Hlavní navigace

Centrum dnes oznámí své investory

17. 5. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dlouho odkládané oznámení jmen investorů, které Centrum uchystalo na dnešek, se zřejmě částečně mine účinkem: všichni už to totiž vědí. Česká informační agentura včera přinesla podrobnou zprávu, která potvrzuje jako jednoho z investorů Intel Capital, kterého jsme už na Lupě uváděli před časem. Kdo je však tím druhým?

PRAHA (ČIA) – Společnost NetCentrum, která je provozovatelem internetového portálu Centrum.cz, dokončila jednání o kapitálovém vstupu významných investorů. Oficiálně by měl být vstup oznámen na zítřejší tiskové konferenci. Jak se České informační agentuře podařilo zjistit z dobře informovaného zdroje, investory jsou Baring Communications Equity Emerging Europe (BCEE) a Intel Capital.

Investičním poradcem NetCentra při této transakci byla společnost PriceWaterhouse Coopers.

Vyhledávácí server Centrum zahájil provoz počátkem září 1999. Zpočátku byl spojen s Českým Telecomem (divize Internet OnLine), po zhruba půl roce existence začal spolupracovat s providerem GTS. Český Telecom koncem února oznámil nákup 100% podílu v dalším významném poskytovateli obsahu a významné reklamní agentuře českého Internetu – v agentuře M.I.A.

Firmu NetCentrum se sídlem v Praze 8 založili před třemi lety tehdejší studenti Univerzity Pardubice Ondřej Tomek (nyní 25 let) a Oldřich Bajer (23). Společnost v květnu letošního roku spustila rozsáhlou reklamní kampaň právě na portál Centrum.cz – televizní spot natočil režisér Petr Zelenka, celou kampaň vytvořila významná reklamní agentura Leo Burnett. NetCentrum spolupracovalo například na projektech eCity, Březen – měsíc Internetu či na road show „Posviťte si na Internet“.

Firma Intel Capital se zaměřuje na kapitálové investice a akvizice rozvíjející internetovou ekonomiku, včetně infrastruktury, obsahu a služeb, přičemž prvotním hlediskem jsou strategické zájmy Intelu.

Baring Communications Equity Emerging Europe (BCEE) je soukromým venture kapitálovým fondem se zaměřením výhradně do oblasti telekomunikací, médií a Internetu ve střední a východní Evropě. BCEE byl zřízen v prosinci 1997 a je spolufinancován Baring Private Equity Partners (člen ING Group) a Communications Equity Associates.

Nejnavštěvovanějším portálem českého internetu zůstává Seznam.cz – podle auditovaných údajů DCCI a Taylor Nelson Sofres Media bylo v březnu 2000 rozložení návštěvníků největších portálů následující: seznam.cz 51 %, msn.atlas.cz 39 %, centrum.cz 10 %.

MM AI t

Strategickým partnerem Seznamu se letos stala švédská společnost Spray, do Atlasu investuje česká firma II. EPIC Holding.

Petr Kučera, ČIA

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).