Hlavní navigace

Česká televize představila digitalizaci Plzeňska

6. 6. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Česká televize včera na Krajském úřadě Plzeňského kraje ve stejnojmenném západočeském městě představila rozvoj veřejnoprávního multiplexu, který se chystá spustit jako první během července právě v této lokalitě. Na Plzeňsku bude ČT digitálně vysílat prozatím pouze z Krašova. Tento proces ale kromě jiného znamená také přeladění několika dokrývačů, závislých na analogovém signálu vysílače Krkavec, který ČT částečně opustí. První z nich v Běšinách už má tuto proceduru za sebou a čtyři další na ni ještě čekají. Diváků se však tento proces naštěstí vůbec nedotkne. UVNITŘ INFOGRAFIKA K "AKCI PLZEŇ" + PREZENTACE ČT

Šéf digitalizace ČT: Jsme na reálném startu digitalizace

Šéf projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš včera v Plzni na tiskové konferenci ke spouštění veřejnoprávní multiplexu řekl, že si myslí, že Česká televize je na reálném startu digitalizace a plán, který byl pro letošní rok stanoven, bude splněn. Měl tím na mysli právě start veřejnoprávní sítě České televize a Českého rozhlasu. Sice jsme se rozhodli postupovat samostatně, ale jsme omezeni právním rámcem. Ted už situace pro spouštění nastala, konstatoval Hanuš. Zároveň zopakoval, že v některých oblastech nepůjde dodržet souběh analogového a digitálního vysílání před vypnutím analogu, protože v současné době není dostatek kmitočtů, takže bude docházet k tzv. vypnutí střihem. To bude případ plzeňského vysílače Krkavec, ale i lokalit České Budějovice – Kleť, Praha – Cukrák, Ústí nad Labem – Buková hora, Trutnov – Černá hora, Brno – Kojál a Jeseník – Praděd.

Postup digitalizace nebude jednoduchý

Česká televize se i přes tuto situaci stále snaží najít optimální řešení a jedná také s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ). V Plzni se bude týkat vypínání „natvrdo“ konkrétně Krkavce, který patří do sekundární sítě digitálních vysílačů. Celý postup přitom není jednoduchý, protože sítě jsou v některých oblastech velmi překryté. Na tento vysílač je napojeno také několik dokrývačů. V Plzeňském kraji je možné je naštěstí počítat na jednotky. Konkrétně by šlo o ztrátu signálu v Běšinách, Nemanicích, Plasech, Pocínovicích a Švihově, které vysílají na stejném kanálu. Proto je nutné je přeladit. Dnešním dnem celý proces začíná, řekl včera k začínajícímu procesu digitalizace západočeského kraje Pavel Hanuš. Co tím myslel? Došlo totiž k přeladění vysílače v Běšinách. 12. a 13. června pak dojde k přeladění zbytku vysílačů, tedy Nemanic, Plasů, Pocínovic a Švihova. Manévry s dokrývači se naštěstí diváků nijak nedotknou. Informace o jejich výluce najdete na straně teletextu 339 u programu ČT 1 nebo portálu Českých Radiokomunikací. Tento krok nám tedy umožní prohodit ČT 2 s ČT 1 a dvojku pak následně vypnout, konstatoval Hanuš a dodal, že na kanále 27 dojde k navýšení výkonu, aby byl dosah analogové ČT 1 z Krkavce stejný jako dnes. Termín vypnutí analogového vysílání ČT 2 z Krkavce je prozatím stanoven na 8. července. V té chvíli by tedy došlo k zapnutí DVB-T na Krašově i Krkavci.

Pavel Hanuš 100

Prezentace Pavla Hanuše z tiskové konference v Plzni

Jak bude probíhat úprava televizních dokrývačů závislých na analogovém signálu plzeňského městského vysílače Krašov, kdy na něm Česká televize prohodí vysílací kanály programů ČT 1 a ČT 2 a kterým vysílačům hrozí rušení po spuštění veřejnoprávního multiplexu na kanálu 34 z hlavního vysílače Krašov, obsahuje prezentace vedoucího projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše. Nabízíme vám ji v plném znění (PPT, 5,6MB).

