Hlavní navigace

Centrum dnes oznámí své investory

17. 5. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dlouho odkládané oznámení jmen investorů, které Centrum uchystalo na dnešek, se zřejmě částečně mine účinkem: všichni už to totiž vědí. Česká informační agentura včera přinesla podrobnou zprávu, která potvrzuje jako jednoho z investorů Intel Capital, kterého jsme už na Lupě uváděli před časem. Kdo je však tím druhým?

PRAHA (ČIA) – Společnost NetCentrum, která je provozovatelem internetového portálu Centrum.cz, dokončila jednání o kapitálovém vstupu významných investorů. Oficiálně by měl být vstup oznámen na zítřejší tiskové konferenci. Jak se České informační agentuře podařilo zjistit z dobře informovaného zdroje, investory jsou Baring Communications Equity Emerging Europe (BCEE) a Intel Capital.

Investičním poradcem NetCentra při této transakci byla společnost PriceWaterhouse Coopers.

Vyhledávácí server Centrum zahájil provoz počátkem září 1999. Zpočátku byl spojen s Českým Telecomem (divize Internet OnLine), po zhruba půl roce existence začal spolupracovat s providerem GTS. Český Telecom koncem února oznámil nákup 100% podílu v dalším významném poskytovateli obsahu a významné reklamní agentuře českého Internetu – v agentuře M.I.A.

Firmu NetCentrum se sídlem v Praze 8 založili před třemi lety tehdejší studenti Univerzity Pardubice Ondřej Tomek (nyní 25 let) a Oldřich Bajer (23). Společnost v květnu letošního roku spustila rozsáhlou reklamní kampaň právě na portál Centrum.cz – televizní spot natočil režisér Petr Zelenka, celou kampaň vytvořila významná reklamní agentura Leo Burnett. NetCentrum spolupracovalo například na projektech eCity, Březen – měsíc Internetu či na road show „Posviťte si na Internet“.

Firma Intel Capital se zaměřuje na kapitálové investice a akvizice rozvíjející internetovou ekonomiku, včetně infrastruktury, obsahu a služeb, přičemž prvotním hlediskem jsou strategické zájmy Intelu.

Baring Communications Equity Emerging Europe (BCEE) je soukromým venture kapitálovým fondem se zaměřením výhradně do oblasti telekomunikací, médií a Internetu ve střední a východní Evropě. BCEE byl zřízen v prosinci 1997 a je spolufinancován Baring Private Equity Partners (člen ING Group) a Communications Equity Associates.

Nejnavštěvovanějším portálem českého internetu zůstává Seznam.cz – podle auditovaných údajů DCCI a Taylor Nelson Sofres Media bylo v březnu 2000 rozložení návštěvníků největších portálů následující: seznam.cz 51 %, msn.atlas.cz 39 %, centrum.cz 10 %.

ICTZ_2022_EARLY

Strategickým partnerem Seznamu se letos stala švédská společnost Spray, do Atlasu investuje česká firma II. EPIC Holding.

Petr Kučera, ČIA