrova posílá startupy i CzechAccelerator a v jihovýchodní Asii se začíná rozkoukávat i tuzemská datová Keboola, která momentálně shání lidi do své kanceláře na Bali

Singapurský Techsquat nevychází na tamní poměry příliš draze. Podle současného kurzu začíná nájem na necelých devíti tisících. „Singapur je poslední dobou jedním z asijských základem startupů ze Silicon Vallery. A rozvoji této komunity pomáhá i místní vláda, která podporuje rozvoj high tech startupů,“ popisuje scénu singapurská spojka tuzemského projektu. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.