Hlavní navigace

Čím se liší standard DVB-T2 od dnešního DVB-T?

16. 11. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Samostatný multiplex pro zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2 chtějí po vypnutí analogového televizního vysílání v České republice provozovat České Radiokomunikace. Nová digitální síť by nesla označení „multiplex 5“ nebo „multiplex 1 HD“, a plnila by roli přechodné sítě do doby, než by všechny současné multiplexy přešly na nový standard DVB-T2. Proč by se ale mělo přecházet na DVB-T2 a v čem je tato norma lepší než nynější DVB-T?

České Radiokomunikace přesvědčují odbornou veřejnost

O tom, že České Radiokomunikace chtějí výhledově přejít ve všech svých zemských digitálních sítích na vysílací standard DVB-T2, se ví poměrně dlouho. Minulý týden tato firma spolupořádala s dodavatelem vysílacích technologií Rohde&Schwarz odborný seminář, který se zabýval právě otázkou zemského digitálního televizního vysílání v systému DVB-T2. Akce s názvem „Discover DVB-T2“ proběhla v administrativních prostorách Českých Radiokomunikací pod žižkovským vysílačem v Praze a hlavním přednášejícím byl zástupce Rohde&Schwarz David A. Smith. Šlo o teprve třetí seminář pořádaný firmou Rohde&Schwarz na toto téma v Evropě a první svého druhu vůbec v Ćeské republice.

Obě firmy na akci pozvaly především zástupce technologických společností, které se zaměřují na televizní vysílání, výrobce televizních přijímačů, vysokoškolské pedagogy a další zástupce z oboru. Rohde&Schwarz na místě představil set-top-box značky Philips, vyvinutý ve spolupráci s britskou společností Pace, který umožňuje příjem digitálního vysílání ve standardu DVB-T2, ale také vlastní vysílací technologii pro tento typ vysílání a špičkové měřící přístroje. Seminář byl tedy v podstatě propagační, měl manifestovat výhody DVB-T2 a přesvědčit odbornou veřejnost o vhodnosti přechodu na tento vysílací standard.

Ruční měřící přístroj pro DVB-T/DVB-T2

Ruční měřící přístroj pro testování parametrů vysílaného signálu na semináři Rohde&Schwarz v Praze (Foto: David Kříž)

DVB-T2 set-top-box Philips/Pace

DVB-T2 set-top-box, dovezený z Velké Británie (Foto: Čestmír Polák)

Vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal na úvod semináře prezentoval představu firmy o zavádění DVB-T2 v České republice. Společnost chce v co nejkratší době získat od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) testovací kanál pro dlouhodobý experiment DVB-T2 v Praze. Po úplném vypnutí zemského analogového televizního vysílání v České republice, které je naplánované na rok 2012, by na uvolněných frekvencích mohl začít vysílat první DVB-T2 celoplošný multiplex ve standardu MPEG-4/HD, označovaný jako multiplex 5 nebo multiplex 1 HD. V následujících letech by pak na DVB-T2 přešly všechny současné zemské digitální sítě, přičemž České Radiokomunikace by se chtěly stát jejich dominantním provozovatelem. Jiří Vykydal v této souvislosti zmínil i zájem společnosti provozovat sítě pro digitální rozhlas.

Seminář Rhode a Schwarz v Praze

David A. Smith z firmy Rohde&Schwarz přednáší na semináři v Praze (Foto: Čestmír Polák)

DVB-T2 jako alternativa DVB-S2 a DVB-C2

Podle Davida A. Smitha je standard DVB-T2 v podstatě pokračovatelem technologie DVB-T, stejně jako u satelitu vznikl systém DVB-S2 a u digitální kabelové televize DVB-C2. Ty také prošly evolucí a postupně budou nahrazovat své předchůdce. Především u DVB-S2 mne osobně zaujala možnost vysílat v různém čase v různých modulačních metodách. Lze tak střídat modulace QPSK, 8PSK, 16APSK a 32APSK s tím, že vysílání v nich předchází jistá hlavička v BPSK, určující, co bude následovat. V rámci jednoho streamu bude také možné vysílat různé transportní streamy s různými modulačními metodami zároveň, tj. jeden robustnější a jiný méně robustní současně. Z modulace 32APSK tak například využije jeden transportní stream nejrobustnější modulační stavy a druhý transportrní stream zbytek modulačních stavů.

Technické parametry DVB-S2

Parametry satelitního vysílání ve standardu DVB-S2 v prezentaci Davida A. Smitha. Obrázek kliknutím zvětšíte (Foto: David Kříž)

U kabelového standardu DVB-C2 je výhodou možnost sdružovat určité po sobě jdoucí kanály do bloků, a tím využít i frekvenční prostor, který by jinak zůstal na pomezí definovaných kanálů nevyužit. Tento vysílací standard využívá stejné protichybové zabezpečení COFDM jako DVB-T a modulační metody se mohou pohybovat od QPSK až po 4096QAM. Systém DVB-C2 se tak svou přenosovou kapacitou pomalu dostává k mezní Shanonově hranici, určené použitou šířkou pásma.

