Hlavní navigace

České Radiokomunikace a provozovatel Rádia Impuls vystoupili z DAB fóra

19. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Operátor v dopisu, jehož text má DigiZone.cz k dispozici, uvádí, že není spokojen s nečinností tohoto uskupení a různými zájmy některých jeho členů.

České DAB fórum, které vzniklo 4. dubna 2013 za cílem definovat oblasti, jež jsou důležité pro úspěšné zavedení digitálního rozhlasového vysílání u nás, dostalo povážlivou trhlinu. Opustili ho totiž dva jeho zakládající členové. Nejde přitom o nevýznamné hráče, naopak. Prvním z nich jsou České Radiokomunikace, dominantní poskytovatel vysílacích služeb u nás, a společnost Londa, provozovatel nejposlouchanějšího českého rádia u nás, stanice Impuls a jeho sesterského okruhu RockZone. Text dopisu, který České Radiokomunikace adresovaly členům DAB fóra, má server DigiZone.cz k dispozici.

Z ARCHIVU: Vzniklo české DAB fórum. Pomůže k rozvoji digitálního rozhlasu u nás?

Bohužel, od doby svého založení se fórum sešlo pouze jednou, v září 2013. S ohledem na nečinnost fóra, vyvolané i různými zájmy některých jeho členů, je podle našeho názoru zřejmé, že tato platforma není tou optimální pro rozvoj DAB vysílání v ČR a rozhodli jsme se DAB fórum opustit, uvádí se v dopisu, pod nímž je podepsán ředitel pro regulaci a rozvoj Českých Radiokomunikací Marcel Procházka. Ze stejného důvodu DAB fórum opustila i společnost Londa. Procházka dále píše, že technologii DAB je operátor nadále otevřen, ale subjekt, který firma opouští, pro ni skutečně není tím vhodným nástrojem.

cif-tip-téma-foto

ČTĚTE TAKÉ: České Radiokomunikace přišly o možnost vysílat městské DAB multiplexy v L-pásmu

Po odchodu Českých Radiokomunikací a provozovatele rozhlasových stanic Impuls a RockZone zůstává v DAB fóru osm členů. Jde konkrétně o Český rozhlas, Rádio Proglas, Lagardère Active ČR (Evropa 2, Frekvence 1, Bonton), Radio Investments, SeeJay Radio a Gama Rádio a operátory TelekoRTI cz. Není vyloučeno, že DAB fórum nakonec opustí i některý z dalších členů. Jednatel společnosti Teleko Tomáš Řapek na konferenci Innovation Day minulý týden serveru DigiZone.cz řekl, že by rád v blízké době inicioval další setkání této skupiny. O přesném termínu, kdy by k tomu mělo dojít, tehdy ale ještě nehovořil.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.