Jak to tedy bude s Krkavcem a Krašovem

Krašov

Spuštění digitálního multiplexu veřejné služby v síti 1 na mezinárodně koordinovaném kmitočtu, tedy na 34. televizním kanálu, si vyžádá nejprve několik dílčích změn na vysílači Plzeň-město – Krkavec. Na něm totiž 34. kanál dosud využívá analogové vysílání ČT 1. Dvě různá vysílání na stejné frekvenci z vysílačů v relativně těsné blízkosti jsou samozřejmě vyloučena. Proto bude 34. kanál na Krkavci uvolněn. Aby ale Plzeňané nepřišli o analogový příjem ČT 1, proběhne mezi 9. a 13. červnem 2008 na vysílači Plzeň-město – Krkavec krátká výluka. Během ní se analogové zemské vysílání ČT 1 přesune z 34. na 27. kanál (jeho vyzářený výkon bude navíc zvýšen, aby se dosáhlo původního pokrytí) a naopak ČT 2 se do doby vypnutí svého analogového signálu v červenci přesune z 27. na 34. kanál. Diváci zaznamenají prohození ČT 1 a ČT 2 na předvolbách svého televizoru, pokud oba tyto programy příjímají skutečně z vysílače Krkavec. Lidé, kteří přijímají z Krkavce pouze jeden program a druhý z jiného vysílače, budou mít rázem stejný program na dvou předvolbách současně. V tom případě bude potřeba chybějící program znovu naladit – buď se přeorientovat na jiný analogový zdroj příjmu (zejména Plzeň – Krašov, kde se ještě nějakou dobu bude analogově vysílat ČT 1 na 31. a ČT 2 na 48. kanálu), případně na digitální příjem z družice, nebo počkat pár týdnů na pozemní digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy České televize na 34. kanálu.

Region Plzeň

„Akce Plzeň“ podle Českých Radiokomunikací

České Radiokomunikace, které na Plzeňsku zajišťují analogové vysílání České televize, připravily projekt přesunu vysílacích kanálů ČT 1 a ČT 2 na městském vysílači Krkavec a už minulý týden prezentovaly novinářům, jak by měla celá akce „kulový blesk“ v Plzni vypadat. Připomeňme, že ČRa jsou jedním ze tří finalistů výběrového řízení na technického operátora veřejnoprávního multiplexu a patří mezi největší favority soutěže. Zatím však není stoprocentně jisté, že ji skutečně vyhrají.

Akce Plzeň 1

Zdroj: České Radiokomunikace (kliknutím lze obrázek zvětšit)

Akce Plzeň 2

Zdroj: České Radiokomunikace (kliknutím lze obrázek zvětšit)

ČT nechce zkomplikovat divákům sledování olympiády

Měsíc před olympiádou chceme, aby proběhly změny, které by mohli divákovi zkomplikovat příjem signálu ČT 2 a zároveň zajistit také příjem multiplexu veřejné služby, řekl k problematice šéf techniky České televize Rudolf Pop. Původně chtěla ČT digitalizovat v červenci také vysílač na jihočeské Kleti, ale nakonec od toho upustila, protože zde je situace o hodně složitější. Zatímco v západních Čechách se musí přeladit pouze pět dokrývačů, na jihočeské kótě je závislých okolo stovky dokrývačů, převaděčů a opakovačů. Díky zpoždění harmonogramu digitalizace a výběru technického operátora veřejnoprávního multiplexu se proto ČT rozhodla, že Kleť vypne až těsně po olympiádě. Opět se zde bude muset prohodit analogová ČT 1 s ČT 2, která se pak následně vypne. Šéf projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš však dodal, že posunutí termínu pro Kleť vedlo k tomu, že ve stejný den dojde k vypínání analogové ČT 2 a spouštění veřejnoprávního multiplexu jak na Kleti, tak středočeském Cukráku. Tady připadá první možné vypnutí na 10. září. Kampaň bude v Plzni zkrácená, protože se jedná pouze o částečné vypnutí (podle Technického plánu přechodu se podmínka tříměsíční kampaně před vypnutím analogového signíálu týká jen hlavních vysílačů v oblasti, kdežto Krkavec je vysílač sekundární sítě).

Piktogram ČT s lištou

Pikogram s informační lištou uvidí diváci těsně před vypnutím daného analogového programu.

Pozor na piktogram

Kdokoliv, kdo objeví ve vysílání piktogram, zjistí, že přijímá signál z vysílače, který se bude vypínat. Ve finální fázi pak půjde o informační lištu s count downem (odpočítáváním) nebo přesným údajem, za jak dlouho bude vysílač vypnutý. Všechny důležitě informace budou dostupné na stránkách České televize o digitalizaci, www.digict.cz, a také na teletextu kanálu ČT 1 na straně 650. Chceme mít maximální přehled a zpětnou vazbu, abychom mohli okamžitě reagovat, prohlásil Rudolf Pop, technický ředitel ČT. Kavčí hory se ale nebudou omezovat pouze na takovouto propagaci digitalizace, bude také probíhat kampaň s Národní koordinační skupinou. Vrátíme-li se ještě k piktogramu, podle Popa se jedná o nejlepší a nejprůkaznější informaci o tom, že se něco děje. Jeho signál bude vysílán nepřetržitě. Spolu s ním budou také do vypínaného kanálu zařazovány spoty, a to místo upoutávek na celostátní vysílání. Jejich četnost bude přibližně pětkrát denně, a to hlavně v prime-timu, neboli hlavním vysílacím čase, aby je zachytil opravdu každý divák.

Dotkne se vás digitalizace na Plzeňsku?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.