Hlavní navigace

Chystá se digitalizace 200 filmů ze zlatého fondu české kinematografie

23. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
23. 4. 2010

Půl miliardy korun chce investovat ministerstvo kultury do digitalizace 200 nejvýznam­nějších českých filmů ze zlatého fondu české kinematografie. Projekt vznikl na doporučení Evropské komise a potrvá čtyři roky. Peníze chce ministerstvo získat ze státního rozpočtu. Zatím je nemáme, určitá částka ale bude v návrhu rozpočtu ministerstva kultury pro rok 2011, řekl ekonomickému deníku E15 Helena Fraňková, ředitelka odboru média a audiovize ministerstva.

K TÉMATU: Staré české filmy v HD kvalitě? Proč ne, řekli si na Barrandově

Resort vypíše na digitalizaci vybraných snímků výběrové řízení. Podle listu vyjde převod jednoho filmu z filmového pásu do digitální podoby v průměru na 2,54 milionu korun. Dvě stovky filmů, které vybrala komise jmenovaná ministerstvem, představuje 509 kilometrů filmového pásu. Televize začínají vysílat v HDTV, tak bude potřeba i ty filmy převést do tohoto vysokého rozlišení, aby mohly být dále promítány, vysvětlil České televizi předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad.

KL24

Vybrané snímky natočilo 83 režisérů v letech 1989 až 1991. Jde například o filmy Marketa Lazarová, Údolí včel, Všichni dobří rodáci, Krysař nebo Spalovač mrtvol. Jde o první kolo. To jsou filmy, bez kterých nelze jít dál. Ale ten proces musí pokračovat dál. Je nezbytně nutné, aby se dostalo postupně například i na druhy filmů, které se zdají být jaksi až druhé v pořadí, ale nejsou, vysvětlil v Událostech, komentářích na ČT 24 vedoucí katedry FAMU International Michal Bregant, člen výběrové komise ministerstva.

Podle Breganta se tak časem dostane i na dokumenty, zpravodajské a studentské filmy. To všechno jsou další kulturní produkty, které je potřeba zpřístupnit, dodal Bregant.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).