Hlavní navigace

Česká televize téměř jako jediná ještě neopustila družici Astra 3A

2. 2. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
2. 2. 2012

Veřejnoprávní médium z Kavčích hor, tedy Česká televize, je v tuto chvíli jedním z mála subjektů, které stále ještě vysílají na satelitní pozici 23,5 stupně východně z původní družice Astra 3A. Po včerejším oficiálním odchodu operátora Kabel Deutschland, který opustil téměř veškerou její kapacitu, už tuto družici využívají pro běžný provoz pouze programy České televize (včetně Českého rozhlasu), Prima family a TV Noe.

ČTĚTE TAKÉ: Nová rakouská komerční rádia na pozici služeb CS Link a Skylink

Kromě výše uvedených stanic už vysílá ze satelitu Astra 3A pouze balík rozhlasových stanic Telekom Austria, které ovšem není možné zachytit běžným přijímačem. Symbolová rychlost s hodnotou 555 je určena speciálním boxům. Transpondér (frekvence) 12661/V slouží pro distribuci rádií do rakouské části Tyrolska. Astra 3A byla uvedena do komerčního provozu 29. března 2002. Její životnost tedy již brzy skončí, protože byla stanovena na dobu deseti let. V minulosti ji využíval například i operátor Canal Digitaal pro země Beneluxu.

MM_SS3

Z ARCHIVU: Slovenský rozhlas spustil na satelitu nový digitální okruh Junior

Podle vyjádření technického ředitele České televize Rudolfa Popa pro DigiZone.cz však není zapotřebí podléhat panice. S SES stále jednáme o možnostech. Rádi bychom zachovali při přechodu na Astru 3B původní parametry, uvedl Pop. Pokud by k tomu došlo, pro satelitní diváky a majitele karet CS Link a Skylink by to znamenalo jednu velkou výhodu – nemuseli by přelaďovat své boxy. V praxi by tak v podstatě změnu vůbec nepostřehli. Operace, která proběhla včera v noci (velké přelaďování u obou zmíněných operátorů, pozn. red.), už nás naštěstí nečeká, pochválil si Pop.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.