Hlavní navigace

Courier vás nezastihl doma. Pozor na falešné maily od České pošty

18. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na rozdíl od jiných pokusů není tato vlna phishingu maskovaná tak sofistikovaně, jako jsme v poslední době zvyklí. Nezkušený uživatel se ale nachytat může.

„Courier nebyl schopen doručit zásilku pro vás. Vytisknout informace o Vaší zásilky a ukázat, že v nejbližší poště, aby si zásilku.“

Pokud vám přijde mail psaný takto lámanou češtinou, a vy na něj přesto naletíte, asi nepatříte k příliš zkušeným a obezřetným uživatelům. Přesto je možné, že si varovného příznaku někdo – třeba z nepozornosti – nevšimne.

Další vlna nakaženého phishingu se začala šířit koncem minulého týdne. Předmět zprávy většinou zní „Informace o vaší zásilce“ a odesilatelem bývá některá z adres support@cs-post.net, tracktrace@cs-post.net, cpost@cs-post.net, post@cs-post.net nebo zasilka@cs-post.net, varuje na svém webu i Česká pošta.

Zpráva obsahuje odkaz, který slibuje stažení dalších informací o zásilce. Pokud na něj ale uživatel klikne, stáhne si do počítače nebezpečný malware.

Cloud23

Vlny nakaženého spamu přicházejí do českých mailových schránek poměrně často, většinou ale bývají připravené přece jen o něco důmyslněji. Připomeňme říjnové maily, které se maskovaly jako vyúčtování O2, zářijové velmi důvěryhodně vypadající falešné výzvy k prodloužení domény, srpnové falešné exekuce, červnové maily informující o výši pohledávky a další podobné aktivity.

Věřit e-mailovým výzvám, které se týkají (nejen) posílání peněz, se prostě obvykle nevyplácí.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).