Hlavní navigace

Česká televize ukončí testy Ultra HD na satelitu, má ale zájem o pokračování

12. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Panasonic
Experimentální vysílání, které by přišlo na řadu se závěrem roku 2015, by bylo v první fázi složeno z experimentální smyčky obsahující příspěvky několika televizí. Zúčastnit se ho chce i BBC.

Česká televize ukončí o nadcházejícím víkendu experimentální vysílání ve formátu Ultra HD (UHD) na satelitu Astra, na němž se kromě ní podílel i Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a technicky ho zajišťoval a kapacitu poskytl operátor SES. Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel veřejnoprávního média Ivo Ferkl. Ze strany SES Astra je velký zájem o pokračování spolupráce v této oblasti. Představa je taková, že by se kromě České televize a RTVS zúčastnili příští fáze, která proběhne pravděpodobně na podzim 2015, ještě další subjekty z oblasti broadcastu, uvedl Ferkl.

K TÉMATU: Česká televize a RTVS spouští na satelitu Astra vysílání ve formátu Ultra HD

Experimentální vysílání, které by přišlo na řadu se závěrem letošního roku, by bylo v první fázi složeno z experimentální UHD smyčky obsahující příspěvky několika televizí. Šlo by mimo jiné o kulturní a přírodní zajímavosti charakteristické pro jednotlivé země. Zájem o něj prý mají nejen některé severské televize, ale přímo i britská veřejnoprávní korporace BBC. Dosavadní testovací fáze měla spíše technický charakter. Česká televize a RTVS se zapojily do testů především tím, že dodaly klipy ve 4K rozlišení, které vyrobily v rámci možností svých technických úseků. Kódování signálu se věnovaly České Radiokomunikace.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Radiokomunikace dnes opět spustí testy DVB-T2/HEVC, nabídnou i lineární vysílání

Testovaly se hlavně záběry, které se svým charakterem blíží běžným pořadům – ne efektní dokonalé záběry barevných papoušků, exotických mořských ryb či atraktivní záběry z Karibiku určené většinou jen jako demo pro předváděcí sály. Právě tyto záběry pomohly odhalit v rámci celého odbavovacího řetězce i nedostatky, které ještě má dostupná kódovací technologie a zejména zobrazovače 4K/HEVC, které jsou na trhu již k dispozici, upřesnil pro čtenáře našeho webu šéf techniky České televize. Stávající vysílání v Ultra HD formátu zahájilo veřejnoprávní médium z Kavčích hor v polovině prosince loňského roku.

MKT nástroje 2 tip

ČTĚTE TAKÉ: II. digitální dividenda a perspektiva DTT: vyhraje rozum?

Po technické stránce podle Ferkla testy satelitního UHD vysílání plně splnily svůj účel. Na tyto testy navazuje testovací vysílání v rámci terestrické platformy, které iniciovaly České Radiokomunikace. Cílem je především testovat různá nastavení DVB-T2/HEVC multiplexu v signálové konfiguraci kanálů ve standardním a vysokém rozlišení, která by se blížila budoucímu reálnému uspořádání takovéhoto multiplexu v platformě DVB-T2. Kromě toho pokračují v terestrice i testy UHD s kompresí HEVC, které zohlední technologické novinky z posledního období. Předpokládáme, že zejména dubnová výstava profesionální televizní techniky NAB´2015 v Las Vegas přinese mnoho zajímavostí, dodal Ivo Ferkl.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.