Hlavní navigace

Česká televize chce do dvou let šestý kanál zaměřený na regionální vysílání

7. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

DOPLNĚNO Petr Dvořák zveřejnil plán ČT na větší regionalizaci vysílání krátce poté, co s podobným projektem přišly hned tři skupiny komerčních televizí

Dětským kanálem rozšiřování počtu programů České televize neskončí. Kavčí hory chtějí do dvou let spustit šestý program zaměřený výhradně na regionální vysílání. Na dnešní konferenci Digimedia 2012 v Praze na Kavčích horách to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Nový program by se podle něj rozčlenil podle stávajících krajů a později by šel do ještě větší regionalizace.

K TÉMATU: Regionální televize chtějí veřejnoprávní síť. Po ČT požadují část poplatku

Chceme kanál, který by byl opravdu regionální. Nejprve rozdělený na 13 územně-správních celků a potom by mohl jít ještě dál do regionů. Nevím, zda se nám ho podaří ufinancovat, ale taková je naše představa. Chceme mít zhruba šest programů do dvou let, řekl Dvořák, který by si podle vlastních slov dokázal představit i čistě umělecký kanál typu Arte nebo dokumentární kanál ČT, na ně ale Kavčí hory nemají peníze.

ČTĚTE TAKÉ: ČT k plánu „Druhé veřejnoprávní televize“: tolik peněz nás ročně stojí ČT 24 a ČT 4

Česká televize přichází s návrhem na šestý regionální program ve chvíli, kdy Asociace regionálních a lokálních televizí vznesla požadavek na vznik tzv. Druhé veřejnoprávní televize, která by vznikla ze sítě asi 150 regionálních soukromých televizních studií. Tato síť si nárokuje 35 korun z každého koncesionářského poplatku ČT, který nyní činí 135 korun měsíčně. Kavčí hory proti tomu namítly, že takový objem financí je stojí roční provoz kanálů ČT 24 a ČT 4.

NAPSALI JSME: Náš požadavek na 35 korun z poplatku ČT je adekvátní, tvrdí regionální televize

O potřebě vzniku regionalizovaného programu ČT mluvil minulý týden na tiskové konferenci operátora multiplexu 4, společnosti Digital Broadcasting, někdejší ředitel Novy a spolumajitel této sítě Vladimír Železný. Veřejnoprávní televizi podle něj chybí už jen dětský a regionální kanál. Multiplex 4 je v současné době jedinou vysílací sítí, která po spuštění všech plánovaných vysílačů dokáže regionálně odpojovat vysílání na úrovni krajů. Multiplex 4 by se tedy mohl ucházet o šíření signálu šestého programu ČT.

O multiplexu 4, ale také konkurenční síti 3, mluvil šéf ČT Petr Dvořák na nedávném mezinárodním filmovém festivalu Anifilm v Třeboni jako o možném řešení pro distribuci signálu dětského kanálu ČT 3. Později však svá slova korigovat, protože Kavčí hory si prý nechaly zpracovat právní analýzu, podle níž mohou vysílat pouze prostřednictvím vlastního veřejnoprávního multiplexu. Ten je ale v současné době plný a místo v něm by ČT získala jen odchodem programů Českého rozhlasu a změnou technických parametrů.

Cloud 22 temata

Proti názoru, že ČT může své programy šířit pouze ve veřejnoprávním multiplexu, se ale ohradil předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák, podle něhož ČT může vysílat v jakékoli síti. Právě s ČTÚ nyní Kavčí hory konzultují možnosti šíření signálu dětského programu, který by měl odstartovat koncem letošního nebo začátkem příštího roku. Předtím ale jeho vznik musí posvětit Rada ČT, jíž Petr Dvořák tento týden předložil tři varianty ČT 3.

S nápadem na vznik celoplošného regionalizovaného televizního programu přišli v krátké době po sobě hned čtyři televizní skupiny. Kromě ČT plánují vlastní TV Regio provozovatelé multiplexu 4 Radim Pařízek a Vladimír Železný, Druhou veřejnoprávní síť chce vytvořit zmíněná Asociace regionálních a lokálních televizí a nejnověji s podobným plánem – centrálním programem s možností regionálních zpravodajských vstupů – přišla pražská TV Metropol, která chce od letošního října přejít na celoplošné vysílání.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.