Hlavní navigace

CA v Praze rozšíří vývoj, najme dalších 140 lidí. Z Česka se stává velmoc

22. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
CA Technologies se v počtu zaměstnanců v Česku dostane nad 600. Aktuální nábor nemusí být konečný. Z Česka se stává mainframová velmoc.

Americká společnost CA Technologies rozšíří své vývojové centrum v Praze. Firma už v České republice zaměstnává kolem 500 lidí a ještě během letošního roku chce jejich počty navýšit o dalších 130 až 140. „Dostaneme se nad 600 a předběžně se počítá i s dalším rozšiřováním v následujících letech,“ říká pro Lupu viceprezident společnosti Milan Svátek.

CA Technologies se zaměřuje na vývoj softwaru a služeb pro takzvané mainframy, což jsou zjednodušeně řečeno nástupci sálových počítačů. Mainframy se používají v kritických IT infrastrukturách zejména velkých společností a státních institucí, kde se jim svěřují náročné transakční operace a podobně. Mainframy dokáží bez výpadku běžet i desítky let a třeba pro banky jde o zcela zásadní prvek jejich fungování.

Česko jako mainframová velmoc

Pražská vývojová centrála CA pracuje zejména na technologiích, které zákazníkům pomáhají vyvíjet a nasazovat jejich vlastní software pro mainframy – typicky jde třeba o kompilátory, DevOps, práce s databázemi a tak dále. Tradiční vývoj se v Praze navíc postupně rozšiřuje i o UX designéry, technickou podporu, konzultanty, produktové manažery či lidi, kteří mají na starost implementaci u zákazníků.

CA Technologies v Praze na Chodově.
Autor: Jan Sedlák

CA Technologies v Praze na Chodově.

Tuzemská pobočka CA Technologies je pro firmu největší svého druhu, mezi domovské Spojené státy a postupně roste do stádia, kdy se stává jednou z největších na světě. Startovala u nás v roce 2005 s osmi lidmi. „Z Česka se stává mainframová velmoc,“ věří Svátek.

Kromě CA se výkonným a spolehlivým strojům v Česku věnují také společnosti jako Tieto nebo IBM, i když ty nabízejí zejména podporu. Odhadem lze mluvit o tom, že je u nás kolem tisícovky lidí, kteří s mainframy pracují. „To je na evropské poměry neobvyklé,“ říká Svátek.

cif-tip-téma-foto

CA rozjela novou náborovou akci letos v dubnu a už přijala nebo má na cestě 50 nových lidí. Na sklonku léta se počítá i s rozsáhlejší náborovou kampaní. Kolem 40 procent nových zaměstnanců je ze zahraničí. Do Česka se navíc, podobně jako třeba u SAPu, přesouvá stále více lidí ze západu. V případě CA jde i o lidi z Francie, USA či Německa.

CA Technologies má v současné době téměř 12 tisíc zaměstnanců a roční tržby sahají k pěti miliardám dolarů. Hodnota společnosti je 14 miliard dolarů. Mainframy, kterými se zabývá, jsou stále velice lukrativní byznys i pro jejich výrobce IBM. Ta si vývoj a výrobu jako jeden z mála hardwarových byznysů ponechala.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.