Hlavní navigace

Chystá se Slovensko na bojkot Telecomu?

21. 2. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Také naši východní sousedé se každý rok zajímají o nové tarify "Slovenského Telecomu". Letos došlo ohledně tarifů pro připojení na Internet k podobným tancům, jaké známe z České republiky. Slovenské telekomunikace chystají meziroční zvýšení cen za připojení k Internetu o 50 procent během víkendů a mimo špičku.

Od redakčního stolu v Praze se mi zdálo, že na Slovensku to kvůli tarifům Slovenských telekomunikací (STc) vře. Od začátku ledna se ke mně pravidelně dostávají články v Kryptě, na Netem, ale i v Českých novinách a v kombinaci se zpravodajským listem SME Online to vypadá, jako by se na Slovensku schylovalo k rozsáhlé akci uživatelů Internetu proti zvýšení cen za telefonické připojení. Minulý týden v sobotu dokonce došlo k přípravnému kolu bojkotu STc. Právě v souvislosti s ním jsem se rozhodl na situaci kolem zdražování cen za připojení na Internet podívat trochu detailněji.

  1. pol. 2001 2. pol. 2001 Současné ceny 2. pol. 2002
Víkend 19 Sk 21 Sk 24 Sk 30 Sk
Noc 19 Sk 21 Sk 24 Sk 30 Sk
Špička 51 Sk 60 Sk 62 Sk 59 Sk

Zdroj: SME Online.

Sled událostí

Slovenský premiér Mikoláš Dzurinda v souvislosti s úpravou cen v polovině ledna pro deník SME prohlásil: „Budeme jednat o úpravě internetových tarifů tak, aby se používání internetových služeb mohlo nadále úspěšně rozvíjet.“ Pro znalce českých poměrů jde o situaci poněkud zvláštní: proč by se premiér měl zabývat jednáním s telekomunikačním operátorem o jeho cenách? Prostě o tom rozhodne ČTÚ. Na Slovensku ovšem ceny za připojení na Internet nejsou regulovány státem, a proto neexistuje žádná páka, jak STc snížení cen nařídit.

Na Slovensku se ale pomalu blíží volby, a tak si vláda nenechala ujít příležitost zazářit ve spojení se zajímavým tématem. Ministr dopravy Jozef Macejko zaslal do STc dopis, v němž STc vytýká, že se ubírá opačnou cestou, nežli je zvykem v zemích Evropské unie, kde se připojení na Internet každým rokem zlevňuje, a vyzývá ke snížení cen za připojení na Internet (Macejko kritizuje ceny telekomu). Premiér se sešel se šéfem STc Ladislavem Mikušem a po schůzce řekl: „Hned na úvod bych chtěl prohlásit, že mě potěšila informace pana Mikuše, že k zvýšení (poplatků za připojení na Internet) nedošlo…“ a deník SME na to reagoval článkem s výřečným titulkem Premiér neměl pravdu: Internet podražil.

Nátlak vlády na rozhodnutí STc neměl žádný vliv. Mluvčí STc Miroslava Remenárová sice nereagovala na žádost o vyjádření, kterou jsem jí zanechal na záznamníku, ale České tiskové kanceláři potvrdila, že tarify skutečně vejdou v platnost. Vláda se nakonec pokusila zmírnit dopad zdražení na občany návrhem na snížení daně z přidané hodnoty. To ovšem klienti STc považují za výsměch, jelikož slovenský stát vlastní v STc 49 procent akcií a má tedy větší manévrovací prostor, než by se mohlo zdát. STc se naopak brání tím, že Internet dosud v podstatě dotoval, ale od příštího roku, kdy má dojít k úplné liberalizaci, již křížové financování služeb nebude rentabilní. V loňském roce společnost přišla o 100.000 klientů.

Poslední lednový den se sešlo představenstvo STc, aby kromě jiného došlo ke konečnému rozhodnutí o Internetu. Přesto se žádné překvapení nekonalo. STc pouze potvrdil svou odhodlanost podpořit Internet (jelikož je kritizován za neplnění eEurope+, přichází s projektem eSlovensko), pokud by se na tom podílelo více subjektů.

Monopol je špatný

S těmito závěry nejsou spokojeni někteří klienti STc, kteří se sdružili kolem dvou petičních serverů: www.monopoljezly.sk a www.bystro.sk. Pod petici Monopol je zlý se podepsalo přes 6.000 občanů a pod Bystro přes 8.000. Organizátoři petice tvrdí, že pokud STc opravdu bude realizovat liberalizaci v tomto duchu, pak vyjdou do ulic. STc ovšem spoléhá, že uživatelé Internetu nejsou spořádaní a organizovaní, a jejich protesty tak nebudou mít valnou odezvu.

Za iniciativou Monopol je zlý se „skrývá“ politický subjekt Občansko-demokratická mládež (ODM), jehož místopředseda Pavol Tóth se mi svěřil s tím, že s iniciativou kolem Bystro.sk nejsou v užším kontaktu a svoje akce vzájemně nekoordinují. ODM dosud také neplánuje žádnou výraznou akci, omezila se zatím jen na jednání s Protimonopolním úřadem.

Zato Bystro.sk se snaží o větší aktivitu nežli jen několik politických prohlášení. Aktivisté Bystra chtějí sjednotit provozovatele slovenských serverů ke společnému jednání s STc. Zatím se to však nedaří. Velké servery se podle Petera Polakoviče obávají vystoupit proti STc z toho důvodu, že jsou závislé na reklamě, kterou u nich telekom objednává, a tak se k iniciativě zatím připojují jen malé a nevýznamné servery tvořené především nadšenci.

Content tip EARLY

Uplynulou sobotu Bystro uspořádalo pokusný bojkot STc a podle svých zjištění zapojené servery zaznamenaly 30procentní snížení návštěvnosti. Při telefonickém rozhovoru se slovenským TNSofres a s provozovateli statistik Naj.sk jsem musel vysvětlovat, oč mi vlastně jde a k čemu potřebuji informace. Slovenský portál Zoznam v inkriminovanou dobu nezaznamenal větší než pětiprocentní výkyv v návštěvnosti oproti jiným sobotám – Zoznam se ovšem akce Bystra sám neúčastní.

Nejvýraznějším problémem slovenského Internetu je nejednotnost. Když před lety probíhal boj za nižší ceny připojení na Internet v České republice, dokázali se spojit téměř všichni provozovatelé českých serverů a za podpory mediálně známých osobností společně vyjednávali s Českým Telecomem. Polakovič ale situaci na Slovensku popisuje takhle: „My na Slovensku nemáme žádného Lukačoviče a žádného Neffa, který by se za naši iniciativu postavil.“ Kromě velkých osobností chybí Slovensku i spojení velkých serverů, které mají větší vliv nejen na uživatele, ale i na STc. Přestože se především Bystro pokouší dále vyjednávat a poutat pozornost médií, bez podpory velkých serverů nemá Slovensko šanci zopakovat úspěch, kterého dosáhl český Bojkot Telecomu.

Domníváte se, že je na Slovensku Internet drahý?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).