Hlavní navigace

Čeká nás po přechodu na DVB-T další přechod na MPEG-4/HDTV?

16. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
16. 9. 2009

Česká republika by měla pomalu přemýšlet, jak po přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání přejít z kompresního formátu MPEG-2 na MPEG-4 a vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Myslí si to Kamil Levinský, ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací, které provozují drtivou většinu digitálních vysílačů v tuzemsku.

K TÉMATU: ČRa chtějí koncem roku vyzkoušet DVB-T2. Nejsou volné kanály, namítá ČTÚ

Už musíme uvažovat o přechodu na vysoké rozlišení obrazu, nový vysílací standard. K tomu bude potřeba určitě ještě jedna kmitočtová sada, řekl Levinský v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. Divák bude muset znovu přejít, jako přechází z analogu na digitál, i z digitálního standardního rozlišení na digitální vysoké rozlišení, dodal. Vedle nyní budovaných pozemních multiplexů pro programy ve standardním rozlišení bude třeba podle Levinského vystavět ještě jednu přechodovou síť pro programy v HD.

Až se rozšíří přijímače pro HD, bude možné přepnout na vysoké rozlišení i stávající digitální sítě. Podle nás to nastane až se systémem DVB-T2, který umožní do každé sítě dostat plnohodnotné čtyři kanály v HD, míní Levinský. K tomu, aby se takový přechod dostatečně připravil, je ale podle ředitele pro transformaci ČRa třeba zkušební kmitočet a dlouhodobější test.

Technologie na vysílací straně jsou v podstatě připraveny, reálnému testování ale brání legislativa. Nemůžeme získat testovací kmitočet na dobu delší než třicet dnů, přitom digitální vysílání ve standardním rozlišení běželo jako pilot pět let. Pro vysoké rozlišení potřebujeme testovací kmitočet minimálně na rok, aby diváci inovátoři, dostanouli se příští rok na trh televize s tunerem DVB-T2, měli možnost si obraz v HD vyzkoušet, řekl LN Levinský.

KL22 hlasovani

Zkušební kmitočet by měl být podle Levinského v Praze, která je pro testy nových technologií nejvhodnější z hlediska ekonomiky, populace, sídlí v ní všechny televize a většina rádií. V úvahu prý připadá kmitočet uvolněný vypínáním analogového televizního vysílání. Nelze ale vyloučit, že k dispozici bude i kanál 46, na němž v současné době v Praze vysílá multiplex 3 společnosti Czech Digital Group (CDG). Protože však stejná společnost vysílá multiplex 3 pro Prahu i na kanálu 59, zahájil s ní Český telekomunikační úřad (ČTÚ) správní řízení o odejmutí 46. kanálu.

Otázkou zemského digitálního vysílání ve vysokém rozlišení obrazu se bude zabývat i VII. kulatý stůl DigiZone.cz, který proběhne příští čtvrtek 24. září v pražském hotelu Jalta. Na konferenci vystoupí i Kamil Levinský, který bude řečníkem v panelu s názvem „Která vysílací platforma je pro HDTV nejvhodnější?“ (viz program konference). Zájemci o účast na kulatém stolu se mohou hlásit prostřednictvím online formuláře.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.