Hlavní navigace

Česká pirátská strana kritizuje novou kampaň BSA

Jiří Macich ml.

Česká pirátská strana se pustila do tvrdé kritiky nové kampaně protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA), která sdružuje řadu velkých výrobců softwaru. O nové kampani jsme vás informovali už minulý týden. V jejím rámci doputuje také do dvaceti tisíc českých firem dopis nabádající k nahlášení konkurenčního podniku používajícího počítačový software bez řádných licencí nebo v rozporu s nimi. Oznámenou firmu pak čeká kontrola od policie a jen zdržení způsobené touto kontrolou může…

Česká pirátská strana se pustila do tvrdé kritiky nové kampaně protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA), která sdružuje řadu velkých výrobců softwaru. O nové kampani jsme vás informovali už minulý týden. V jejím rámci doputuje také do dvaceti tisíc českých firem dopis nabádající k nahlášení konkurenčního podniku používajícího počítačový software bez řádných licencí nebo v rozporu s nimi. Oznámenou firmu pak čeká kontrola od policie a jen zdržení způsobené touto kontrolou může firmu stát desetitisíce korun i v případě, že se žádné pochybení neprokáže. Česká pirátská strana takové jednání ze strany BSA považuje za neetické vzhledem k faktu, že tato organizace v ČR formálně přestala existovat po prohraném soudním sporu s českobudějovickou firmou Digisys, ve kterém byla v roce 1999 odsouzena k omluvě a úhradě 300 tisíc korun, uvádí Česká pirátská strana.

Není známo, že by BSA tento svůj dluh někdy uhradila. Společnost, kterou BSA neoprávněně nařkne na základě udání jiné firmy tak má jen velmi malou šanci na získání jakékoli kompenzace, píše dále Česká pirátská strana ve svém tiskovém prohlášení. Jaroslav Kučera, jihomoravský krajský předseda České pirátské strany, v něm dokonce označil BSA za pseudoprotipi­rátskou mafii. Připomínáme, že náš sesterský server Podnikatel.cz na dnešek připravil online chat s Janem Hlaváčem, což je tiskový mluvčí (BSA) pro Českou republiku. Ptát se ho tedy můžete třeba zrovna na novou kontroverzní kampaň.

Našli jste v článku chybu?
5. 10. 2009 16:33
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Aha, takže typický puberťák, co prd ví, ale hlavně svá "moudra" musí vytrubovat po všech možných diskuzích. Pravomocné rozhodnutí soudu v ČR v této věci (viz http://www.digisys.cz/bsa.htm) je určitě výmysl nebo podplacené zlými piráty, že?
5. 10. 2009 13:35
Asi jste si nevsiml, ze tohle vubec neni to, co by CPS obhajovala. CPS protestuje proti zpusobu, jakym se BSA chova a take se ji nelibi to, ze tato organizace tu formalne neexistuje a nesplaci sve ne zrovna male dluhy. Nutno ovsem dodat, ze svou roli hraje i to, ze cleny CPS jsou v nemale mire lide, kteri se netaji averzi (ci rovnou fanatickym odporem) k proprietarnimu software.