Hlavní navigace

Chytré televize, hloupý stát. Kdo myslíte, že na to doplatí?

Bohumil Herwig

Přechod na standard DVB-T2 s sebou pro diváky ponese nejspíše bolestivou zkušenost. „Plať, barde, plať.“ Ti, co na to nebyli zvyklí, nebo to prostě nechtěli, narazí.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na jednu stranu slyšíme názory, že přechod divákům nic nepřinese (pravda), na druhou, že bude více stanic a kvalitnější obraz (plky).

Pravdou je, že v komerčních podmínkách přechod divákům nepřinese nic než problémy a výdaje. A i veřejnoprávní televize bude nejspíše s kvalitou na štíru, protože ani jí zákon v tomto ohledu nic neukládá; podívejte se na současnou ČT 24 a záběry třeba i ze studia.

Stát totiž říká „A“ a vynucuje přechod (musí, ale to je jiná věc), na stranu druhou neříká „B“, tedy jak chce „ten lepší obraz a více kanálů“ zajistit. (Nevím jak vy, ale já jsem neslyšel nic o tom, že by se chystalo zveřejnění nějakých minimálních vysílacích parametrů).

Možná se ale na to dívám úplně špatně a měl bych si položit jinou otázku: Je v dnešní době rozumné likvidovat terestrickou platformu, tedy zemské digitální televizní vysílání?

Odpověď je podle mého zřejmá: Odeberte lidem HD kanály a možná polovina z nich začne mít zaječí úmysly. Tedy platící úmysly, čímž se opět dostávám k našemu úžasnému státnímu pohledu na věc.

Stát řekne „na DVB-T2 budete mít více kanálů a budete mít i více programů ve vysokém rozlišení, protože ty budou pro provozovatele levné (levnější)“, což je ostatně pravda. Už ale neudělá nic proto, aby tomu napomohl, resp. to zajistil, a nemlátil jen prázdnou slámu.

Nejspíše má pocit, že to opět spraví všemocná ruka trhu. Jenže jak ředitelé kanálů/firem, v podstatě zástupci akcionářů, vědí, v novém standardu je HD bude stát podstatně méně peněz než v tom současném, ale nejspíše nadále budou muset za šíření v DVB-T2 platit.

Vědí ale také, a přímo s tím i počítají, že diváci přestávají SD snášet a chtějí kvalitní vysílání v HD. (Že vysoké rozlišení automaticky neznamená kvalitu, je opět jiná píseň…)

Právě pak přijde na řadu ono: „Plať, barde, plať.“

Mám pocit, že stát se plete i v tomto případě a že všemocná ruka trhu udělá jediné: kanály ČT budou k dispozici všechny, včetně HD, prostě proto, že k dispozici být musí.

HD kanály ostatních provozovatelů zamíří na placené platformy, aby provozovatel akcionáři vydělal ještě více (abstrahujte od své pozice diváka a bude to i logické), a když bude hodný/chytrý, jeden ukázkový, možná i omezený, nechá na terestrice, aby navnadil.

Komerční kanál ale rozhodně na přechodu vydělá dvakrát. Jednou proto, že díky DVB-T2/HEVC ušetří na poplatcích za šíření třeba Českým Radiokomunikacím, a podruhé proto, že mu zaplatí i divák prostřednictvím placených platforem, na nichž bude většina (možná drtivá většina) HD kanálů k mání.

A co udělá náš úžasný stát?

Jako obvykle kulový s přehazovačkou.

Přece nepůjdeme ve stopách Itálie, abych zůstal v Evropě, a nebudeme zasahovat do „svobodného podnikání“…

Cílené a chirurgické zásahy do ekonomiky se u nás nevedou.

To je příliš náročné na přemýšlení, a hlavně je to příliš odvážné.

Někdy se divím, že ještě vůbec fungujeme. A že nepochybně fungujeme ve většině oblastí stále ještě překvapivě dobře.

Je ale otázkou, jak dlouho potrvá, než vyprchá ono lidské nadšení z let devadesátých.

Tou druhou otázkou je, kolik domácností z těch 50–60 %, které jsou nyní na terestrice, odejde na nějakou placenou platformu.

Při „Televizní digitalizaci 1.0“, abych parafrázoval nedávnou konferenci, to bylo nějakých 20 %.

Při „Televizní digitalizaci 2.0“ to bude minimálně stejně, nejspíše však podstatně víc.

NMI20-tip-Vojacek

A vlastně mě napadá třetí a tentokráte už hodně kacířská otázka: „Vyplatí se pak vůbec zemské digitální televizní vysílání udržovat?“

„A přispívat na něj?“