Hlavní navigace

Česká televize ukončí testy Ultra HD na satelitu, má ale zájem o pokračování

12. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Panasonic
Experimentální vysílání, které by přišlo na řadu se závěrem roku 2015, by bylo v první fázi složeno z experimentální smyčky obsahující příspěvky několika televizí. Zúčastnit se ho chce i BBC.

Česká televize ukončí o nadcházejícím víkendu experimentální vysílání ve formátu Ultra HD (UHD) na satelitu Astra, na němž se kromě ní podílel i Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a technicky ho zajišťoval a kapacitu poskytl operátor SES. Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel veřejnoprávního média Ivo Ferkl. Ze strany SES Astra je velký zájem o pokračování spolupráce v této oblasti. Představa je taková, že by se kromě České televize a RTVS zúčastnili příští fáze, která proběhne pravděpodobně na podzim 2015, ještě další subjekty z oblasti broadcastu, uvedl Ferkl.

K TÉMATU: Česká televize a RTVS spouští na satelitu Astra vysílání ve formátu Ultra HD

Experimentální vysílání, které by přišlo na řadu se závěrem letošního roku, by bylo v první fázi složeno z experimentální UHD smyčky obsahující příspěvky několika televizí. Šlo by mimo jiné o kulturní a přírodní zajímavosti charakteristické pro jednotlivé země. Zájem o něj prý mají nejen některé severské televize, ale přímo i britská veřejnoprávní korporace BBC. Dosavadní testovací fáze měla spíše technický charakter. Česká televize a RTVS se zapojily do testů především tím, že dodaly klipy ve 4K rozlišení, které vyrobily v rámci možností svých technických úseků. Kódování signálu se věnovaly České Radiokomunikace.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Radiokomunikace dnes opět spustí testy DVB-T2/HEVC, nabídnou i lineární vysílání

Testovaly se hlavně záběry, které se svým charakterem blíží běžným pořadům – ne efektní dokonalé záběry barevných papoušků, exotických mořských ryb či atraktivní záběry z Karibiku určené většinou jen jako demo pro předváděcí sály. Právě tyto záběry pomohly odhalit v rámci celého odbavovacího řetězce i nedostatky, které ještě má dostupná kódovací technologie a zejména zobrazovače 4K/HEVC, které jsou na trhu již k dispozici, upřesnil pro čtenáře našeho webu šéf techniky České televize. Stávající vysílání v Ultra HD formátu zahájilo veřejnoprávní médium z Kavčích hor v polovině prosince loňského roku.

KL23 hlasovani

ČTĚTE TAKÉ: II. digitální dividenda a perspektiva DTT: vyhraje rozum?

Po technické stránce podle Ferkla testy satelitního UHD vysílání plně splnily svůj účel. Na tyto testy navazuje testovací vysílání v rámci terestrické platformy, které iniciovaly České Radiokomunikace. Cílem je především testovat různá nastavení DVB-T2/HEVC multiplexu v signálové konfiguraci kanálů ve standardním a vysokém rozlišení, která by se blížila budoucímu reálnému uspořádání takovéhoto multiplexu v platformě DVB-T2. Kromě toho pokračují v terestrice i testy UHD s kompresí HEVC, které zohlední technologické novinky z posledního období. Předpokládáme, že zejména dubnová výstava profesionální televizní techniky NAB´2015 v Las Vegas přinese mnoho zajímavostí, dodal Ivo Ferkl.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).