Hlavní navigace

CME, majitel Novy, plánuje HDTV ještě letos také ve Slovinsku

14. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
14. 10. 2008

Nejen televize Nova a její sesterská Pro TV v Rumunsku, ale i další televize vlastněné bermudskou společností CME plánují spustit pravidelné vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Ještě letos přijde na řadu slovinský kanál Pop TV. Serveru Mediálne.sk to řekl Gorazd Slaka, někdejší šéf pro multikanálovou strategii CME ve Slovinsku, který nyní zastává funkci ředitele programových služeb CME pro Slovensko.

K TÉMATU: Startuje satelitní platforma Skylink s Novou HD v základní nabídce

Vedle multikanálové strategie je strategií CME také rozvoj HD přenosu – rumunská Pro TV už v HD kvalitě vysílá, je to také část programingu TV Nova v Čechách. Slovinsko začne v HD kvalitě vysílat v průběhu tohoto roku, uvedl Slaka. Neupřesnil však, zda půjde stejně jako v případě Novy pouze o satelitní a IPTV vysílání, nebo zda se Pop TV a další kanály CME ve Slovinsku pokusí i o pozemní vysílání ve vysokém rozlišení.

Slovinsko se už přede dvěma lety rozhodlo zavádět zemské digitální televizní vysílání ve formátu MPEG-4, který umožní lépe využít datový tok multiplexů a otevírá cestu pozemnímu šíření HDTV. Tehdy to bylo velmi těžké rozhodování, ale už teď je zřejmé, že MPEG-4 je způsob, jak se posunout dál. Důvodem, proč se naše sousední země rozhodly pro MPEG-2, byly hlavně skutečnost, že v té době neměly možnost volby, míní Slaka.

PŘÍLOHA DIGIZONE.CZ: HDTV v České republice

ebf 24 - tip duben

MPEG-4 nabízí podle šéfa programových služeb CME na Slovensku mnoho výhod. Až osm kanálů v jednom multiplexu ve standardním rozlišení v porovnání s maximálně čtyřmi kanály v MPEG-2. Ale největší výhodou je příležitost přenosu HD signálu. HD televize je budoucnost, ale dovolím si tvrdit, že je to realita televize. S kódováním MPEG-4 mohou být vysílané dva HD kanály v jednom multiplexu, přiblížil Slaka.

Zavádění pozemního vysílání HDTV ve Slovinsku ale podle Gorazda Slaky brání nedostatek vhodných přijímačů. Trh ve Slovinsku ještě není úplně zkonsolidovaný – stále jsme ve stádiu přijímání specifických HD standardů, a proto nemůžeme mluvit o cenových úrovních přijímačů. Avšak, některé televizní sety se zabudovanými MPEG-4 tunery jsou už dostupné, zatímco set-top-boxy ještě ne a není určená ani jejich cena, dodal Slaka.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).