Hlavní navigace

Český Telecom bude mít brzy velkého konkurenta

1. 3. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V pondělí byla představena společnost GTS Novera, která vznikne sloučením dvou dosavadních největších českých alternativních operátorů, Aliatel a GTS. Nová firma se pod novým jménem hodlá i nadále zaměřovat především na služby pro firemní zákazníky, chce ale spektrum svých služeb rozšířit - například se stát dalším mobilním operátorem.
O trochu překvapivém odkoupení firmy Aliatel společností GTS jsme vás informovali na sklonku roku 2004, nyní pokročil integrační proces do další části. 4. února 2005 bylo sloučení dvou největších alternativních operátorů povoleno Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, 11. února došlo k převedení akcií na nového majitele a tím také k faktickému převzetí firmy. Od stejného dne probíhá integrace obou společností, od 1. března se začne používat nová značka, GTS Novera, od 1. dubna má začít fungovat i nový web gtsnovera.cz a společná infolinka (stávající číslo Aliatelu, 800 990 990).

Nová nástupnická společnost GTS Novera a. s. vznikne v průběhu roku, do konce roku budou fungovat obě společnosti vedle sebe pod novým jménem. Pro stávající zákazníky se tak ještě nějaký čas nic nezmění, pouze hlavičkový papír bude mít nové logo. Mimochodem, sídlo nové společnosti je Sokolovská 86, Praha 8, tedy dosavadní sídlo Aliatelu.

Nová značka vychází z přídomku „nová éra telekomunikací“, kterou tímto chce GTS Novera na českém trhu otevřít – prezentuje se jako rovnocenný konkurent Českého Telecomu v oblasti firemních zákazníků: po sloučení jich má 20.000, součet obratů za rok 2003 byl pod 5 mld. korun. Podle tvrzení generálního ředitele GTS Novera, pana Rusnáka, má nyní nová firma zhruba 25 procent trhu svého cílového segmentu. Na rezidenční zákazníky se firma zatím zaměřovat nehodlá, současné podmínky (především cenová hladina LLU (local loop unbundling – zpřístupnění místní smyčky)) pro to nejsou příznivé. GTS se o možnost využívání LLU zajímala již v minulém roce, ovšem nakonec nedošlo k podpisu smlouvy s Českým Telecomem, ale k podání rozporu na Český telekomunikační úřad (ČTÚ) kvůli cenovým podmínkám.

V průběhu března 2005 by mělo být vytvořeno nové produktové portfolio ze stávajících nabídek obou firem, pro současné zákazníky se minimálně do konce roku nic měnit nebude, pokud však budou mít zájem, mohou přejít na nové služby.

Představen byl také nový řídící tým společnosti, který má celkem 12 osob: tři lidé přišli z Aliatelu, devět z GTS. Společnost již dokončila výběr managementu i zaměstnanců, výsledný počet zaměstnanců by měl být kolem 580 (před sloučením jich bylo necelých 750). Část lidí bude odcházet postupně, podle toho, jak se budou procesy uvnitř firem postupně slučovat.

Optimalizace bude probíhat také v oblasti páteřních a dalších spojů, kde obě firmy mají řadu tras dublovanou – zde se samozřejmě ponechá to, co bude efektivnější pro provoz, a i nadále bude pokračovat spolupráce mezi nástupnickou firmou a rozvodnými závody, které umožnily Aliatelu vybudovat páteřní optickou síť (10.000 km párů vláken) spolu s rozvody vysokého napětí.

ICTZ23

Asi nejzajímavější novinkou byla prezentace jednoho z dalších směrů rozvoje společnosti – firma má zhruba týden licenci pro poskytování mobilních služeb a plánuje začít fungovat jako virtuální mobilní operátor, tedy operátor, který vydává vlastní SIMkarty, sám si stanovuje cenové plány a podobně, ovšem nevlastní žádnou mobilní síť, pouze si nakupuje kapacitu od některé již fungující sítě. Cílem je nabídnout konvergenci pevných a mobilních hlasových služeb s co nejlepším použitím a „inteligencí“, což by umožnilo firmám lépe používat kombinaci mobil/pevná linka a také lépe kontrolovat své náklady na mobilní služby. Stávajících 20.000 zákazníků je cílovou skupinou pro tyto nové služby. Zatím není jasné, kdy by mělo začít faktické nabízení těchto služeb, vše závisí na dohodách s některým z operátorů, případně na rozhodnutí ČTÚ.

Nezbývá než vyčkat, jaké výsledky sloučení obou společností přinese – snad se integrace všech systémů obejde bez problémů a komplikací. GTS již má se slučováním firem bohaté zkušenosti, mohla se tedy z případných problémů poučit. Pro část veřejnosti asi bude zklamáním další orientace pouze na „business“ segment; na opravdu silného hráče, který se masově zaměří na běžné koncové zákazníky, si musíme ještě počkat.

Pokud využíváte služeb Aliatelu, budete i nadále využívat služby GTS Novera?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.