Hlavní navigace

Celoplošná síť DAB+ v Rakousku se blíží. Lídři trhu v ní nebudou

9. 5. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Radio Max
Největší rakouská rádia trvají na skeptickém přístupu k digitálnímu rozhlasovému vysílání a budou ignorovat celoplošný multiplex DAB+. Jeho obsah je proto poskládán z menšinových stanic, náboženského vysílání a hitrádií. Prosadit se chce také rádio známé ze supermarketů.

Od 28. května 2019 začne v Rakousku vysílat celoplošný multiplex digitálního rozhlasu ve standardu DAB+. Pokrytí signálem se bude rozšiřovat postupně, rozděleno je do tří fází. Provozovatel sítě, společnost ORS, mluví sebevědomě o „začátku nové éry rozhlasového vysílání“, jiní už tak nadšení nejsou. Oprávnění k provozu dostal operátor loni v srpnu s účinností od 2. dubna 2019. Platné je na dobu deseti let.

V první fázi bude uvedeno do provozu sedm vysílačů: Vídeň – Kahlenberg, Vídeň – Liesing, Vídeň – DC Tower, Graz – Schöckl, Linz – Lichtenberg, Semmering – Sonnwendstein a Bregenz – Pfänder. V druhé vlně, která začne 31. března 2020, se pokrytí rozšíří do oblasti Innsbrucku, Salzburgu a Sankt Pöltenu. V závěrečné etapě se od 22. září 2020 přidají stanoviště Bruck an der Mur – Mugel, Klagenfurt – Dobratsch, Rechnitz – Hirschenstein a Wolfsberg – Koralpe.

V grafickém pojetí zachycují plánovaný rozvoj sítě následující mapy. Zpočátku bude multiplex podle propočtů dostupný až 60 procentům obyvatel, v závěrečné fázi pokryje 83 procent obyvatel. Signál nového multiplexu bude mimochodem přesahovat i na území České republiky.


Autor: ORS

První fáze pokrytí od 28. 5. 2019


Autor: ORS

Druhá fáze od 31. 3. 2020


Autor: ORS

Třetí fáze od 22. 9. 2020

Vysílač

Kanál

Výkon

Uvedení do provozu

Vídeň – Kahlenberg

5D

11 kW

28. 5. 2019

Vídeň – Liesing

5D

10 kW

28. 5. 2019

Vídeň – DC Tower

5D

7 kW

28. 5. 2019

Graz – Schöckl

8A

10 kW

28. 5. 2019

Linz – Lichtenberg

6D

10 kW

28. 5. 2019

Semmering – Sonnwendstein

5D

5,6 kW

28. 5. 2019

Bregenz – Pfänder

5B

10 kW

28. 5. 2019

Innsbruck – Patscherkofl

5B

10 kW

31. 3. 2020

Salzburg – Gaisberg

5B

5,6 kW

31. 3. 2020

St. Pölten – Jauerling

5D

5,6 kW

31. 3. 2020

Bruck an der Mur – Mugel

8A

10 kW

22. 9. 2020

Klagenfurt – Dobratsch

6A

5 kW

22. 9. 2020

Rechnitz – Hirschenstein

8A

5,6 kW

22. 9. 2020

Wolfsberg – Koralpe

6A

1,4 kW

22. 9. 2020

„Budoucnost rádia v Rakousku je po technické stránce různorodá a sahá od analogového FM rádia přes streamování na internetu až po digitální standard DAB+. Vysílání DAB+ je přídavkem k dobře zavedenému a skoro úplnému pokrytí VKV,“ poznamenal Michael Wagenhofer, výkonný ředitel skupiny ORS.

V multiplexu nebudou programy veřejnoprávní ORF. Převažovat budou stanice zaměřené na náboženství, různé hudební žánry nebo informační servis. A trochu překvapivě se mezi nimi objeví stanice provozovaná mediální firmou obchodního řetězce Rewe. Ten vlastní například supermarkety Billa nebo Penny Market, ve kterých už delší dobu provozuje vlastní rádia s moderovaným programem. Odbavuje je z vídeňských studií.

Na rakouském trhu se rozhodl, že dosud samostatné stanice sjednotí pod novou značku Jö Live, která je provázaná s věrnostním programem. Od 2. května tento kanál hraje v rakouských prodejnách, přičemž v každé síti supermarketů patřící pod Rewe má dílčí odlišnosti. A zatímco v obchodech hudbu prokládají akční nabídky, tak na webu, v mobilní aplikaci a od 28. května také v DAB+ jde v zásadě o běžné komerční rádio. Živé ranní vysílání pro zaměstnance prodejen zůstalo zachováno, stejně jako moderovaný program v průběhu otevírací doby obchodů.

