Hlavní navigace

Český rozhlas odmítá senátní návrh na zrušení koncesionářských poplatků

6. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
6. 5. 2009

Za účelové zviditelňování před volbami do Evropského parlamentu považuje veřejnoprávní Český rozhlas návrh senátora Richarda Svobody, aby parlament zrušil rozhlasové a televizní poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. O návrhu aktuální jedná Senát.

Návrh (…) obsahuje značné nedostatky a je zpracován nekoncepčně. Především má negativní dopad na postavení Českého rozhlasu a jeho plnění úkolů veřejné služby, uvedla mluvčí rozhlasu Eva Tichá. ČRo rozhodně odmítá, aby se citlivá problematiky financování veřejnoprávních médií stávala předmětem politického boje těsně před volbami do Evropského parlamentu. Ten ovšem národní legislativu v této věci nemůže ovlivnit, zdůraznila Tichá.

Návrhu na zrušení koncesionářských poplatků podle mluvčí rozhlasu nepředcházela odpovídají veřejná diskuse. Předložený návrh vykazuje značné chyby a nedostatky. Je nesystémový, nepřesvědčivě odůvodněný a má negativní dopad na plnění úkolů veřejné služby Českého rozhlasu již nyní, míní mluvčí. Nezávislost jako základní princip média veřejné služby může zajistit pouze nezávislost financování, dodala.

ebf - tip do článku - debata

Podle senátorova návrhu by se sice zrušily koncesionářské poplatky, ale Tichá upozorňuje na nedostatky v dalších zákonech, které by způsobily ve financování médií veřejné služby chaos. Zrušení koncesionářského poplatku požaduje i jedna z kandidátek na funkci generálního ředitele České televize, europoslankyně Jana Bobošíková.

Jak dokazuje většina zemí Evropy, rozhlasový nebo televizní poplatek je základní a nejlepší způsob financování médií veřejné služby, neboť pomáhá garantovat redakční nezávislost. Zajišťuje tak, aby veřejnoprávní média mohla plnit svůj hlavní úkol a poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů, na něž má veřejnost v demokratické společnosti právo, namítá mluvčí rozhlasu Eva Tichá.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).