Hlavní navigace

Český Telecom: nechci slevu zadarmo!

14. 5. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Český Telecom v poslední době přichází s řadou slev a akčních nabídek. Týkají se běžného volání, připojení k Internetu, ISDN přípojek i volání na mobilní telefony. Nejsou ale zadarmo - a některé se mohou i nepříjemně prodražit. Třeba levnější volání na mobily může být ve skutečnosti dražší až o 91 procent.

Český Telecom začal před nedávnem vykazovat zvýšenou aktivitu, pokud jde o nové nabídky či dokonce i slevy směřující hlavně do retailového segmentu (tedy k jednotlivcům, resp. soukromým osobám). Telecom najednou nabízí minuty zdarma, zlevňuje volání do mobilních sítí a pro připojení k Internetu poskytuje dokonce i celé hodiny zdarma. Je to tolik kýžený výsledek konkurenčního tlaku, kterému je vystaven? Je to ukázka větší vstřícnosti k zákazníkům? Nejspíše ano, ale jen nepřímo – domnívám se, že nejde ani tak o důsledek konkurence v oblasti pevných linek, jako spíše o snahu Telecomu dále posílit paušální složku svých výnosů (nezávislých na objemu hovorů) a kompenzovat čím dál tím větší „odliv“ do mobilních sítí, projevující se poklesem výnosů z hovorného.

Vezměme to však hezky popořádku a popišme si, o jaké slevy a nabídky se jedná.

Volání na mobily

Již koncem března ČTc oznámil, že s platností od 1.5.2002 zlevní volání na mobily o tři až pět procent. Například u tarifů HOME STANDARD, HOME INTERNET a ISDN2 BASIC dosud stála 1 minuta volání do mobilních sítí 6,80 Kč, od 1. května stojí 6,50 Kč. To představuje zlevnění o čtyři procenta.

Pokud si ale pozorně přečtete celé oznámení, či srovnáte původní specifikace s novými, narazíte ještě na jednu dosti významnou změnu. Došlo totiž i k úpravě minimálního zpoplatňovaného intervalu, a to v neprospěch zákazníka. Původně se totiž zpoplatňovalo po 30 sekundách a nejkratší hovor tak stál polovinu minutové sazby (například hovor, kterým zjistíte, že volaný má vypnutý mobil a vy skončíte nechtěně v jeho hlasové schránce). Nyní se vždy zpoplatňuje celá první minuta, a teprve pak po půlminutě, což Telecom vysvětluje jako srovnání způsobu zpoplatnění s meziměstskými hovory.

Jaký je tedy čistý efekt? Nejkratší hovor na mobil, do půl minuty, stál dříve 3,40 Kč (polovinu z 6,80 Kč). Nyní stojí 6,50 Kč (celou minutovou sazbu), což představuje zdražení o úctyhodných 91 procent. Jak velké je procento takovýchto nejkratších hovorů, ví jen Bůh – a Telecom.

Akce 10+10

K 1. květnu se váže i „Akce 10+10“, kterou chce zřejmě Český Telecom motivovat své zákazníky k delším hlasovým hovorům. Pokud totiž volají souvisle alespoň 10 minut, mohou volat ještě jednou tolik zdarma – a to jak v případě místních, tak i meziměstských hovorů. Výřeční lidé si tak mohou přijít na své, ovšem jen pokud se „vypovídávají“ mimo špičku (u hlasových hovorů od 19 hodin do 7 hodin ráno nebo o víkendech a svátcích). Vše je ale časově omezeno, od počátku května pouze do 31. července 2002, a smůlu mají majitelé nejlevnějšího tarifu HOME MINI.

Z dostupných informací podle mého soudu nevyplývá, jak tomu bude u hovorů delších než 20 minut. Pokud by někdo volal například 40 minut, bude platit jen dvakrát deset minut a poté volat dvakrát deset minut zdarma? V opačném případě by se totiž mohlo vyplatit po dvaceti minutách zavěsit sluchátko a zavolat znovu.