Technické parametry DVB-C2

Parametry satelitního vysílání ve standardu DVB-C2 v prezentaci Davida A. Smitha. Obrázek kliknutím zvětšíte (Foto: David Kříž)

Hlavní specifika standardu DVB-T2

Za nejdůležitější výhodu standardu DVB-T2 se považuje zvýšení kapacity datového toku o více než 30 procent, vylepšení příjmu signálu v jednofrekvenčních digitálních sítích, lepší podpora mobilních a přenosných přijímačů, apod. Prvním rozdílem oproti DVB-T je zavedení více vstupních datových toků, nazývaných PLP-Physical Layer Pipes. Každá z PLP bude moci nést jiný typ dat: HDTV (programy ve vysokém rozlišení obrazu), SDTV (programy ve standardním rozlišení obrazu), mobilní přenos, a každý z nich bude v rámci jednoho frekvenčního kanálu modulován jinou metodou s jinou robustností. Přijímač si pak z přijatého signálu vezme jen to, co potřebuje, např. mobilní přijímač jen data v QPSK modulaci s vysokou robustností a velkým FEC.

Naopak klasický HD ready televizor, u něhož je vysoká náročnost na objem přenesených dat, si vybere svůj díl modulovaný 256QAM s nižším FEC. V tomto ohledu tedy bude COFDM multiplex v DVB-T2 značně variabilní a modulární, aby se přizpůsobil více typům příjmu naráz. Počet těchto PLP může dosáhnout teoreticky až 256. Každý PLP může být modulován zvlášť metodou QPSK, 16QAM, 64QAM nebo 256QAM a počet nosných COFDM je variabilní v hodnotách 1k, 2k, 4k, 8k, 16k a 32k. Frekvenční kanály mohou nabývat předdefinovaných hodnot 1,7; 5; 6; 7; 8 nebo 10MHz.

Vyspělejší modulační metody

Při modulaci v DVB-T2 je zavedena novinka v podobě tzv. Rotated Constellation Diagram. Principem je v podstatě pootočení čtvercové matice bodů v konstelačním diagramu. Jestliže v neotočeném konstelačním diagramu bylo zapotřebí pro definici jedné hodnoty třeba dvou hodnot, I a Q, nyní bude stačit jedna (viz. obrázky). To samozřejmě značně zvyšuje nároky na demodulátory, protože budou muset rozlišit opravdu malé změny hodnot I a Q. V dnešní době to ale už je možné, přece jen proti původnímu systému DVB-T jsou technologie o 15 let dále.

Rotující konstelační diagram u DVB-T2
Rotující konstelační diagram u DVB-T2

Rotující konstelační diagram. Obrázky kliknutím zvětšíte. (Foto: David Kříž)

Budou se muset znovu vyměňovat antény na vysílačích?

Je jasné, že přechodem z DVB-T na DVB-T2 bude třeba vyměnit i část technologie pro vysílání. V žádném případě to však nebude tak drastická změna, jaká byla při přechodu z analogové na digitální technologii, kdy se musely vyměňovat celé vysílací antény na vysílačích, často za pomoci speciálního vrtulníku. Digitální vysílací technologie od společnosti Rohde&Schwarz, instalované na vysílače velkého výkonu provozované Českými Radiokomunikacemi, jsou už nyní koncipovány tak, že po přechodu na DVB-T2 nebude třeba měnit žádné důležité části, budou jen doplněny přídavným zařízením kvůli DVB-T2. I nové vysílače dodávané čistě pro DVB-T2 budou dodávány stejným způsobem, tzn. vysílač pro DVB-T doplněný o malé externí zařízení zajišťující nároky na DVB-T2. Některé nové komponenty pro vysílání v DVB-T2 výrobce na semináři přímo prezentoval.

Budič TV vysílání DVB-T/DVB-T2/DVB-H

Budič televizních vysílačů pro vysílací standardy DVB-T, DVB-H i DVB-T2 (Foto: David Kříž)

Testovací vysílač ATV a DTV včetně DVB-T2

Testovací vysílač pro všechny typy zemského televizního vysílání, včetně analogového i DVB-T2 (Foto: David Kříž)

Cloud23

(obr. 1 a 2) popis: nové komponenty televizních vysílačů

Zavádění DVB-T2 znamená, že se bude vysílat v HD kvalitě

Závěr celodenního semináře věnoval David A. Smith z firmy Rohde&Schwarz televizorům schopným přijímat obraz ve vysokém rozlišení (HD), 3D televize a novým způsobům propojování všech těchto zařízení. Je jasné, že s nástupem standardu DVB-T2 se stane HDTV nedílnou součástí zemského digitálního televizního vysílání, i když ve vysílacích sítích bude samozřejmě možné současně vysílat i televizní programy ve standardním rozlišení (SDTV). Vysoké rozlišení však bude tou dobou už prioritou a SDTV se uplatní především v rámci zachování zpětné kompatibility. To však už hodně předbíhám, protože nejdříve je třeba začít s prvními testy DVB-T2, a otázka tedy zní, kdy se tak stane.

Jak chápete seminář firmy Rohde&Schwarz a Českých Radiokomunikací o DVB-T2 v Praze?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).