Od redakčního stolu v Praze se mi zdálo, že na Slovensku to kvůli tarifům Slovenských telekomunikací (STc) vře. Od začátku ledna se ke mně pravidelně dostávají články v Kryptě, na Netem, ale i v Českých novinách a v kombinaci se zpravodajským listem SME Online to vypadá, jako by se na Slovensku schylovalo k rozsáhlé akci uživatelů Internetu proti zvýšení cen za telefonické připojení. Minulý týden v sobotu dokonce došlo k přípravnému kolu bojkotu STc. Právě v souvislosti s ním jsem se rozhodl na situaci kolem zdražování cen za připojení na Internet podívat trochu detailněji.
1. pol. 2001 | 2. pol. 2001 | Současné ceny | 2. pol. 2002 | |
Víkend | 19 Sk | 21 Sk | 24 Sk | 30 Sk |
Noc | 19 Sk | 21 Sk | 24 Sk | 30 Sk |
Špička | 51 Sk | 60 Sk | 62 Sk | 59 Sk |
Zdroj: SME Online.
Sled událostí
Slovenský premiér Mikoláš Dzurinda v souvislosti s úpravou cen v polovině ledna pro deník SME prohlásil: „Budeme jednat o úpravě internetových tarifů tak, aby se používání internetových služeb mohlo nadále úspěšně rozvíjet.“ Pro znalce českých poměrů jde o situaci poněkud zvláštní: proč by se premiér měl zabývat jednáním s telekomunikačním operátorem o jeho cenách? Prostě o tom rozhodne ČTÚ. Na Slovensku ovšem ceny za připojení na Internet nejsou regulovány státem, a proto neexistuje žádná páka, jak STc snížení cen nařídit.
Na Slovensku se ale pomalu blíží volby, a tak si vláda nenechala ujít příležitost zazářit ve spojení se zajímavým tématem. Ministr dopravy Jozef Macejko zaslal do STc dopis, v němž STc vytýká, že se ubírá opačnou cestou, nežli je zvykem v zemích Evropské unie, kde se připojení na Internet každým rokem zlevňuje, a vyzývá ke snížení cen za připojení na Internet (Macejko kritizuje ceny telekomu). Premiér se sešel se šéfem STc Ladislavem Mikušem a po schůzce řekl: „Hned na úvod bych chtěl prohlásit, že mě potěšila informace pana Mikuše, že k zvýšení (poplatků za připojení na Internet) nedošlo…“ a deník SME na to reagoval článkem s výřečným titulkem Premiér neměl pravdu: Internet podražil.
Nátlak vlády na rozhodnutí STc neměl žádný vliv. Mluvčí STc Miroslava Remenárová sice nereagovala na žádost o vyjádření, kterou jsem jí zanechal na záznamníku, ale České tiskové kanceláři potvrdila, že tarify skutečně vejdou v platnost. Vláda se nakonec pokusila zmírnit dopad zdražení na občany návrhem na snížení daně z přidané hodnoty. To ovšem klienti STc považují za výsměch, jelikož slovenský stát vlastní v STc 49 procent akcií a má tedy větší manévrovací prostor, než by se mohlo zdát. STc se naopak brání tím, že Internet dosud v podstatě dotoval, ale od příštího roku, kdy má dojít k úplné liberalizaci, již křížové financování služeb nebude rentabilní. V loňském roce společnost přišla o 100.000 klientů.
Poslední lednový den se sešlo představenstvo STc, aby kromě jiného došlo ke konečnému rozhodnutí o Internetu. Přesto se žádné překvapení nekonalo. STc pouze potvrdil svou odhodlanost podpořit Internet (jelikož je kritizován za neplnění eEurope+, přichází s projektem eSlovensko), pokud by se na tom podílelo více subjektů.
Monopol je špatný
S těmito závěry nejsou spokojeni někteří klienti STc, kteří se sdružili kolem dvou petičních serverů: www.monopoljezly.sk
a www.bystro.sk
. Pod petici Monopol je zlý se podepsalo přes 6.000 občanů a pod Bystro přes 8.000. Organizátoři petice tvrdí, že pokud STc opravdu bude realizovat liberalizaci v tomto duchu, pak vyjdou do ulic. STc ovšem spoléhá, že uživatelé Internetu nejsou spořádaní a organizovaní, a jejich protesty tak nebudou mít valnou odezvu.
Za iniciativou Monopol je zlý se „skrývá“ politický subjekt Občansko-demokratická mládež (ODM), jehož místopředseda Pavol Tóth se mi svěřil s tím, že s iniciativou kolem Bystro.sk nejsou v užším kontaktu a svoje akce vzájemně nekoordinují. ODM dosud také neplánuje žádnou výraznou akci, omezila se zatím jen na jednání s Protimonopolním úřadem.
Zato Bystro.sk se snaží o větší aktivitu nežli jen několik politických prohlášení. Aktivisté Bystra chtějí sjednotit provozovatele slovenských serverů ke společnému jednání s STc. Zatím se to však nedaří. Velké servery se podle Petera Polakoviče obávají vystoupit proti STc z toho důvodu, že jsou závislé na reklamě, kterou u nich telekom objednává, a tak se k iniciativě zatím připojují jen malé a nevýznamné servery tvořené především nadšenci.
Uplynulou sobotu Bystro uspořádalo pokusný bojkot STc a podle svých zjištění zapojené servery zaznamenaly 30procentní snížení návštěvnosti. Při telefonickém rozhovoru se slovenským TNSofres a s provozovateli statistik Naj.sk jsem musel vysvětlovat, oč mi vlastně jde a k čemu potřebuji informace. Slovenský portál Zoznam v inkriminovanou dobu nezaznamenal větší než pětiprocentní výkyv v návštěvnosti oproti jiným sobotám – Zoznam se ovšem akce Bystra sám neúčastní.
Nejvýraznějším problémem slovenského Internetu je nejednotnost. Když před lety probíhal boj za nižší ceny připojení na Internet v České republice, dokázali se spojit téměř všichni provozovatelé českých serverů a za podpory mediálně známých osobností společně vyjednávali s Českým Telecomem. Polakovič ale situaci na Slovensku popisuje takhle: „My na Slovensku nemáme žádného Lukačoviče a žádného Neffa, který by se za naši iniciativu postavil.“ Kromě velkých osobností chybí Slovensku i spojení velkých serverů, které mají větší vliv nejen na uživatele, ale i na STc. Přestože se především Bystro pokouší dále vyjednávat a poutat pozornost médií, bez podpory velkých serverů nemá Slovensko šanci zopakovat úspěch, kterého dosáhl český Bojkot Telecomu.
Domníváte se, že je na Slovensku Internet drahý?