Nové ISDN balíčky

Kolem nabídky ADSL je stále příslovečné ticho po pěšince. Naposledy byl Telecomem zmiňován termín „do konce pololetí“, ale jen pokud bude služba řádně připravena. Místo nástupu ADSL se naopak objevují další zvýhodněné nabídky ISDN v podobě „balíčků“, které (podle mé interpretace) signalizují spíše to, že na ADSL si ještě nějakou chvíli počkáme.

Možnost získání těchto balíčků je časově omezena, a to na květen a červen. Jde celkem o čtyři balíčky, již tradičně obsahující zřízení ISDN přípojky, dvou nebo čtyřportový ISDN modem Frit!z a v neposlední řadě 60 nebo 120 hodin připojení k Internetu ve špičce či mimo špičku (podle konkrétního balíčku). Opět ale doporučuji číst celou nabídku pozorně: připojení zdarma se týká pouze telefonních tarifů (Internet2002), nikoli samotného přístupu k Internetu; služba IOL ISDN je pouze volitelným doplňkem. Připojení zdarma je rozloženo rovnoměrně do šesti měsíců, ale zájemce o balíček se musí zavázat k tomu, že svou přípojku bude používat – nebo alespoň platit – nejméně třikrát déle!

Surfování za polovinu

Právě včera přišel Telecom se svou nejnovější nabídkou pod heslem „Letní surfování za polovinu“. Výkřiky radosti jsou však předčasné – nejde totiž o to, že by se snížily internetové tarify standardně obsažené v cenových programech tak, aby uživatelé mohli zůstat déle připojeni za stejné peníze (resp. za peníze, které zaplatí již v rámci měsíčního paušálu ve formě hovorového kreditu). Ve skutečnosti se jedná jen o nabídku na dodatečné přikoupení dalšího doplňkového balíčku – teprve když si uživatel zaplatí navíc, dostane výhodnější připojení. Lze se na to tedy dívat i tak, že si chce Telecom pojistit své výnosy i pro „okurkovou sezónu“ a je ochoten za to poskytnout více služeb než jindy.

Balíčky, které jsou nově nabízeny, vypadají následovně:

  • 10 hodin + 10 hodin zdarma za 180 Kč/měsíc
  • 20 hodin + 20 hodin zdarma za 360 Kč/měsíc

Pokud jde o omezující podmínky, ty jsou následující:

ebf 24 - tip duben

  • balíčky lze zakoupit jen pro zúčtovací období začínající v červenci či srpnu
  • volné hodiny lze využít jen mimo špičku (každý večer od 18.00 do 6.00 hodin a celé víkendy a svátky)
  • balíčky nejsou dostupné pro uživatele s tarifem HOME MINI
  • balíčky nelze kombinovat s doplňkovými internetovými programy (i-NONSTOP, i-NIGHT, i-OFFICE, i-SURF, i-OFFICE GOLD)
  • nevyužité minuty a hodiny na konci zúčtovacího období propadají, nelze je převést do dalšího zúčtovacího období.

Oba tyto balíčky lze srovnávat například s volitelným internetovým programem i-SURF. Ten nabízí 25 hodin připojení zdarma v době mimo špičku za 360,– Kč. Oproti tomu jsou oba nové balíčky s názvem „Internet za polovinu“ skutečně výhodnější. Telecom je ve své včerejší tiskové zprávě prezentuje jako

Nabídku, která dává šanci zapomenout při surfování na čas .

To ovšem považuji za dosti přehnané. Pokud by Telecom opravdu chtěl umožnit svým zákazníkům zapomenout na čas, musel by jim poskytnout neomezenou dobu připojení, tedy vlastně plochý tarif, byť třeba jen v době mimo špičku. To se však rozhodně nestalo.

Využijete "letní balíčky" zlevněného připojení k Internetu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).