Hlavní navigace

CME: Christoph Mainusch jde tvrdě proti pozemnímu lineárnímu vysílání

17. 6. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: CME
Hráčů na televizním trhu přibývá, a tak si každý prosazuje svoji vizi dalšího vývoje. Podívejme se, co si o terestrice a DVB-T2/HEVC myslí Christoph Mainusch, generální ředitel TV Nova.

Zatímco zástupci televizních stanic se na nedávné konferenci Digimedia 2016 shodli, že lineární televizní vysílání je stále hlavním zdrojem konzumace videoobsahu a jeho distribuce přes terestrickou digitální platformu má rozhodující význam (v Česku je DTT nejrozšířenějším způsobem sledování televize, kterou sleduje 61 % českých domácností), Christoph Mainusch (na obrázku), generální ředitel TV Nova, ve svém projevu na konferenci NEM (New Europe Market) v Dubrovníku, která probíhala od 14. do 16. června, označil bezplatnou terestrickou distribuci za neperspektivní, zastaralou a neekonomickou.

PSALI JSME: Shrnutí konference Digimedia 2016

Navíc si myslí, že zavádět DVB-T2 je špatným krokem a jedná se o nemoderní platformu. Státní podpora přechodu na DVB-T2 podle Mainusche znevýhodňuje jiné vysílací platformy.

Jsou i jiné názory


Autor: Čestmír Polák

Martin Gebauer, generální ředitel Českých Radiokomunikací

Podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací Martina Gebauera nesmí přechod na DVB-T2 umožnit „netržní změny poměrů“. Gebauer upozorňuje, že přechod na DVB-T2 je vynucený a že terestrická platforma je diskriminovaná na úkor ostatních distribučních platforem.


Autor: Čestmír Polák

Pavel Hanuš, vedoucí projektové kanceláře České televize

Pavel Hanuš, vedoucí projektové kanceláře České televize, o pozemní platformě říká, že role ČT je v procesu přechodu na DVB-T2 daná zákonem a odvíjí se od něj. Česká mediální legislativa není podle Hanuše „technologicky neutrální, terestrická platforma je podle legislativy hlavní vysílací platformou“. Zákon ČT předepisuje doručit vysílání minimálně 95 % obyvatel České republiky. To je podle Hanuše pro ČT relevantní. Naopak za nerelevantní pro ČT označuje komerční zájmy operátorů či náklady vynakládané na jiné distribuční platformy.

Jak dál podle Mainusche

Vyjádření generálního ředitele TV Nova je velice odvážné, ale i pochopitelné. Předplatné a poplatky jsou pro CME velmi důležité. Jako komerční televize se pochopitelně snaží o to, aby vygenerovala co největší zisk. Neměl by ale být na úkor někoho jiného. Dále totiž odhaluje své vize tvrzením, že digitální terestrická televize není součástí budoucího televizního trhu a vlády by se neměly vracet k DVB-T2 v neprospěch jiných platforem.

Řekl dále, že u kabelových, satelitních a IP operátorů společnost CME neplatí žádné poplatky za distribuci programů a naopak získává poplatky od operátorů sítí, pozemní vysílání je zdarma (bez poplatků) a navíc jej musí CME financovat měsíčně mnohamilionovými částkami. Tato situace je prý neopodstatněná.

Nova si však velice dobře uvědomuje, že kdyby z terestrického vysílání odešla, ztratila by převážnou část diváků a tím i vedoucí pozici na trhu a o ziscích z reklamy ani nemluvě. Diváci by se totiž přesouvali k jiným službám. Potvrdil však názor, že lineární vysílání má velkou budoucnost a internetoví poskytovatelé obsahu se budou pravděpodobně muset přizpůsobit svým modelem více ke klasickému televiznímu vysílání.

Digitální pozemní televize je v České republice historicky nezpoplatněná platforma a změnit tento model bude velice obtížné. Po zavedení řádného vysílání v DVB-T2/HEVC bude jistě nějakou dobu trvat, než se v nabídce objeví kódované vysílání. To však bude muset přinést atraktivní program, za který budou diváci ochotni platit.

Mainusch se zároveň dotkl i reklamy, která z převážné většiny komerční televize živí. Uvítal by deregulaci vysílání a odstranění limitů pro reklamní vysílání. Měli bychom mít možnost rozhodovat sami, kolik vysílacího času budeme reklamě věnovat. Zatím jsme svázáni regulacemi. A posteskl si, že například videoobsah na YouTube není regulován vůbec.

Neumím si představit, jak by se to divákům líbilo. Platit za obsah a ještě sledovat více reklamních bloků než dosud?

Jak je to u nás


Autor: Čestmír Polák

Screenshot z experimentálního vysílání DVB-T2/HEVC

V Česku se zatím terestrické vysílání uskutečňuje s podporou DVB-T/MPEG2/MPEG4. Je již ale definitivně rozhodnuto přejít na nejnovější standard DVB-T2/HEVC. V této souvislosti uskutečňují v Praze České Radiokomunikace testy na K50. Vysílají zde zkušebně některé stanice v různém rozlišení (SD a HD) spolu se speciální smyčkou v rozlišení 4K.

