Hlavní navigace

Čeká nás velké přelaďování: multiplexy 1 až 4 možná opustí kanály 49 až 60

Jan Potůček

V druhé vlně takzvané digitální dividenty může Česká republika uvolnit všechny kanály od 49 po 60 pro mobilní broadbandové služby. Nejvíc by se to dotklo multiplexu 3.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Do tří let čeká Českou republiku velké přelaďování. Stávající televizní multiplexy totiž budou muset v rámci druhé vlny takzvané digitální dividendy pravděpodobně uvolnit vysílací kanály 49 až 60 pro mobilní broadbandové služby. „Digitální dividenda II počítá s výměnou některých kmitočtů současných multiplexů. Nejvíc se to dotkne multiplexu 3, u kterého se bude muset vyměnit skoro všechno. Nejméně se to dotkne veřejnoprávního multiplexu,“ prozradil ve středu při setkání s novináři předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák.

DOKUMENT: Plán dalšího rozvoje DVB-T v České republice a výměny některých kmitočtů

„Ještě jsme neskončili s první digitální dividendou a už je tu požadavek na druhou. Musíme provést optimalizaci kmitočtů DVB-T, které už využíváme,“ posteskl si šéf telekomunikačního úřadu. V první vlně digitální divvidendy musí všechny multiplexy opustit kanály nad 60. Týká se to především televizní sítě 4, která už příští měsíc změní vysílací kanály v Praze a Brně. „V Ostravě patrně ještě nějakou dobu zůstane stávající kanál 63, ale jen na dobu asi tři čtvrtě roku,“ prozradil Dvořák. Všechny nové vysílače multiplexu 4 pak budou muset vysílat na kanálech pod 60.

K TÉMATU: Multiplex 2 z Černé hory by měl časem přejít z kanálu 61 na kanál 38

„Šedesátkové“ kanály využívají také multiplexy 2 a 3 na vysílači Černá hora u Trutnova, multiplex 3 pak také na libereckém Ještědu a v Karlových Varech. Výraznější dopad ale bude až zmíněná druhá vlna digitální dividenty, která se dotkne kanálů nad 49. U základních vysílačů se skutečně nejvíc dotkne multiplexu 3, který bude muset změnit vysílací kanál u 10 z 18 vysílačů. U dalších dvou vysílačů, které využívají blízký kanál 48, je výměna také pravděpodobná. „Zatím jsme si je označili jako potenciálně uvolňované,“ uvedl Dvořák. „Překanálování“ by čekalo i dokrývač multiplexu 3 ve Znojmě.

ČTĚTE TAKÉ: Digitální dividenda připadne na mobilní televizi a internet vzduchem

FIN19 tip - témata

Multiplex 2 bude muset v druhé vlně digitální dividendy vyměnit vysílací kanály u šesti z 26 základních vysílačů, a u třech dalších, které využívají kanál 48, to je pravděpodobné. Výměna se dotkne i 12 dokrývačů této sítě a dalších pěti pravděpodobně (opět jde o kanál 48). Veřejnoprávní multiplex 1 pak musí uvolnit kanály u osmi z 26 základních vysílačů a u 17 dokrývačů (počítáno pouze z těch, které pro Českou televizi provozují České Radiokomunikace).

Zda k tak masivnímu přelaďování skutečně dojde, však ještě není stoprocentně jisté. Pavel Hanuš (projektový manažer ČT, pozn. rfed.) si myslí, že s digitální dividendou příliš strašíme, protože o mobilní broadbandové služby nebude takový zájem. To se ale uvidí až v roce 2015,“ připustil šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák.