Hlavní navigace

České Radiokomunikace: Genus Plus musí nadále vysílat z Ještědu i Černé hory

13. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Liberecká televize chtěla opustit krkonošský vysílač Černá hora a zůstat v multiplexu 3 jen na Liberecku, podle Českých Radiokomunikací to ale technicky není možné

Plán liberecké televize Genus Plus stáhnout se v době startu nové Východočeské televize z krkonošského vysílače Černá hora a vysílat v rámci multiplexu 3 jen z libereckého Ještědu dostává povážlivé trhliny. České Radiokomunikace, které prostřednictvím své dceřiné firmy Czech Digital Group provozují televizní síť 3, totiž trvají na zachování vysílání této regionální televize z obou zmíněných vysílačů. Serveru DigiZone.cz to řekl manažer útvaru strategických projektů a regulace Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal.

K TÉMATU: Genus Plus se chce stáhnout z východních Čech a zůstat jen na Liberecku

„Z technického hlediska není možné vysílat v rámci multiplexu 3 jen na jednom z těchto dvou vysílačů. Budeme se snažit televizím vyjít co nejvíc vstříc, abychom jim vysílání usnadnili, ale musí zůstat jak na Ještědu, tak na Černé hoře,“ řekl Vykydal. Výkonná ředitelka Genusu Plus Alena Roubalová přitom před časem prohlásila, že jakmile ve východních Čechách začne vysílat plánovaná Východočeská televize, Genus plus přestane využívat Černou horu a nový program využije jeho původní programovou pozici v multiplexu 3 z tohoto vysílače.

ČTĚTE TAKÉ: Genus Plus řeší stížnosti diváků, kteří ho nemohou v multiplexu 3 naladit

Multiplex 3 z Černé hory a Ještědu však vysílají na shodném kanálu 60 a podle Vykydala by rozdílný obsah multiplexu způsobil vzájemné rušení. Oba vysílače se přitom ruší už dnes, i když nabízejí stejnou programovou nabídku. Multiplex 3 má totiž odlišné technické parametry než multiplexy 1 a 2, které vysílají v jednofrekvenční síti mezi Ještědem a Černou horou. Oba vysílače jsou pro bezproblémový chod jednofrekvenční sítě multiplexu 3 příliš daleko, a tak je tato síť pro část diváků na Liberecku prakticky nepoužitelná.

MM socky3

NAPSALI JSME: Východočeská televize má licenci DVB-T pro Královéhradecký a Pardubický kraj

Jediným řešením by byla výměna vysílacího kanálu na jednom nebo druhém vysílači, ale podle ČRa je problém takový náhradní vysílací kanál získat. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) argumentuje problematickou mezinárodní koordinací kmitočtů se sousedním Polskem, které postupně spouští digitální televizní vysílání, ale analogové vysílače hodlá využívat až do roku 2015. Jedinou jistotou je tedy fakt, že v multiplexu 3 z Černé hory a Ještědu bude vysílat nejen Genus Plus, ale od září i Východočeská televize, která si k těmto dvěma lokalitám přibere ještě vysílač Krásné na Pardubicku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.