Hlavní navigace

Český rozhlas osloví 20 tisíc plátců televizního poplatku, proč neplatí i rozhlasový

30. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obě veřejnoprávní média si navzájem vyměnila databáze plátců koncesionářského poplatku, aby porovnala, zda domácnosti platí za televizi i rozhlas

Na 20 tisíc plátců televizního poplatku, kteří neplatí rozhlasový poplatek, osloví příští týden Český rozhlas. Zároveň chce potenciální koncesionáře upozornit, že i když nevlastní klasický rozhlasový přijímač, rozhlasový poplatek musí hradit i za televizor, přes který lze ve veřejnoprávním mutliplexu České televize naladit stanice Českého rozhlasu. Informoval o tom mluvčí rozhlasu Jakub Čížek.

K TÉMATU: Český rozhlas porovnal databázi koncesionářů s ČT a získal 30 tisíc nových plátců

„Chceme upozornit zejména mladší generaci na to, že i televizor nebo počítač s příslušným tunerem je rozhlasovým přijímačem a jeho majitel tak má povinnosti platit rozhlasový poplatek,” uvedl náměstek generálního ředitele ČRo pro správu a provoz Ladislav Musil. Rozhlas tak v několikáté vlně oslovuje potenciální neplatiče a upozorňuje je na zákonnou povinnost hradit rozhlasový poplatek, který činí 45 korun měsíčně.

ČTĚTE TAKÉ: Český rozhlas osloví prostřednictvím SIPA neplatiče. Bude jich přes 200 tisíc

“V dopise ČR adresátům nabízí několik možností, jak se přihlásit k poplatku, který v současnosti činí 45 korun měsíčně. Nejsnazší formou je zaslání SMS. Dalšími alternativami je přihlášení se přes stránky rozhlasovypoplatek.cz nebo na přepážce kterékoliv pobočky České pošty. Webové stránky umožňují zvolit si možnost úhrady poplatku. Lze platit přímo na bankovní účet nebo platební kartou nebo prostřednictvím platebního systému P-info,” popisuje Čížek.

NAPSALI JSME: Platíte rozhlasový poplatek za set-top-box? Měli byste

MM socky3

Jak veřejnoprávní rozhlas, tak i televize mohou nahlížet i do databází dodavatelů elektrické energie a oslovovat ty zákazníky, kteří sice odebírají elektrický proud, ale nejsou přihlášeni jako plátci rozhlasového a televizního poplatku. Od jeho úhrady jsou oproštěni pouze občané, kteří nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač a sepíší o tom čestné prohlášení. ČT ani ČRo však nemají žádnou zákonnou možnost, jak si pravdivost takového tvrzení ověřit, protože nemohou vstupovat do domácností.

Možností, jak přijímat rozhlasové vysílání, v posledních letech rapidně přibylo, takže za rozhlasový přijímač je podle zákona považována celá řada dalších přístrojů. “Rozhlasovým přijímačem je vedla běžného rádia též radiobudík, autorádio, mini věž nebo počítač s FM či DVB-T tunerem a stejně tak televizor se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo programů kabelové televize,” upozorňuje mluvčí ČRo.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.