Hlavní navigace

Certifikáty k doménám: zásadní doklad, nebo cár papíru?

28. 2. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
V diskuzním fóru na Lupě se nedávno rozhořela vášnivá debata o certifikátech o vlastnictví domény. Někteří čtenáři je považují za bezcenný cár papíru, ale objevily se i příspěvky, jejichž autoři tvrdí, že tyto certifikáty jsou potřeba při převodu domény. Rozhodli jsme se proto vnést do tématu trochu světla.

Zmiňovanou diskuzi naleznete zde.

CZ:NIC: my žádné certifikáty nevyžadujeme

Faktem je, že u všech běžně používaných domén stačí pro provedení transferu znát a uvést heslo pro transfer neboli authinfo. V případě českých domén .cz jej můžete získat přes formulář na webu správce české národní domény CZ.NIC nebo vám jej musí zdarma prozradit váš současný registrátor. K žádnému úkonů, který se týká domény (převod, transfer), CZ.NIC takové certifikáty nevyžaduje – pokud tak některý registrátor/su­bregistrátor činí, jedná se pouze o jeho vlastní obchodní politiku, uvedl pro Lupu Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

Lze však říci, že pro jakoukoliv manipulaci (změnu údajů, převod, zrušení) s doménou jsou zásadní správné a aktuální údaje v databázích domén, které se zobrazují ve whois. Tyto údaje jako jediné zobrazují aktuální stav, papírový certifikát už ze své podstaty nemůže obsahovat a stvrzovat údaje jiné, než na které je doména registrována v okamžiku jeho vydání. Certifikáty lze také chápat jako uchopitelný doklad o registraci domény pro jejího držitele, který takový hmotný substrát jinak u domény postrádá, ale nemá v zásadě žádný právní význam pro dispozice s doménovým jménem, ke kterému byl vydán, vysvětlil dále Ondřej Filip.

Pokud vám tedy některý z registrátorů domén nutí certifikát s tím, že je potřeba k případnému převodu domény nebo změně vlastníka, nemluví pravdu a spíše poukazuje na svou vlastní neserióznost nebo neinformovanost. Tyto certifikáty nabízejí skoro všichni přední registrátoři domén jako doplňkovou službu, kterou si zákazník může v případě zájmu přiobjednat.

Přední registrátoři: certifikáty nehrají žádnou roli

Oslovili jsme největší české registrátory domén a zeptali se na jejich postoj k těmto certifikátům. Všichni se shodují, že certifikát není nutný k převodu domény nebo změně jejího vlastníka a jde spíše o reprezentativní materiál. Jenže i přesto se můžeme setkat s tím, že jeden registrátor certifikát automaticky přidává ke každé objednávce domény, další jej zákazníkům doporučuje a naopak jiný jeho vydání považuje za nemorální, a proto jeho vystavení vůbec nemá v nabídce služeb. Ale hezky popořadě.

Přehled a žebříčky registrátorů domén, další informace o doménách, seznam generických a geografických domén a srovnání cenových nabídek jednotlivých registrátorů stejně jako kontakty na ně naleznete v naší doménové centrále.

Hugo Valenta z oddělení zákaznické podpory Active 24 nám napsal: Certifikát o vlastnictví domény je možné si objednat k doméně jako přídavnou položku za 150,– korun bez DPH. Z hlediska funkcionality domény nehrají certifikáty žádnou roli a při převodu domény není certifikát vyžadován. Jedná se spíše o „kosmeticky“ doplněk k zakoupené doméně. Paradoxní je, že Active 24 právě tento kosmetický doplněk v ceně 150 korun automaticky připojuje ke každé objednávce domény. Pokud jej zákazník nechce, musí jej explicitně z objednávky odstranit. Chybí přitom jakákoliv vysvětlující informace, co je onen certifikát zač a k čemu je či není dobrý. Active 24 tyto informace sice na svém webu má, ale zákazník si je musí dohledat sám, z objednávky na ně odkazováno není. Některé společnosti tento certifikát vyžadují, a proto je to v objednávce nastaveno takto, tvrdí Tatiana Cpinová z oddělení zákaznické podpory Active 24.

Jiří Obr, specialista technické podpory společnosti Ignum, nám k certifikátům napsal: Certifikát o vlastnictví domény není při převodu domény (transfer, změna vlastníka, …) potřebný a není mu v těchto převodech přikládán žádný význam. Podobnou odpověď nám poskytl i Aleš Frühbauer, vedoucí zakaznické podpory Czechia.com: Certifikát k doménovým jménům je pouze doplňkovou službou naším zákazníkům, která z v podstatě „nehmotné“ služby činí viditelný a hmatatelný doklad o vlastnictví daně domény.Při jakýchkoli změnách týkajících se doménových jmen postupujeme dle aktuálních pravidel daného hlavního registrátora (CZ.NIC, JOKER.COM apod.) Vzhledem k tomu, že certifikáty vystavují konkrétní registrátoři, nevyžaduje naše společnost předkládání tohoto „osvědčení“, jelikož toto není zaneseno v pravidlech a podmínkách, a jak jsem již zmínil, jedná se o vlastní službu daného registrátora. Dlužno dodat, že na konci objednávky domény u Czechia.com se zobrazuje nabídka přiobjednání certifikátu s textem Doporučujeme: Exkluzivní certifikát na speciálním papíru s reliéfovým razítkem. Na rozdíl však od Active 24 není certifikát k objednávce automaticky přidaný, ale je pouze takto doporučen, byť bez vysvětlujících informací, což může laika zmást.

MM socky3

Diametrálně odlišný postoj k certifikátům má registrátor FORPSI, resp. akciová společnost INTERNET CZ. Ta certifikáty pro jejich nulovou váhu nenabízí vůbec. Společnost INTERNET CZ, a.s. certifikáty o vlastnictví domén nevydává. Dle našeho názoru se jedná dokument, který nemá žádnou váhu, a z toho důvodu by se dalo jeho vydávání považovat za nemorální, uvedla Alena Hartlová a dodala: Pro změnu vlastníka se řídíme určenými pravidly a mechanismy, které nám určuje jako registrátorovi autorita konkrétní TLD (CZ.NIC, EURID atp.). Pokud tato nejsou určena, použijeme vlastní, které jsou převážně založeny na elektronické komunikaci. Případný certifikát by přinášel více byrokracie, než je bezpodmínečně nut­né.

Shrnuto a podtrženo: pokud chcete například z reprezentativních důvodů tento certifikát získat, je to tradiční doplňková služba většiny registrátorů domén. Cena jednoho výtisku se pohybuje okolo 150 až 200 korun. Takový certifikát ale není nutný pro samotné registrování domény či pozdější nakládání s ní (prodej, převod, transfer). Certifikát nemá žádný právní význam a rozhodující jsou vždy informace z whois záznamu. Pokud vám některý z registrátorů domén tvrdí opak, je to možná dobrý důvod zamyslet se nad tím, jestli se chcete skutečně stát jeho zákazníky.

Nechali jste si někdy vystavit certifikát o vlastnictví domény?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.