Hlavní navigace

Český blogger se musí omluvit svému čtenáři

Jiří Macich ml.

Adam Javůrek na blogu Online žurnalistika referuje o sporu mezi bloggerem a jeho čtenářem, který skončil až u krajského soud na Praze 5. Jak to vlastně začalo? Michal Matoušek napsal na svůj blog na serveru Respekt.cz článek Z magických střípků šachu, tolerance i lásky, na který čtenář Martin Ondreját reagoval komentářem: Když si potomek, dejme tomu syn přivede domů přítele, feťačku, kriminálnici nebo echtovní cikánku, tak máte zaděláno na problémy do konce života. Avšak riziku s homosexuálním…

Adam Javůrek na blogu Online žurnalistika referuje o sporu mezi bloggerem a jeho čtenářem, který skončil až u krajského soud na Praze 5. Jak to vlastně začalo? Michal Matoušek napsal na svůj blog na serveru Respekt.cz článek Z magických střípků šachu, tolerance i lásky, na který čtenář Martin Ondreját reagoval komentářem: Když si potomek, dejme tomu syn přivede domů přítele, feťačku, kriminálnici nebo echtovní cikánku, tak máte zaděláno na problémy do konce života. Avšak riziku s homosexuálním potomkem lze předejít pořízením si alespoň dvou potomků (jeden bude nejspíš normální a snese vnoučata). Adaptované cikánky, asiatky nebo afričanky mohou rodit vnoučata stejně jako evropanky, tudíž rodič může být v klidu.

Content 2017 Tip Kytary

Autor blogu prý následně autora komentáře v diskuzi počastoval výrazy jako je puncovaný blbec nebo rasistický rypák. Roztržku chtěl zažehnat administrátor blogů Respektu, který citovaný komentář z diskuze smazal. Jeho autor se však u soudu domáhal omluvy a odškodnění. Krajský soud na Praze 5 nakonec rozhodl, že se blogger Michal Matoušek za své výroky na adresu Martina Ondrejáta musí částečně omluvit – alespoň formou dopisu. I kritika by prý měla mít své meze. Nemusí se ovšem omlouvat za zmínky o rasismu a ani nemusí platit žádné vyrovnání. Náklady na řízení si každý nese sám.

Otázka do diskuze: přispěje podle vás takové rozhodnutí soudu a následná medializace sporu k tomu, že se účastníci internetových diskuzí budou pravidelněji potkávat u soudu?

Našli jste v článku chybu?
20. 1. 2009 8:02
Štěstí, že ten blog resp. komentáře tam nečtou netolerantní homosexualní romové, to mohlo být zaděláno na mnohem více problémů ;-)
25. 1. 2009 10:42
JIBorg (neregistrovaný)
Kde neni zalobce neni ani soudce jak se rika. Takze soud nemuze ve veci zaloby proti blogerovy, jen tak uvalit trest i zalujici strane ve veci ktera se neprojednava