Hlavní navigace

České děti si přes Internet domlouvají schůzky s neznámými lidmi

25. 1. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnosti MediaSearch a Gemius loni v oddobí od 21. července do 16. října prováděly mezi návštěvníky portálů Seznam a Atlas či serveru iDnes průzkum na téma Bezpečnost dětí na Internetu. Obdobný průzkum se konal i v Polsku a zatímco naprostá většina polských i českých dětí (74 procent) ve svých odpovědích souhlasila s výrokem, že sdělování osobních informací po Internetu cizím lidem je nebezpečné, překvapivě jen necelá polovina (49 procent) českých dětí považuje setkání s cizím člověkem…

Společnosti MediaSearch a Gemius loni v oddobí od 21. července do 16. října prováděly mezi návštěvníky portálů Seznam a Atlas či serveru iDnes průzkum na téma Bezpečnost dětí na Internetu. Obdobný průzkum se konal i v Polsku a zatímco naprostá většina polských i českých dětí (74 procent) ve svých odpovědích souhlasila s výrokem, že sdělování osobních informací po Internetu cizím lidem je nebezpečné, překvapivě jen necelá polovina (49 procent) českých dětí považuje setkání s cizím člověkem zprostředkované přes Internetem za rozhodně nebo spíše nebezpečné, oproti 63 procentům polských dětí.

Jen 63 procent českých dětí někdy slyšelo o možných hrozbách při seznamování se po Internetu. Pro srovnání: v sousedním Polsku si je tohoto nebezpečí vědomo více než 90 procent dětí.

Pro rodiče je alarmující informací, že 66 procent českých (a 62 procent polských) dětí tvrdí, že dostávají pozvání na schůzky s neznámými lidmi prostřednictvím instant-messagingových sítí jako je třeba v Česku hodně populárni ICQ. Ještě závažnějším zjištěním je, že téměř dvě třetiny českých dětí přijmou taková pozvání. Rodiče zpravidla vůbec o podobných schůzkách nevědí. Rodiče navíc rizika Internetu podceňují. Podle průzkumu 22 procent českých rodičů dokonce nesouhlasí s tím, že Internet může být pro děti nebezpečný.

ICTZ23

Z průzkumu vyplývá, že v Česku je malá informovanost nejen v řadách dětí, ale bohužel i v řadách rodičů a v takovém případě nepomohou ani různé rodičovské filtry a opatření jaká chystá zavést třeba komunitní server MySpace, když více jak pětina rodičů je nepovažuje za potřebná. Navíc průzkum probíhal na Internetu, takže je dost možné, že u počítačově negramotných rodičů je podceňování či úplné ignorování rizik Internetu ještě mnohem častějším jevem. (Tisková zpráva)

Více informací o samotném výzkumu a dalších souvislostech se můžete také dozvědět v nedávném článku Jana Rylicha Děti i rodiče podceňují rizika na Internetu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.