Hlavní navigace

Chceme celý multiplex se dvěma programy, říká šéf Novy

2. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
2. 4. 2007

Televize Nova chce ve střednědobém horizontu obsadit celý jeden multiplex pro zemské digitální televizní vysílání. Nezaplní ho ale čtyřmi nebo pěti kanály v klasickém rozlišení obrazu, nýbrž současným programem ve vysokém rozlišení (HDTV) a jedním tematickým kanálem v normálním rozlišení. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny to řekl generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Na otázku HN, kolik programových pozic v jednom multiplexu by si Nova nárokovala jako kompenzaci za vrácení analogových kmitočtů, Dvořák odpověděl: Čtyři plus jednu. Čtyři pozice zabírají datový tok pro jeden kanál v rozlišení HDTV plus jedna pozice pro tematický kanál. Celkem bychom tedy vysílali dva kanály.

Takzvaná kompenzace by měla podle Dvořáka zajistit, aby Nova mohla v horizontu tří až pěti let spustit zemské vysílání v HD kvalitě. Nova se na tento standard intenzivně připravuje, kupříkladu od konce letošního roku chceme naše zpravodajství natáčet v rozlišení HDTV, řekl šéf Novy v rozhovoru pro HN. Za druhé bychom měli dostat alespoň jednu dodatečnou pozici pro vysílání tematického kanálu. Shrnuto: ve střednědobém horizontu bychom chtěli obsadit všechny pozice v jednom multiplexu.

MMF tip early

Dvořák rovněž potvrdil, že Nova pracuje na projektech dvou kabelových programů, jejichž obsah zatím nechtěl komentovat. Vyloučil však, že by šlo o filmovou stanici: Filmový kanál byl připravován už pro regulérní digitální vysílání. U ostatních projektů se inspirujeme v rámci CME u našich rumunských kolegů, kteří vysílají například kanál pro ženy nebo sportovní či filmový program.

Rozhovor generálního ředitele televize Nova Petra Dvořáka pro Hospodářské noviny

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).