Hlavní navigace

České Radiokomunikace rozšiřují svůj byznys na „internet věcí“, přidal se i T-Mobile

Lukáš Polák

„Dosavadní výsledky testů potvrdily unikátní vlastnosti použité technologie a její připravenost pro masivní nasazení,” konstatoval Michal Táborský, manažer Útvaru rozvoje nových trhů ČRa.

Doba čtení: 1 minuta

Telekomunikační operátor České Radiokomunikace, kterého znají čtenáři serveru DigiZone.cz především jako provozovatele tří ze čtyř celoplošných televizních multiplexů a taktéž správce několika datových center, rozšiřuje své podnikání také na takzvaný „internet věcí“. O co zjednodušeně řečeno jde? Technologie spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití, např. pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu a podobně, vysvětlila mluvčí operátora Petra Miterová.

ČTĚTE TAKÉ: Radiokomunikace zavádějí pozici šéfa techniky, spadne pod něho i DVB-T2

Vstup do světa „internetu věcí“ oznámil včera i telekomunikační operátor T-Mobile. Zatímco České Radiokomunikace se rozhodly pro standard LoRa, který se vyznačuje vysokým dosahem, nízkou spotřebou a nízkými provozními náklady, druhý operátor zvolil řešení společnosti SIGFOX. Podrobnou analýzu této technologie přináší ve svém článku na sesterském serveru Lupa.cz telekomunikační expert Jiří Peterka. SIGFOX díky svému řešení přináší oboustrannou konektivitu s velmi dlouhým dosahem a vysokou kapacitou. Síť doplňuje stávající širokopásmové mobilní systémy určené pro potřeby datově náročných chytrých telefonů a dalších mobilních přístrojů.

Našli jste v článku chybu?