Hlavní navigace

Česká národní banka varuje: útočníci zneužívají její jméno při phishingu

24. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
E-maily se šíří další pokus o vylákání osobních údajů. Odvolává se přitom na zákony a zneužívá autoritu České národní banky.

„Dobré odpoledne. Česká národní banka převzala správu plnění závazků v souladu se Zákonem 253/2008 Sb., O některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, pokud jde o osoby, které obsluhuje a kontroluje.“

Pokud jste dostali e-mail s tímto textem, který doplňuje výzva k „dokončení procesu identifikace“, rovnou jej smažte. Jde o další z řady phishingových útoků, které se snaží maskovat za zprávu nějaké důvěryhodné instituce. Nedávno tak útočníci zkoušeli rozesílat třeba také oznámení „couriera“ České pošty, falešná vyúčtování O2 nebo podvodné výzvy k zaplacení domény.

Ačkoli by v případě aktuálních e-mailů uživatele mohla varovat už trochu podivná čeština, řada z nich se na Českou centrální banku obrátila s žádostí o vysvětlení a přiměla ji tak k vydání oficiálního varování.

ebf - tip do článku - debata

Nezbývá než dodat, že jakýkoli oficiálně se tvářící e-mail, který vás vyzývá k zaslání osobních nebo citlivých údajů, je s vysokou pravděpodobností podvod. Stejně tak není dobré bezhlavě otevírat jeho přílohy. 

Celý text podvodného e-mailu (podle ČNB):

Dobré odpoledne. Česká národní banka převzala správu plnění závazků v souladu se Zákonem 253/2008 Sb., O některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, pokud jde o osoby, které obsluhuje a kontroluje.

Cílem těchto opatření je zabránit zneužívání finančního systému proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, financování terorismu a vytvoření podmínek pro odhalování takového jednání.

Podle § 5, § 7, § 8, §10 jsme povinné Vás identifikovat a zjistit zákonný původ vašich peněz, aby tento požadavek splnit, je nutné dokončit proces identifikací, co nevyžaduje hodně času, který si vážíme.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).