Hlavní navigace

Chomutov jako Google, HP propustí další tři tisíce lidí, Amazon vládne cloudům

21. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Další poklesy IBM. Cisco na dalších nákupech. Výsledky Intelu nepřesvědčují. Výběr zpráv z velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Chystané datové centrum Data Hub Verne, které vznikne u Chomutova, hlásí jednoho z partnerů. Je jím firma Vapor IO. Její zakladatel dělal na Open Compute Project. Verne využije technologie Vapor Chamber (chlazení) a software Vapor CORE. Firma tvrdí, že díky tomu „jsme schopní vybudovat moderní datové centrum se stejnou web-scale efektivitou jako Facebook a Google.“ O Data Hub Verne v našem rozhovoru s investorem Johnem Stotterem.

Mizérie kolem dělení Hewlett-Packard pokračuje. Počítačová a tiskárenská odnož HP Inc. propustí další tři tisíce lidí. Výsledky za poslední kvartál ukazují jeden z důvodů – tržby z tisku meziročně spadly o 14 procent, PC trh padá jako celek. Tržby HP Inc. si za poslední tři měsíce odepsaly čtyři procenta. Firma se tak pomalu skutečně blíží k velikosti startupu, o kterém mluví česká šéfka.

Studie Pacific Crest ukazuje, že Amazon Web Services je stále jasnou cloudovou volbou číslo jedna pro menší firmy. AWS ovládá 51 procent, 33 procent jsou vlastní servery, Microsoft Azure má 4 procenta, ostatní služby zahrnující i Google pak sahají na 10 procent. Do budoucna by role AWS mohla ještě více růst.

Využívání cloudů mezi menšími firmami podle studie Pacific Crest.
Autor: Pacific Crest

Využívání cloudů mezi menšími firmami podle studie Pacific Crest.

Skrze DCLeaks unikl dokument, který ukázal možné a dříve plánované akviziční cíle Salesforce.com. Objevují se tam i velké ryby: Adobe, LinkedIn (ten nakonec získal Microsoft), Workday, Box, Zendesk, NetSuite (řeší se koupě Oraclem). Celkem je v seznamu 14 firem. Salesforce.com jinak letos nakupuje ve velkém.

Intel v posledním kvartálu dosáhl na růst. Počítačová sekce si připsala pět procent, strategická datacentra pak 10 procent. Akcie přesto spadly. Investorům vadí, že Intel původně chtěl v datacentrech letos růst spíše kolem 20 procent. Intel prochází reorganizací, propustil 12 tisíc lidí (výrazně se zmenšila i již tak malá pobočka v Česku), opustil čipy pro mobily a vedle datacenter se soustředí na IoT, VR a další nové oblasti. Reorganizace má téměř 2,5 miliardy dolarů.

Content First 2022_tip temata

IBM hlásí výsledky za čtvrtý kvartál a tržby opět poklesly, i když mírně. Rostly sekce, na které se nyní firma nejvíce soustředí – analytika meziročně o 15 procent, mobile o 19 procent, bezpečnost o 11 procent a cloud o 44 procent. Více o vývoji v IBM v našem článku.

Cisco kupuje firmu Worklife. Její produkty se soustředí na spolupráci na dokumentech, poznámkách či úkolech v reálném čase. Cisco to začlení do svého Sparku, který rovněž nabízí spolupráci v cloudu, do podobné oblasti ostatně spadá i WebEx. Cisco pro podobné účely v posledních dvou letech koupilo několik startupů.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.