Pilotní vysílání v DVB-T2/HEVC má začít na podzim tohoto roku na dvou multiplexech. Protože však není vyřešena legislativa, nemohou se zatím budovat další vysílače napříč republikou a proces tím nabírá zpoždění. Tomuto kroku musí předcházet schválení dokumentu Strategie rozvoje digitální terestrické platformy, což se očekává ke konci června, poté již bude rozhodovat vláda.

Pokud dojde ke schválení vládou, Českému telekomunikačnímu úřadu nebude stát nic v cestě vydat individuální oprávnění. První přechodový multiplex bude vyhrazen České televizi, druhá síť Českým Radiokomunikacím a třetí Radimu Pařízkovi.

Jak jsem však někde již psal, vláda má v současnosti jiné starosti a rozhodnutí se všichni bojí, protože musí divákům říci, že budou potřebovat v řádu několika let nové přijímače. Zatím se vůbec nemluví o zpoplatnění některých kanálů v budoucnu.

Výstavba přechodových DVB-T2 sítí by se měla uskutečnit ve druhé polovině roku 2016, ale jak píši výše, vázne to. Plné pokrytí na úrovni dnešních celoplošných sítí by mělo fungovat do konce roku 2017. Přechodové DVB-T2 sítě budou fungovat souběžně se stávajícími DVB-T sítěmi, takže žádnou paniku. K vypínání stávajícího DVB-T vysílání bude docházet postupně až v roce 2020–2021, kdy by se mělo plnohodnotně přejít na DVB-T2.

Jak je to u sousedů

V Německu již začalo v březnu tohoto roku v některých lokalitách pilotní vysílání DVB-T2/HEVC se šesti programy v HD rozlišení (1080p). Tyto veřejnoprávní programy jsou a budou dále vysílány volně. Privátní programy po jejich spuštění v příštím roce budou zakódovány a zpoplatněny.

Celkem má být v pozemních muxech kolem čtyřiceti programů. Ke sledování bude k dispozici modul CI+ s kartou s názvem Freenet TV CI+, nebo pouze karta s integrovanou čtečkou pro set-top boxy. Je samozřejmé, že jak televizor, tak set-top box musí mít podporu DVB-T2/HEVC (H.265). Přechod na DVB-T2 má být v Německu dokončen do poloviny roku 2019.


Autor: Čestmír Polák

Freenet TV CI+

V Rakousku působí služba simpliTV a pozvolna se zde přechází na vysílání ve standardu DVB-T2/AVC. Po překlopení vysílání z DVB-T do DVB-T2 však dochází k zakódování signálů (i těch, co jsou vysílány volně bez poplatku s ohledem na vysílací práva), které bude možné odkódovat pouze s modulem nebo speciálními přijímači placené služby simpliTV. Veškerý příjem této služby je možný pouze po registraci. Měsíční poplatek pro 40 programů činí 10 eur.


Autor: Čestmír Polák

SimpliTV

Na Slovensku společnost Towercom již v nejbližším období zrealizuje změny v rámci 4. multiplexu, ve kterém vysílá placené stanice. Přejde ze standardu DVB-T do DVB-T2, a to postupně v jednotlivých lokalitách. Společnost Plustelka se rozhodla, že v rámci 4. multiplexu bude stanice nabízet v MPEG-4, a ne v modernějším formátu HEVC (H.265). Towercom to odůvodňuje zejména nedostatkem vhodných zařízení na trhu.

MMF24

Výrobci už sice mají zařízení s podporou HEVC, avšak pouze pro volné vysílání – zařízení s podporou přístupové karty a kódování Irdeto ještě neexistuje, tvrdí Towercom. Už nyní je třetina klientů připravena na DVB-T2 – ta již vlastní box od Plustelky, který tento starší standard podporuje. Od září tohoto roku bude Plustelka k dispozici pouze ve standardu DVB-T2/AVC. Na nejnovější standard DVB-T2/HEVC má Slovensko přejít až v roce 2020.


Autor: Čestmír Polák

Plustelka

V Polsku právě probíhají v okolí Varšavy testy DVB-T2/HEVC. V rámci testu bude také provedena zkouška vysílání ve 4K. Zatím se v Polsku vysílá ve formátu DVB-T/MPEG4 a je zajímavé, že multiplex 8 využívá netradičně kmitočtové příděly i ve VHF televizním pásmu (174 až 230 MHz), které jsou určeny primárně pro rozhlasové vysílání DAB+. Ostatní multiplexy v Polsku jsou vysílány v pásmu UHF. Pozemní vysílání není zpoplatněno. Kdy dojde k šíření signálu v DVB-T2/HEVC, není zatím známo.

Kdo má podle vás nést náklady na šíření programů v terestrickém vysílání?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).