Hlavní navigace

Chceme jistotu, že budeme mít kde vysílat, říkají digitální televize

2. 2. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
2. 2. 2007

Šestice digitálních televizí, jejichž licence loni v září na podnět televizí Nova a Galaxie sport zrušil Městský soud v Praze, chce mít jistotu, že když stát povolí dočasné obsazování multiplexů programy převzatými z kabelu a satelitu, budou mít časem kde vysílat. Ministerstvo kultury totiž připravuje takzvanou supermininovelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která umožní naplnit digitální sítě programy, které nemají licenci pro pozemní vysílání.

Prakticky by tak pokračovaly dosavadní digitální experimenty, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát by takto mohly vysílat všechny multiplexy včetně dočasné sítě C, které to znemožňuje nynější zákon. Provozovatel sítě by se pouze domluvil s konkrétními televizními stanicemi a požádal vysílací radu o vydání krátkodobé registrace. Ta by platila na jeden rok bez nároku na prodloužení. Rada by ale poté mohla tomu samému provozovateli sítě udělit novou registraci na tytéž programy

.

Nové digitální programy sdružené v Asociaci digitálních televizí (ADT) požadují, aby supermininovela pamatovala i na ně. Musí obsahovat znění, že až budou uděleny licence pro digitální (původní) vysílání, musí být zajištěno místo pro umístění těchto nových digitálních provozovatelů, řekl serveru DigiZone.cz generální ředitel TV Barrandov Petr Chajda. Rovněž Martin Mrnka ze zpravodajské televize Z 1 považuje obsazování multiplexů převzatými programy na základě registrace za dočasné řešení a předpokládá, že v okamžiku obnovení digitálních licencí bude všem televizím ihned uvolněn prostor v příslušném multiplexu.

Zástupci ADT absolutně odmítají myšlenku, že by stát kvůli soudním přím o digitální licence obsadil první dva celoplošné multiplexy programy České televize, Novy, Primy a jejich bonusovými kanály, přičemž na nové stanice by zbyl třetí, neceloplošný multiplex. O tomto plánu informoval začátkem týdne předseda Národní koordinační skupiny pro zavádění digitálního vysílání Zdeněk Duspiva, přičemž jej sám považuje za nepřijatelný. Plán také nepočítá s tím, že by současné televizní stanice vracely analogové kmitočty.

MMF24

Není mi známo nic o takovém návrhu jako oficielním dokumentu, který by spatřil světlo světa a měl by tak výrazně diskriminační charakter. Vnímáme ČT jako instituci, vzhledem ke způsobu financování, která by se měla snažit o co nejrychlejší digitalizaci vysílání všem koncesionářům a zajistit co nejdříve nejširší programovou pluralitu, tedy nejenom současnou, konstatuje Petr Chajda. Televize Z 1 považuje tento plán za naprosto skandální. Ukazuje se, že někteří lidé z veřejnoprávní ČT místo hájení veřejného zájmu a posilování plurality v zemi velmi úzce spolupracují s oběma komerčními stanicemi na zachování jejich dosavadního monopolu, říká Martin Mrnka.

Ve čtvrtek proběhl v Praze kongres ADT, který se celou situací velmi podrobně zabýval. Dnes vydáme společné prohlášení, řekl serveru DigiZone.cz předseda asociace a generální ředitel hudební televize Óčko Jiří Balvín.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).