Hlavní navigace

Češi zajistí IT pro vesmírnou agenturu, Amazon zavádí nákupy přes AR, Apple vládne wearables

2. 3. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Čína masivně investuje do čipů. V Praze poběží velký OpenStack cluster. Avast vydává technologii pro internet věcí. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Amazon za miliardu dolarů kupuje startup Ring, který se zabývá vývojem bezpečnostních kamer a interkomů do domácností. Ring komunikuje s digitální asistentkou Alexa a zřejmě dojde na integraci s Amazon Key, který umožňuje doručování zásilek i v případě, že nikdo není doma. Amazon nově také v aplikaci zavádí podporu rozšířené reality (AR View), prozatím v rámci Androidu a ARCore. Před nákupem nějakého produktu na Amazonu tak bude možné si ho nejdříve přes displej zařízení a AR umístit ve fyzickém světě.

Trhu s wearables vévodí Apple. IDC uvádí, že v roce 2017 expedoval nejvíce kusů (17,7 milionu) a má největší tržní podíl (15,3 procenta). Meziročně rostl o 56 procent. Následují Xiaomi a Fitbit, přičemž Fitbit meziročně spadl o 32 procent. Nejrychleji rostl Fossil (133 procent).

Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen vkládá 125 milionů dolarů do projektu Alexandria. Ten se zabývá výzkumem umělé inteligence označované jako „common sense“, tedy selský či zdravý rozum. Alexandria je součástí Allen Institute for Artifical Intelligence (AI2) v Seattlu.

České společnosti Mainstream Technologies a KPCS CZ vyhrály tendr na všeobecnou IT podporu evropské organizace European GNSS Agency (GSA). Navazuje se na předchozí projekt s tím, že tento má být asi třikrát větší. Převážně se bude pracovat s technologiemi Microsoftu. Obě české firmy jsou jeho významnými partnery.

ESET na MWC 2018 v Barceloně oznámil antivir pro chytré televize a český Avast se zde zase pustil do internetu věcí. Jeho Smart Life pracuje se strojovým učením a v domácí síti by měl umět rozpoznat, když se nějaký z chytrých prvků začne chovat nestandardně. Avast nástroj bude nasazovat společně s hardwarovými partnery.

Společnost SafeDX, která provozuje datové centrum Lucerna vedle centrály Sazky v Praze, spouští údajně jeden z největší OpenStack clusterů ve střední Evropě. SafeDX nasazuje referenční architekturu Intel Rack Scale Design (RSD), více v případové studii. SafeDX je společným podnikem Foxconnu a KKCG. Pod KKCG spadá rovněž DataSpring, který zase provozuje datacentrum v Lužicích u Hodonína (náš rozhovor). DataSpring nyní spouští cloudovou službu pro data warehouse (DWaaS).

Prodeje wearables zařízení v roce 2017
Autor: IDC

Prodeje wearables zařízení v roce 2017

Nokia kupuje firmu Unium, která vyvíjí MESH pro Wi-Fi a mezi zákazníky má třeba Google Fiber. Nokia tímto chce posílit na trhu s domácími Wi-Fi.

Google spustil betaverzi nástroje Flutter. Jde o framework, který vývojářům umožňuje uživatelská rozhraní (UI) pro mobilní aplikace (Android i iOS). Microsoft zase v Azure zpřístupňuje nová API pro jeho AI technologie z řady Cognitive Services. No a Alibaba se přidává k aktivitám kolem kvantových počítačů a v Alibaba Cloudu (Aliyun) nabízí procesor s 11 qubity.

Slovenský ESET v posledním roce na českém trhu dosáhl na obrat 354 milionů korun (první neauditované výsledky). Hranice 350 milionů bylo pokořena podruhé v řadě. ESETu na našem trhu mírně klesl zisk, to je dáno specifickými aktivitami v předchozím období. ESET u nás vydělává především díky firmám, domácnosti tvoří 30 procent obratu. Firma u nás také provozuje tři vývojová centra. Nové v Brně se bude rozšiřovat.

Microsoft podepsal další spolupráci s čínským Xiaomi, informuje TechCrunch. Xiaomi bude například využívat cloud Azure nebo AI technologie, které Redmond vyvíjí. Microsoft zase pomůže hardwaru od Xiaomi. Obě firmy už začaly spolupracovat dříve, když Xiaomi od Microsoftu koupilo 1500 patentů nebo na své stroje začalo předinstalovávat Skype a Office.

Také se finálně potvrdilo, že Apple opustil Azure a místo toho některá data ze svých služeb iCloud ukládá v Google Cloudu. Informace je možné nalézt v novém Security Guide.

Microsoft se svojí službou Team snaží konkurovat populárnímu Slacku. Alternativa z Redmondu je prozatím k dispozici pouze pro platící uživatele Office 365. Web Petri.com nyní přichází s informací, že by se měla objevit také verze zdarma. Má mít omezení v podobě velikosti sdílených souborů a tak dále. Do byznysové chatovací hry se více pouští také Google, který vydává Hangouts Chat.

Samsung v jihokorejském městě Hwasong postaví továrnu na čipy za šest miliard dolarů. Rozjede se v roce 2019. Čipy se v ní budou vyrábět pomocí technologie Extreme Ultraviolet (EUV), což umožní 7nm výrobu a do budoucna i 5 nm a níže.

Čína rychle posiluje v technologickém sektoru, v oblasti čipů je ale stále relativně slabá. Vláda nyní rozjela program, kdy chce do lokálních firem točících se kolem čipů dostat 31,5 miliardy dolarů. Bloomberg píše, že se tím má zabývat China Integrated Circuit Industry Investment Fund.

Popularita a nasazování Dockeru roste. ZDNet nicméně rozebírá, že firma Docker, která s open source kontejnerovou technologií pracuje, na tom zase tak slavně není, protože nedokáže najít životaschopný obchodní model.

Hewlett Packard Enterprise v prvním kvartálu předkládá pěkná čísla. Tržby narostly o 11 procent na 7,7 miliardy dolarů. Rostly v podstatě všechny sekce.

Content First 2022_tip temata

Big data společnost Splunk za 350 milionů dolarů kupuje podnik Phantom Cyber Corporation. Její nástroj umožňuje automatizaci operací spojených s monitorováním a reagováním na kyberbezpečnostní hrozby.

Tržby Salesforce.com v posledním roce meziročně narostly o 25 procent na 10,5 miliardy dolarů. Cloudové firmě se daří i v Česku, více v našem článku.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.