Hudebně jde o stanici s rakouskými a mezinárodními hity. Písničky doplňují rubriky o vaření, zdraví, kosmetice a rodinném životě nebo kariérní rady.

Pod mediální odnož řetězce Rewe patří ještě stanice City23 (dříve BigCityLive). Orientuje se na movitější posluchače ve věku 25–59 let a hudebně jim nabízí alternativu k Jö Live. Sází spíše na R'n'B, soul, house, nu-disco a podobné žánry. Dosud vysílá v regionálním multiplexu DAB+, který pokrývá hlavní město Vídeň.

Původně se předpokládalo, že v celoplošném multiplexu bude 9 stanic, ale krátce před startem se jejich počet mění. Různé zdroje (včetně oficiálního webu) uvádějí různé údaje, o přízeň posluchačů by se však měla ucházet následující rádia:

 • ARBÖ Verkehrsradio – dopravní stanice rakouského automotoklubu,
 • ERF Plus Österreich – křesťanská stanice,
 • Mega Radio – stanice připravovaná ve spolupráci se zahraničním vysíláním ruského rozhlasu a webem Sputnik, oficiálně popisovaná jako zpravodajství pro ty, kteří hledají alternativu k mainstreamovým zdrojům,
 • Mein Kinderradio – původně vídeňský program pro rodiny a děti,
 • NOW Radio – další křesťansky orientovaná stanice, provozovatel je stejný jako u ERF Plus,
 • Radio 88.6 – rádio pro fanoušky rockové hudby, známé je i z analogového vysílání,
 • Radio Arabella – u této stanice si přijdou na své příznivci mezinárodních hitů od 70. let do současnosti,
 • Radio Energy – klasické hitové rádio,
 • Radio Maria – náboženské vysílání,
 • Rock Antenne – nonstop rocková hudba, od klasického rocku po heavy metal, a k tomu zprávy,
 • Sout al khaleej – v překladu Hlas zálivu, arabsky vysílající stanice šířená z Kataru, která vysílá digitálně i ve Velké Británii,
 • Technikum City – jazzová stanice, která dosud vysílala v městském digitálním multiplexu ve Vídni,
 • Technikum One – novinky z vědy a techniky prokládané hity,
 • Jö Live – výše popsaná stanice řetězce Rewe.

Podle rozhodnutí o udělení licence na multiplex (PDF) by do sítě měly být zařazeny i kanály Klassik Radio a LoungeFM, oficiální web je ale neuvádí. Podle serveru Teltarif se LoungeFM v lednu rozhodlo z projektu stáhnout a stejně se mělo zachovat i rádio automotoklubu ARBÖ, to ale nadále na webu figuruje. Doplňkové služby tvoří elektronický programový průvodce a dopravní informace (TPEG). Datový tok u každé ze stanic nepřekročí 72 kbit/s.

Proč nejsou v nabídce nejposlouchanější veřejnoprávní a komerční stanice? Je to trochu paradoxní, protože provozovatel multiplexu je dceřinou společností veřejnoprávního rozhlasu, ale vedení ORF svůj postoj vysvětluje dostatečným pokrytím stanic v pásmu VKV. Rozhodnutí neúčastnit se digitálního vysílání padlo už před několika lety a doteď se na něm nic nezměnilo. Souběžné analogové a digitální vysílání by ORF stálo peníze, které si nemůže dovolit vyčlenit. Management je obecně k přínosům DAB+ skeptický.

ebf - tip do článku - debata

Shoduje se v tom s vedením komerčního rádia Kronehit. Jako přínosnější než DAB+ vidí dokonce šíření rozhlasových stanic prostřednictvím DVB-T2 (PDF). ORF to tak dělá u stanic Österreich 1, Hitradio Ö3 a FM4, přičemž druhá jmenovaná nabízí i pohled do studia přes webkameru a další doplňkové prvky prostřednictvím HbbTV. Kronehit má svůj kanál v televizním multiplexu F.

Organizace World DAB v únoru uváděla, že se na rakouském trhu dosud prodalo asi půl milionu digitálních radiopřijímačů. O dalším osudu analogového rozhlasového vysílání rakouská vláda dosud nerozhodla.

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).